تمركز آگاهانه بر باروری ظرفیت های تعاون، كلید تحقق اقتصاد مقاومتی

اراك - ایرنا - تعاون از بخش های مهم اقتصادی است كه تمركز بر باروری ظرفیت های آن كلید تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی، ایجاد اشتغال و تقویت مناسبات عدالت اجتماعی است.

به گزارش ایرنا،كارشناسان و دست اندركاران اقتصادی بر این باورند كه سهم تعاون در كفه فرصت های تولیدی و خدماتی باید به درستی دیده شود چرا كه از طریق تعاون می توان بسیاری از مشكلات جامعه را حل كرد و با فعالیت و كار گروهی و مشورت نتیجه های مطلوب تری نسبت به فعالیت های فردی حاصل می شود.
تعاون در لغت به معنای همكاری و یاری كردن است و اگر این مسیر به درستی در اقتصاد شكل گیرد قله های بلندی فتح خواهد شد.
توجه و تقویت بخش تعاون از راهكارهای اصولی برای حل معضل بیكاری در جامعه، تحقق اقتصاد مقاومتی، رهایی از اقتصاد تك محصولی و وابستگی به خارج از كشور است و نیاز است به صورت جدی به این بخش پرداخته شود.
مدیرعامل شركت پازریك (تولید كننده فرش دستباف) شهرستان خمین گفت: تعاونی از بهترین راه ها برای اشتغال همراه با آرامش است چرا كه اراده جمعی و توان مضاعف در مار را با خود دارد و این مهم ضریب اطمینان كاری را ارتقا می دهد.
فاطمه دهقان افزود: فعالیت این شركت از سال 79 آغاز شده و در این مدت 16 هزار نفر تحت آموزش های فرشبافی قرار گرفته اند.
وی بیان كرد: فرش ایران بعد از صادرات نفت بیشترین صادرات را در گذشته داشته اما، چندین سال است كه این حوزه مورد بی مهری است و اتخاذ سیاست های تشویقی و حمایتی برای رونق مجدد صادرات فرش دستبافت امری ضروریست.
مدیرعامل شركت پازریك (تولید كننده فرش دستباف) شهرستان خمین ادامه داد: اگر شركت های تعاونی در هر زمینه با مشاوره و مراحل مختلف كیفیت كاری پیش روند، موفق خواهند بود و می توانند علاوه بر بازار داخل در بازارهای خارجی نیز حرف برای گفتن بسیار داشته باشند.
دهقان گفت: شركت های تعاونی بهترین و آسان ترین راه برای درآمد زایی بانوان است كه از این طریق به راحتی می توانند هم در جامعه باشند و هم به امورات منزل رسیدگی كنند.
وی عنوان كرد: این شركت تعاونی سالانه 600 تا یكهزار متر مربع فرش به خارج از كشور صادر می كند.
مدیرعامل شركت تعاونی پیام پارسیان اراك نیز گفت: این شركت فعالیت خود را از سال 81 در زمینه مشاوره های صنعتی، تهیه طرح های توجیهی و بانكی آغاز كرده است.
محمد شاه كرمی افزود: این شركت زمینه اشتغال 12 نفر را ایجاد كرده و تاكنون توفیقات خوبی در ارایه خدمات به همراه داشته است.
وی بیان كرد: شركت های تعاونی اگر در مسیر درست قرار گرفته و حمایت های لازم از آن صورت گیرد بهترین راه برای اشتغالزایی پایدار است و سهم این بخش در اقتصاد باید به صورت آگاهانه و هدفمند توسعه یابد.
مدیرعامل شركت تعاونی پیام پارسیان اراك ادامه داد: شركت های تعاونی نقش موثری در توسعه كشور دارند اما این مهم با نگاه ویژه به این بخش محقق خواهد شد.
شاه كرمی اظهار كرد: با ادغام تعاون با كار و رفاه اجتماعی نگاه ها به بخش تعاون كمرنگ شد اما این مهم در دولت تدبیر و امید جان تازه ای گرفته است و امید می رود با نگاه عمیق تر دولت دوازدهم به بخش تعاون، این بخش روز به روز شكوفاتر شود.
كارشناس تعاون اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعی استان مركزی گفت: در سند اقتصاد مقاومتی كه مهمترین سند ابلاغ شده در عرصه اقتصاد كشور توسط رهبر معظم انقلاب است به فعال سازی سرمایه های انسانی، توسعه كارآفرینی و ارتقای درآمد، نقش طبقات كم درآمد و متوسط در اقتصاد و حمایت از تعاونی های دانش بنیان تاكید شده است.
مهدی نیك عهد افزود: اجرایی شدن سیاست های اقتصاد مقاومتی با تكیه بر اقتصاد داخلی محقق می شود و تعاون به عنوان یكی از سه ركن پایه و مهم اقتصادی جمهوری اسلامی ایران، مردمی ترین بخش اقتصادی است.
كارشناس تعاون، اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعی استان مركزی ادامه داد: اگر برنامه های مدون حساب شده و با پشتوانه های اجرایی و قانونی روشن در این بخش محقق شود، تعاونی ها جای فراوان برای كار كردن دارند.
نیك عهد تاكید كرد: تعاون از راه ها و مسیرهای مهم برای تحقق اقتصاد مقاومتی و تكیه بر توانمندی های داخلی است و به طور مثال، ایجاد صنایع تبدیلی در حوزه های نفت و گاز و پتروشیمی، كشاورزی، باغداری و سایر بخش ها در قالب شركت های تعاونی كمك قابل توجهی به تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی و اقتصاد داخلی می كند.
كارشناس تعاون، اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعی استان مركزی افزود: تعاون ظرفیت و پتانسیل های بالایی برای حل مشكل بیكاری و افزایش اشتغال در جامعه دارد كه نباید از آن غافل شد.
سرپرست مدیریت تعاون اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعی استان مركزی نیز گفت: این استان ظرفیت های بالایی در بخش تعاون به ویژه در صنایع تبدیلی دارد اما، این شرایط مطلوب برای سرمایه گذاران به خوبی معرفی نشده است.
وحید دانش دوست افزود: هدایت سرمایه گذارن در این مسیر امری ضروری است و نیاز است دستگاه های اجرایی نیز تلاش مضاعفی در این خصوص به كار گیرند.
وی بیان كرد: معضلات اقتصادی و اشتغال كه موضوعی ملی است با تكیه بر تعاون و برنامه های اقتصاد مقاومتی قابل حل است.
سرپرست مدیریت تعاون اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعی استان مركزی ادامه داد: در دولت تدبیر و امید 330 شركت تعاونی با 10 هزار و 547 نفر عضو در این استان تشكیل شده است كه با تشكیل این شركت های تعاونی زمینه اشتغال 6 هزار و 370 نفر در استان مركزی ایجاد شده است.
دانش دوست گفت: از مجموع شركت های تعاونی تشكیل شده در فعالیت دولت تدبیر و امید در استان مركزی 22 شركت تعاونی با 157 نفر عضو و 179 و ایجاد 179 فرصت شغلی، توسط بانوان راه اندازی شده است.
رییس هیات مدیره اتاق تعاون استان مركزی گفت: مهمترین مشكل تعاونی ها نبود بازار فروش مناسب برای محصولات تعاونی ها، كمبود نقدینگی و نبود حمایت مناسب برای گسترش و توسعه كار است.
حسین خسروبیگی افزود: شركت های تعاونی ها باید همه تلاش خود را برای افزایش كیفیت محصولات و صادارت به كار گیرند و در سفر معاون امور تعاون وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی به استان مركزی، مركز بازاریابی و برندینگ اتاق تعاون این استان برای بازارسازی و كمك به صادرات تعاونی ها افتتاخ شده است.
وی گفت: كمك به تقویت برندسازی و بازارفروش محصولات تعاونی ها امری ضروری است كه با جدیت دنبال می شود.
مدیركل تعاون، كار و رفاه اجتماعی استان مركزی گفت: در برنامه ششم توسعه نقش جدی برای تعاون دیده نشده و آنچه در این برنامه لحاظ شده در قالب اقتصاد مقاومتی پیش بینی شده است.
محمدتقی آبایی هزاوه افزود: به نظر می رسد چنانچه بخواهیم سیاست های اقتصاد مقاومتی به دقت به مرحله عمل برسد چاره ای جز تكیه بر اقتصاد تعاونی وجود ندارد.
وی بیان كرد: مهمترین مزیت بخش تعاون تجمع سرمایه های اندك و بهم پیوستگی برای انجام كارهای بزرگ و رسیدن به عدالت اجتماعی در جامعه است.
مدیركل تعاون، كار و رفاه اجتماعی استان مركزی ادامه داد: در این راستا مزیت هایی همچون تخفیف مالیاتی و بیمه ای كه در قانون پیش بینی شده و استفاده از تسهیلات اختصاصی، مهمترین مزیت های مشهود حوزه تعاون است كه به دلیل باور نداشتن برخی مسئولان در سایر حوزه های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی اجرایی شدن این مزیت ها با چالش های جدی روبرو می شود و این یك مشكل جدی است كه در این راستا قوانین روشنی در قانون پیش بینی شده است.
وی گفت: اقتصاد تعاونی از ظرفیت های مهم برای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی است كه اگر به طور كامل پیاده شود، شكاف درآمدی در جامعه كاهش می یابد و مشاركت گسترده مردم در امور و رشد اقتصادی را فراهم می كند.
مدیركل تعاون، كار و رفاه اجتماعی استان مركزی اضافه كرد: 31 شركت تعاونی در سال جاری با سه هزار و 75 نفر عضو و 378 فرصت شغلی در این استان تشكیل شده كه از این تعداد 2 شركت تعاونی با 14 نفر عضو و 15 فرصت شغلی مربوط به بانوان است.
آبایی هزاوه گفت: در این مدت شركت های تعاونی استان مركزی 2 هزار و 750 دلار صادرات داشته اند و سهمیه در نظر گرفته شده در این خصوص تا پایان سال جاری 14 هزار 960 دلار است.
وی تصریح كرد: حدود 15 شركت تعاونی در این استان وجود دارد كه قابلیت صادرات دارند اما هنوز بارور نشده اند.
مدیركل تعاون، كار و رفاه اجتماعی استان مركزی افزود: باروری این شركت ها در گرو توانمند شدن تعاونی ها در حوزه سخت افزاری و نرم افزاری، تقویت و حمایت از آن ها است.
آبایی هزاوه یادآور شد: 20 هزار و 106 فرصت شغلی از طریق شركت های تعاونی در استان ایجاد شده است كه از این تعداد 6 هزار و 367 فرصت در دولت تدبیر و امید ایجاد شده است.
2 هزار و 213 شركت تعاونی فعال در استان مركزی با 893 هزار و 99 نفر عضو وجود دارد كه در مجموع 18 تعاونی در بخش اعتبار، 27 شركت در تامین نیاز تولیدكنندگان، 11 تعاونی در تامین نیاز صنوف، 83 شركت در تامین نیاز مصرف كنندگان، 48 تعاونی چند منظوره، 103 شركت حمل و نقل، 564 شركت خدمات، 13 تعاونی سهام عدالت، 459 شركت صنعتی،39 تعاونی عمرانی، 28 شركت فرش دستباف، 562 تعاونی كشاورزی، 57 شركت معدنی و 201 تعاونی مسكن در این استان فعال است.
از 11 تا 18 شهریورماه به عنوان هفته تعاون نامگذاری شده است.
3005/6013/خبرنگار: معصومه صفری***انتشار دهنده:مژگان حیدری