كمالوندی: ایران براساس برنامه اعلامی به آژانس كار خود را پیش می برد/برخی رسانه ها تحلیل آسوشیتدپرس را منتسب به آمانو كردند

نطنز-ایرنا- سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان این كه فعالیت های هسته ای ما بخصوص در بحث غنی سازی به خوبی در حال پیشروی است گفت: صنعت هسته‌ای بخوبی كار خود را پیش می برد و ما بر اساس برنامه ای كه داریم و به آژانس هم اعلام كردیم كار خود را پیش می بریم.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا بهروز كمالوندی عصرشنبه در حاشیه بازدید خبرنگاران از مجتمع غنی سازی شهید احمدی روشن نطنز افزود: مدتها بود كه می خواستیم مجموعه ای از اصحاب رسانه از تاسیسات هسته ای بازدید داشته باشند و خوشبختانه امروز و فردا این مهم حاصل شد و دوستان رسانه در جریان بازدید امروز سوالات و ابهاماتی را كه داشتند مطرح كردند.
وی ادامه داد: نكته مهم این است مردم شریف ما بدانند فعالیت های هسته ای ما بخصوص در بحث غنی سازی به خوبی در حال پیشروی است و ما امروز با تمام محدودیت هایی كه داریم دو سوم ماشین هایمان در حال كار هستند و بخش های مختلف مجتمع شهید احمدی روشن در حال كار است.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی ادامه داد: راكتور آب سنگین ما كار را به خوبی انجام می دهد و سالی بیست تن تولید داریم .
كمالوندی یادآور شد: خوشبختانه بازار بین المللی خوبی داریم و بسیاری از كشورها طالب خرید آب سنگین ما هستند كه این به دلیل كیفیتی است كه دارد و امروز شاهدیم روسیه و آمریكا از خریداران آب سنگین ما هستند.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: نكته مهم این است كه افكار عمومی بدانند كه صنعت هسته‌ای بخوبی كار خود را پیش می برد و ما بر اساس برنامه ای كه داریم و به آژانس هم اعلام كردیم كار خود را پیش می بریم و امروز ماشین های نسل جدید ما در حال تكامل هستند و در بازه زمانی پیش بینی شده به تولید انبوه خواهند رسید.
كمالوندی تصریح كرد: در حوزه های دیگر همچون پزشكی كه محدودیت نداشتیم كار در حال پیش رفت است.
وی همچنین در خصوص طرح مسایل درباره بازدید از تاسیسات نظامی ایران گفت: ما بارها گفته ایم هر گونه بازید باید در چهارچوب برجام، پادمان و پروتكل‌های آژانس باشد و اینطور نیست كه هر وقت بخواهند بتوانند بازدید داشته باشند و اینها صرفا بحث‌های رسانه ای است.
كمالوندی ادامه داد: متاسفانه برخی رسانه های داخلی هم این مسأله را تكرار كردند كه البته بهتر بود اشاره به منبع آن كه تحلیل آسوشیتدپرس بود می كردند و نه اینكه آن را مستقیم منتسب به آقای آمانو می كردند.
وی اضافه كرد: ما با دقت مسایل را پیگیری می‌كنیم و اینطور نیست كه آژانس بخواهد كاری را خودسرانه و یكطرفه انجام دهد، چرا كه معمولا ما اطلاعاتی را به آنها می دهیم و آن اطلاعات راستی آزمایی می شود و اگر آنها ابهامی داشته باشند آن را مطرح كرده و ما قطعا پاسخ خواهیم داد.
معاون رییس سازمان انرژی اتمی گفت: ممكن است آنها سوالاتی داشته باشند كه این ظن را تقویت كند كه ایران در حال فعالیت های نادرست هسته ای است و در آن صورت ممكن است تقاضای دسترسی داشته باشند.
كمالوندی تصریح كرد: با توجه به اینكه دیگر برای آژانس مطلبی پوشیده نیست و ابهامی نمانده است و اینكه بخواهند داستان پردازی كنند و بر اساس مطالب و ذهنیاتی بخواهند ایران را متهم به برخی فعالیت هایش هسته ای كنند صرفا بازی رسانه ای است و رسانه های ما باید در این زمینه هشیار باشند.
سیام**2021**خبرنگار: داود مرادپور*انتشار:امیركاردان راد