۱۱ شهریور ۱۳۹۶،‏ ۱۶:۳۸
کد خبر: 82652569
۰ نفر
«خانه موزه سیمین و جلال» پاتوق فرهنگی  می شود

تهران-ایرنا- معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهردار تهران گفت: منزل جلال آل احمد و سیمین دانشور به عنوان اولین خانه موزه در منطقه یك تهران به پاتوق فرهنگی برای اهالی هنر و ادبیات تبدیل می شود.

به گزارش روز شنبه ایرنا از روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، مجتبی عبدالهی به همراه علیرضا جعفری مدیرعامل شركت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران و مدیران مجموعه معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران ضمن بازدید از منزل جلال آل احمد و سیمین دانشور اظهار كرد: مرمت و بازسازی این خانه با حفظ هویت فرهنگی و مطابق با اصول علمی مرمت ابنیه تاریخی انجام شده است.
وی گفت: خانه سیمین دانشور و جلال آل احمد با زیربنای حدود 250 مترمربع، شامل 2 طبقه در خیابان دزاشیب، بن بست ارض قرار دارد كه به زودی تبدیل به خانه موزه خواهد شد.
به گفته عبدالهی، در راستای توسعه فضای فرهنگی و هنری در سطح شهر تهران و با هدف باز زنده سازی خانه های مشاهیر و بزرگان و پاسداشت منزلت نویسندگان به عنوان پایه های فرهنگ و هنر در جامعه، منزل مسكونی جلال آل احمد و سیمین دانشور با مساحت 420 متر مربع به تملك شهرداری تهران درآمده و به همت شركت توسعه فضاهای فرهنگی مرمت و بازسازی شد.
معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهردار تهران با تاكید بر ضرورت حفاظت، مرمت و احیای بناها، مجموعه ها، محوطه ها و بافت های فرهنگی و تاریخی افزود: در مرمت و بازسازی پروژه خانه جلال آل احمد و سیمین دانشور همواره مبانی نظری مرمت ابنیه تاریخی به صورت علمی مدنظر قرار گرفته است.
وی، هدف اصلی در مرمت خانه جلال آل احمد و سیمین دانشور را مقاوم سازی و اصلاح موارد پر مخاطره، تاكید بر مداخله حداقلی برای حفظ اصالت بنا عنوان كرد و گفت: هر چند این مجموعه از كاربری شخصی تبدیل به مجموعه ای با كاربری عمومی (موزه) شده اما تمامی عملیات استحكام بخشی و مقاوم سازی ضمن حفظ اصول مرمت و احیا، براساس مداخله حداقلی صورت گرفته است.
عبدالهی، محوطه سازی، كف سازی و نازك كاری، ایمن سازی و تعبیه مسیر دسترسی آب انبار قدیمی كه در جریان مرمت و بازسازی پدیدار شده و نورپردازی مجموعه را از جمله اقدامات صورت گرفته در این بنا برشمرد و افزود: مجموعه های الحاقی همچون فضاهای خدماتی و رفاهی نیز با توجه به مبانی نظری همجواری در یك بنای تاریخی، صورت گرفته است.
معاون شهردار تهران با بیان اینكه مرمت اشیای خانه موزه سیمین دانشور و جلال آل احمد نیز انجام شده، اظهار كرد: سبك و شیوه قدیم در طراحی و چینش اشیای متعلق به این خانه به مانند گذشته به نمایش درمی آید تا بازدیدكنندگان در عین بازدید با حس و حال این مجموعه بیشتر انس بگیرند.
وی، احیا و باز زنده سازی خانه مشاهیر و نخبگان، پاسداشت منزلت نویسندگان به عنوان پایه های فرهنگ و هنر در جامعه، ترویج ارزش ها و اندیشه های نخبگان هنر و ادبیات، كمك به فهم دقیق آثار هنری در ارتباط با زمینه ایجاد آن، ترویج تفرج هدفمند و هدایت شده، توسعه فضاهای فرهنگی به مثابه منشأ اثرگذاری در جامعه، زنده نگه داشتن وجوه تاریخی زندگی هنرمندان در خدمت تاریخ هنر، ارتقای سطح عمومی فرهنگ، ایجاد نشانه های شهری با اتكا به باورها و ارزش های جامعه و ایجاد كانون های اجتماعی برای اقشار هنرمند را از جمله اهداف پروژه مرمت خانه جلال آل احمد و سیمین دانشور عنوان كرد.
براساس این گزارش، خانه جلال آل احمد و سیمین دانشور در منطقه یك شهرداری تهران، خیابان دزاشیب، كوچه رهبری، بن بست ارض قرار دارد.
این خانه سال 83 با شماره 11466 در فهرست میراث ملی ثبت شده است.
*برای اطلاع از اخبار متنوع انتشار یافته در شبانه روز با كانال ایرنا استان تهران در تلگرام به نشانی IRNATEHRAN@ همراه شوید.
خبرنگار: معصومه جوان معبودی - انتشار: محمد آجورلو
تهرام/7245//1348