معاون استاندار خراسان رضوی: دولت برنامه های مطلوبی برای تولید و اشتغال طراحی كرده است

مشهد- ایرنا- معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: امسال دولت برنامه های مطلوبی برای كمك به تولید و اشتغال در سطوح مختلف طراحی كرده است.

محمدمهدی مروج الشریعه روز شنبه در مراسم بهره برداری سه طرح تولیدی در شهرك صنعتی چناران افزود:
ورود مستقیم دولت یا مجلس شورای اسلامی به بخش اشتغالزایی به معنای تسهیل امور، زمینه سازی و تامین زیرساختها برای اشتغال است.
وی ادامه داد: دولت هیچ محدودیتی در ارائه تسهیلات به مردم ندارد. امسال 20 هزار میلیارد تومان تسهیلات در قالب طرح رونق تولید و هزار میلیارد تومان یارانه از محل بند الف و بند ب تبصره 18 بودجه برای اشتغالزایی در نظر گرفته شده كه بنگاههای اقتصادی می توانند با بهره مندی از این تسهیلات به كسب و كار و اشتغال رونق ببخشند.
معاون استاندار خراسان رضوی همچنین گفت: هفته دولت امسال هزار و 317 پروژه با هزینه هزار و 450 میلیارد تومان برای تولید و اشتغال در این استان به بهره برداری رسید. این پروژه ها بخشی از برنامه استان در حوزه سرمایه گذاری به میزان 17 هزار و 297 میلیارد تومان است كه برای خراسان رضوی در نظر گرفته شده و بخشی از طرحهای سرمایه گذاری تا پایان سال به نتیجه خواهند رسید.
وی افزود: همچنین دفتر جذب سرمایه گذاری برای نخستین بار در استانداریهای سراسر كشور راه اندازی شد كه باید این مدل سرمایه گذاری برای بخشهای دیگر نیز مورد استفاده قرار گیرد و زمینه ساز شبكه سازی تولید و اشتغال در مشاغل خانگی شود.
نماینده مردم چناران و طرقبه شاندیز در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم به مشكلات مربوط به قطعه سازان اشاره و بین كرد: مشكل تولیدكنندگان این رسته صنعتی واردات و قاچاق است لذا دولت و مجلس ورود جدی به حوزه كنترل واردات و قاچاق در این بخش داشته اند.
محمد دهقان افزود: ضروری است دولتمردان و نمایندگان مجلس به عنوان مدافعان تولید داخل، برخورد قاطع تری در حوزه قاچاق قطعات در كشور داشته باشند تا به تولید آسیب نزند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز در این مراسم گفت: صنعت چاپ و بسته بندی انتهای زنجیره تولید بوده و خوشبختانه در این استان زنجیره واحدهای بسته بندی، هوشمند و توانمند است.
راضیه علیرضایی با بیان اینكه از سال 1392 تاكنون سرعت تغییر وضعیت تولید در استان بسیار شتاب گرفته افزود: كل سرمایه گذاری برای صدور پروانه های بهره برداری در استان در سال 92 حدود 300 میلیارد تومان بود اما امسال این میزان سرمایه گذاری تا پایان سال به سه هزار میلیارد تومان می رسد به این معنا كه صدور پروانه های بهره برداری و سرمایه گذاری صنعتی در دولت تدبیر و امید در خراسان رضوی 10 برابر شده است.
وی درباره طرحهای كه امروز در شهرك صنعتی چناران به بهره برداری رسید نیز گفت: نخستین خط تولید ورق هفت لایه كارتن در شرق كشور توسط شركت الماس كارتن ممتاز خراسان با ظرفیت تولید سالانه 35 هزار تن ورق كارت چند لایه، 9 هزار تن جعبه كارتن، سرمایه گذاری 55 میلیارد ریال و اشتغالزایی 40 نفر در این شهرك به بهره برداری رسید.
او افزود: همچنین خط ریخته گری آلومینیوم و آلیاژهای آن مربوط به صنایع فلزی و خودروسازی شركت پاژ قطعات خودرو آمیتیس با ظرفیت تولید 2 هزار تن در سال، سرمایه گذاری 50 میلیارد ریال و اشتغالزایی برای 55 نفر در شهرك صنعتی چناران بهره برداری شد.
علیرضایی خط تولید جدید شركت بازرگانی علم و صنعت نانوسان در زمینه محصولات نانو، خوشبوكننده خودرو، واكس داشبورد و محصولات تمیزكننده با ظرفیت سالانه هزار و 200 تن، سرمایه گذاری 20 میلیارد ریال و اشتغالزایی برای 50 نفر را دیگر طرح بهره برداری شده امروز اعلام كرد.
شهرك صنعتی چناران با هزار و 100 هكتار در سه فاز پیش بینی شده است. فاز یك این شهرك با مساحت 220 هكتار هم اكنون دارای تمام امكانات زیربنایی بوده و حدود 70 واحد تولیدی در آن مستقر هستند.
خبرنگار: میترا عبداللهی **انتشار: حسین كریم زاده
7489/1858