۱۱ شهریور ۱۳۹۶،‏ ۱۰:۱۳
کد خبر: 82651962
۰ نفر
آسمان، سد راه ثبت ارگ كریمخان در یونسكو

شیراز-ایرنا- توسعه صنعت گردشگری با تكیه بر میراث تاریخی شعاری است كه اغلب مدیران فارس روی آن اتفاق نظر و تاكید دارند اما در عمل اوضاع به نحوی دیگر درحال رقم خوردن است بخصوص درمورد ساخت وسازها در حریم آثار تاریخی كه به نظر می رسد بررسی و كارشناسی دقیق پیرامون صدور مجوزها صورت نمی گیرد.

وجود هتل 18 طبقه كنار ارگ كریم خان از مواردی است كه كارشناسان و برخی نهادهای مردمی معتقدند كه سایه این هتل بر سر مجموعه زندیه سنگینی و دید بصری این مجموعه جهانی را به كلی مخدوش می كند و عملا این هتل به سد راه ثبت جهانی شدن ارگ كریم خان تبدیل شده است.
مسؤلان مربوط می گویند مجوز ساخت این هتل در 14طبقه صادر ولی مالك هنگام ساخت و ساز مرتكب تخلف شده و اقدام به ساخت این هتل در 18طبقه كرده است.
در مجموع استقرار این هتل با ضابطه های میراث فرهنگی در حریم درجه یك آثار تاریخی مطابقت ندارد و به همین دلیل مجموعه زندیه نمی تواند ثبت جهانی شود و چندین سال است كه این موضوع حل نشده باقی مانده است.
اینكه بنا باشد مالك این هتل با تخلف خود در كنار ارگ كریم خان مانع ثبت جهانی این مجموعه شود و صنعت گردشگری فارس را تحت الشعاع خود قرار داده قابل درك نیست و مهمتر اینكه این مسأله چندین سال است كه معطل و لاینحل مانده و تاكنون چاره ای برای آن اندیشیده نشده است.

** ثبت نشدن زندیه یعنی زیان دیدن استان فارس و ایران
مدیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی و گردشگری فارس در گفت و گو با ایرنا تاكید دارد كه وجود هتل آسمان تاثیر مستقیمی بر موضوع ثبت نشدن جهانی مجموعه زندیه دارد و در این مورد از قول رئیس سازمان یونسكو در سفر به شهر شیراز گفت:‌تا زمانی كه این هتل وجود دارد مجموعه زندیه ثبت جهانی نخواهد شد.
مسعود منیعاتی با اشاره به اینكه در زمان دادن مجوز ساخت به هتل آسمان حریم منظری این مجموعه تاریخی رعایت نشده است افزود:متاسفانه زمانی كه می بایست از ساخت و ساز غیر مجاز در طبقات بالایی این هتل جلوگیری كرد، اقدامی نشد و بعد از ساخت تصمیم گرفته شد جلو كار گرفته شود.
وی با استناد به اظهارات شهردار سابق شیراز بیان كرد:مقداری از این اختلاف ارتفاع بواسطه تخلف مالك بوجود آمده كه مربوط به كمیسیون ماده 100 و مقداری نیز تخلف كسانی است كه مجوز صادر كرده اند كه مربوط به كمیسیون ماده پنج است.
او ادامه داد:در دوره ای شهردار سابق دستور تخریب صادر كرد ولی بر اساس مشاهدات تاكنون به لحاظ ارتفاع تخریبی دیده نمی شود.
مدیرانجمن دوستداران میراث فرهنگی و گردشگری فارس اضافه كرد:اگر دستگاه هایی دراین زمینه تخلف كرده اند باید عواقب این عمل خود را بپذیرند و اگر خسارتی نیز باید پرداخت شود این كار انجام شود و نگذارند ضرر این قضیه بیش از این دامن گیر مردم كشور و شیراز باشد.
وی اضافه كرد:اگر مجموعه تاریخی زندیه به ثبت جهانی نرسد ضرری عظیمی برای كل مردم شیراز و كشور خواهد بود.

** دو و نیم طبقه هتل آسمان باید سریعأ تخریب شود
سرپرست شهرداری شیراز در گفت و گو با ایرنا اعلام كرد:باید طبق قانون هرچه سریع تر رای صادر شده توسط كمیسیون ماده 100 در مورد این هتل اجرا شود.
محمد حسن اسدی با اشاره به اینكه بخشی از ساختمان این هتل سال گذشته تخریب شده افزود:برای باقیمانده كه حدود دو و نیم طبقه است و مالك مازاد بر مجوز ساخته باید رأی صادره اجرا شود.
سرپرست شهرداری شیراز با تاكید بر اینكه وظیفه ما اجرای رأی صادره توسط كمیسیون ماده 100است ادامه داد: ‌منطقه باید سریعأ مساله را دنبال و باقیمانده حكم را اجرا و طبقات مازاد فوقانی این هتل را تخریب كند.
مدیر كل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری فارس در گفت و گو با ایرنا تنها به گفتن اینكه پیگیری لازم در این زمینه درحال انجام است و دنبال ایجاد تفاهم و راهكاری با مالك هتل آسمان هستند اكتفا كرد و حاضر به توضیح بیشتر در این ارتباط نشد.
مصیب امیری دلیل تشریح نكردن عملكرد اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس در این زمینه را اعتقاد به عدم باز كردن موضوع دانست و گفت:‌ تشریح و رسانه ای كردن برخی موارد عواقب فرهنگی و اجتماعی زیان باری در برخواهد داشت.
مخدوش كردن حریم بصری مجموعه زندیه و سد راه ثبت جهانی شدن این مجموعه،‌ موضوعی نیست كه بتوان از كنار آن گذشت.
هر روزی كه در این مسیر كوتاهی صورت گیرد دود آن به چشم مردم شیراز می رود و تعلل در این حوزه مانند سنگ اندازی در مسیر توسعه صنعت گردشگری فارس است.
ارگ كریم خان مقر حكومت كریمخان زند بوده است كه اینك درمركز تجاری و اداری شیراز واقع شده كه به فاصله كمتراز 100 متر و در غرب آن هتل آسمان در خیابان رودكی واقع شده است.
ارگ كریمخانی در سال 1189 هجری قمری به دستور كریمخان ساخته شد.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس 30 آبان 94 گفت: هم اكنون هتل 18 طبقه ای كه در حریم ارگ تاریخی كریمخان زند در شیراز در حال احداث است، پلمب شده است و حكم تخریب چهار طبقه اضافه این هتل اجرایی می شود.
مصیب امیری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان كرد: تعداد طبقات در مجوز اصلی احداث این هتل 14 طبقه بوده اما در هنگام ساخت و ساز مالك هتل اقدام به ساخت این هتل در 18 طبقه كرده است كه این موضوع تخلف است و طبقات اضافی باید تخریب شود.
بهار 94 بر اساس مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی مجوز تخریب چهار طبقه از این هتل در شیراز صادر شد كه این حكم اجرا نشد.
امیری گفت: نقشه ساخت این هتل در سال 82 در معاونت سرمایه گذاری میراث فرهنگی فارس تایید شده اما درسال های بعد تعداد طبقات این هتل در حین ساخت افزایش یافته كه میراث فرهنگی نقشه های جدید را تایید نكرده و از این موضوع هم مطلع نبوده است.
در جدیدترین رویداد خبری مرتبط با این پرونده، میراث فرهنگی فارس 31 مرداد 96 در اطلاعیه ای اعلام كرد:‌ این اداره هرگز به مشكل خدشه دار شدن حریم منظری ارگ كریم خانی بی تفاوت نبوده است.
روابط عمومی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس افزود:‌به دلیل اخبار منتشره در روزهای اخیر درباره خدشه دار شدن حریم منظری ارگ كریم خان زند و مشكل ارتفاع هتل در حال ساخت آسمان و بی تفاوت بودن میراث فرهنگی استان فارس به این موضوع، لازم می داند برای شفاف سازی و تنویر افكار عمومی توجه علاقه مندان به میراث فرهنگی را بدون متهم كردن شخص، سازمان و یا دستگاهی و صرفا برای آگاهی به مواردی جلب كند.
در این اطلاعیه آمده است:‌هتل آسمان باید با ضوابط معماری مصوب M6 ساخته می شد اما با توجه به اینكه بیشتر هتل های شهر شیراز متمركز در خیابان رودكی هستند شهرداری شیراز در یه مرحله با افزایش ضابطه این هتل به M10 و در مرحله ای دیگر به M14 در كمسیون ماده پنج موافقت كرد هر چند كه بعد از طی این مراحل و با وجود مصوبه كمسیون مذكور، شهرداری مجوز ساخت هتل مذكور را به 17.5 طبقه افزایش داده است.
اطلاعیه حاكی است:‌پیرو این اتفاق از آنجایی كه بحث های گوناگونی پیرامون حریم منظری ارگ كریم خانی مطرح شد میراث فرهنگی فارس موضوع را از طریق شورای عالی معماری و شهرسازی پیگیری كرد و پس از مراجعات متعدد، این شورا پاسخ خود را با تاكید بر لزوم رعایت ضابطه مصوب كمیسیون ماده پنج شهرداری شیراز درباره صدور مجوز ساخت هتل ارائه كرد.
اطلاعیه میراث فرهنگی فارس افزوده است:‌بر اساس اظهار نظر كارشناسان شورای عالی معماری و شهرسازی، اداره كل میراث فرهنگی فارس موضوع را از طریق مراجع ذیصلاح قانونی مجدانه پیگیری كرد و در نهایت با توجه به داشتن مجوز قانونی مالك هتل از شهرداری شیراز رای به نفع وی صادر شد لذا شایعات مطرح شده در فضای مجازی و رسانه ها مبنی بر بی تفاوتی و یا عدم پیگیری موضوع توسط میراث فرهنگی استان با واقعیت مطابقت ندارد.
در مصوبه خردادماه 94 شورای عالی معماری و شهرسازی كشور درباره این هتل آمده است: به منظور جلوگیری از هرگونه تبعات بعدی مصوبه هفتم دی 84 كمیسیون ماده پنج شهر شیراز ملاك عمل است. بنابراین ضروری است ضمن تعدیل ارتفاع هتل آسمان به میزان 14 طبقه، نسبت به لغو مجوزهای صادره مازاد اقدام شود و از ادامه فعالیت احدث و تكمیل طبقات فوقاتی پروژه ممانعت به عمل آید.
به نظر می رسد چه با تعامل و چه با قانون باید سد راه ثبت مجموعه زندیه در یونسكو رفع شود و در این زمینه سكوت و مشمول مرور زمان شدن موضوع به زیان فرهنگ ایران خواهد بود.
گزارش: محمد امین افشارپور ** تكمیل و انتشار:‌ غلامرضا مالك زاده
9873/ 1876