اهدای اعضای 2 بیمار مرگ مغزی چهارمحال و بختیاری به 6 نیازمند

شهركرد- ایرنا- هماهنگ كننده تیم پیوند اعضای چهارمحال و بختیاری از انجام عمل اهدای عضو 2 بیمار مرگ مغزی در استان خبر داد و گفت: پیوند اعضای این 2 بیمار مرگ مغزی، به 6 بیمار نیازمند حیاتی دوباره بخشید.

زهرا سیاح جمعه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: یكی از 2 بیمار مرگ مغزی، وحید مرادی جوان 21 ساله لردگانی بود كه در تاریخ هشتم شهریورماه به علت تصادف با موتورسیكلت دچار مرگ مغزی شد و با انتقال این بیمار به بیمارستان كاشانی ، روز جمعه زمینه عمل جداسازی كبد و كلیه های این جوان ناكام فراهم و آماده اهدا به بیماران نیازمند شد.
وی ادامه داد: فریدون كیانی بیمار مرگ مغزی 46 ساله هرچگانی نیز كه به سبب خونریزی مغزی از ششم شهریورماه در بیمارستان كاشانی بستری بود با رضایت خانواده نیكوكار وی مورد عمل جداسازی كبد و كلیه ها قرار گرفت.
سیاح با بیان اینكه با احتساب این 2 عمل پیوند، تعداد عمل های پیوند عضو در استان از ابتدای امسال تاكنون به 15 مورد رسیده است، گفت: اعضای اهدایی بلافاصله برای پیوند به 6 بیمار نیازمند پیوند عضو به مراكز متقاضی ارسال شد.
سالانه بین پنج تا هشت هزار نفر در كشور دچار مرگ مغزی می شوند كه در 36 درصد موارد، تیم های پیوند عضو موفق به جلب رضایت خانواده ها می شوند.
این رقم درحالی است كه در استان های نظیر چهارمحال و بختیاری تیم پیوند اعضا در 65 درصد موارد مرگ مغزی موفق به جلب رضایت خانواده ها برای اهدای عضو می شوند.
چهارمحال و بختیاری در كنار استان های دیگر نظیر كهگیلویه و بویراحمد از نظر آمار اهدای عضو به تناسب جمعیت، در دوره های زمانی مختلف در رتبه های نخست تا سوم كشور قرار دارد.
خبرنگار: خاطره حسین زاده** انتشار دهنده: محمود رئیسی
7363/2097

سرخط اخبار استان‌ها