سعد الحریری: یكی از اهداف سفرم به فرانسه بررسی وضعیت پناهجویان سوری است

بیروت – ایرنا – «سعد الحریری» نخست وزیر لبنان پس از دیدار با «ادوارد فیلیپ» نخست وزیر فرانسه در جمع خبرنگاران گفت كه یكی از اهداف سفرش به پاریس بررسی راه حل های معضل پناهجویان سوری است تا هم لبنان و هم پناهجویان از آن بهره مند شوند.

به گزارش پنجشنبه شب خبرگزاری ملی لبنان الحریری با بیان این مطلب افزود: از نظر ما راه حل این مشكل آن است كه پناهجویان با برخورداری از امنیت به سوریه برگردند. این مساله اهمیت زیادی برای ما دارد و من دیدگاه خود را در این باره به همتای فرانسوی ام توضیح دادم.
حدود یك و نیم میلیون پناهجوی سوری در لبنان حضور دارند.
نخست وزیر لبنان در پاسخ به این سوال كه آیا همچنان خواستار كمك های اقتصادی برای پناهجویان هستید؟ گفت: ما خواهان بازگشت امن پناهجویان هستیم. اما باید بگویم كه برخی كشورها با نظام سوریه رابطه دارند اما پناهجویان به كشورشان بازنگشته اند. راه حل بازگشت پناهجویان در تامین امنیت برای آنهاست. به عنوان مثال عراق با نظام سوریه رابطه دارد اما چرا پناهجویان سوری به كشورشان بازنگشته اند؟ در نهایت بازگشت امن پناهجویان در گرو آن است كه پناهجویان به جایی برگردند كه در آن احساس امنیت می كنند.
سعد الحریری كه روز پنجشنبه سفر رسمی خود به فرانسه را آغاز كرد و با وزیر خارجه و نخست وزیر این كشور دیدار كرد، در تشریح دلایل دیگر سفر خود به خبرنگاران گفت: علاوه بر موضوع پناهجویان درباره وضعیت اقتصادی لبنان نیز گفت و گو كردیم.
وی همچنین گفت: سفر من به فرانسه برای ارائه توضیحاتی درباره اوضاع لبنان است. ما از پیروزی های ارتش در استان البقاع احساس افتخار می كنیم. این پیروزی نشان داد كه دولت به تكلیف خود عمل می كند.
الحریری افزود: ما درباره همه این مسائل با دولت فرانسه صحبت كردیم و ان شاالله فردا با ایمانوئل مكرون رئیس جمهوری فرانسه دیدار خواهم كرد و درباره موضوعات یاد شده صحبت های مبسوطی خواهیم داشت.
نخست وزیر لبنان در پاسخ به این سوال كه آیا كمك هایی به ارتش لبنان ارائه خواهد شد؟ گفت: ما تلاش هایی در این زمینه داریم و ان شاء الله همه این مسائل تحقق خواهد یافت.
وی با اشاره به فرارسیدن عید قربان، آرزوی عید واقعی برای لبنانی ها كرد و گفت: لبنان هفته های سختی را پشت سر گذاشته است، چند تن از سربازان لبنانی در جنگ با داعش به شهادت رسیدند اما ارتش لبنان توانست در این جنگ به پیروزی دست پیدا كند. همه لبنانی ها به ارتش كشورشان افتخار می كنند. ما لبنانی ها همواره برای تقویت دولت لبنان تلاش می كنیم و من فكر می كنم تا كنون به پیروزی های زیادی دست پیدا كرده ایم اما كارهای انجام نشده زیادی نیز در پیش داریم.
نخست وزیر لبنان در پاسخ به دو دستگی های ایجاد شده درباره نتیجه جنگ در ارتفاعات مرزی لبنان و اعلام پیروزی از سوی «سید حسن نصرالله» دبیركل حزب الله به جای دولت لبنان و خروج تروریست های داعش از منطقه و موضع گیری وی در این خصوص گفت: دولت جایگاه خود را به عنوان دولت دارد و ارتش لبنان ایثارگری های زیادی از خود نشان داد و توانست پیكر نظامیان ربوده شده را كه پایان غم انگیزی برایشان رقم خورده بود پیدا كند. من فكر نمی كنم لبنانی ها دچار دو دستگی شده اند اما بعضی ها می خواهند از این پیروزی بهره برداری كنند اما من همان حرف پدرم را تكرار می كنم و می گویم كه هیچ كس بزرگتر از كشورش نیست. لبنان و مردم لبنان و ارتش لبنان در این جنگ پیروز شدند و پیروزی لبنان به معنی پیروزی همه لبنانی هاست.
خاورم*390*2054
انتشاردهنده: محمد خواجوئی