بيوتكنولوژِي بايستي به كمك رفع بحران آب بيايد

كرج- ايرنا- معاون رئيس جمهوري و رئيس سازمان حفاظت محيط زيست كشور با بيان اينكه آب در آينده نزديك تنها مساله اي است كه منافع ملي و پايداري كشوررا به شدت تهديد مي كند، گفت: در اين ميان بايستي بيوتكنولوژي به كمك رفع اين بحران بيايد.

به گزارش ايرنا، دكتر عيسي كلانتري عصر روز پنجشنبه در آيين پاياني دومين همايش بين المللي و دهمين همايش ملي بيوتكنولوژي جمهوري اسلامي ايران كه در سالن اجتماعات موسسه تحقيقات اصلاح نهال و بذر كشور واقع در كرج برگزار شد، افزود: كشورهايي كه بيش از 40 درصد آب تجديدپذيرشان را مصرف مي كنند در مرز خط قرمز هستند كه حدود7 كشور در اين وضعيت قرار دارند.
وي اظهار داشت: از اين كشورها نيز حدود6 كشور ه بيش از 60 درصد آب تجديدپذيرشان را مورداستفاده قرار مي دهند و اين در حالي است كه ايران 110 درصد آب تجديد پذيرش را استفاده مي كند.
كلانتري گفت: 88 ميليارد مترمكعب آب تجديد پذير در ايران داريم و ميزان آب مصرفي در كشور97 ميليارد مترمكعب است.
رئيس سازمان حفاظت محيط زيست افزود: اين وضعيت اگر تا 15 سال آينده ادامه يابد در كشور ديگر آبي وجود نخواهد داشت و آب در آينده تنها مساله اي خواهد بود كه منافع ملي و پايداري كشوررا به شدت تهديد مي كند كه در اينجا بايستي بيوتكنولوژي به كمك بيايد.
وي افزود: اگر در كشورمان به استاندارد 40 درصد مصرف آب برسيم و مصرف آب را 60 ميليارد مترمكعب كاهش دهيم بايستي با يك سوم آب موجود، كشور را اداره كنيم.
كلانتري اظهار داشت: اگر با اين روند موجود وضعيت ادامه يابد ديگر تولدي در اين سرزمين نخواهيم داشت و براي رفع اين معضل بايستي قشر علمي كشورمان در تحقيق هدفمندي داشته باشد و بيوتكنولوژي بايد در اين هدفمندي كشور را ياري دهند.
وي با اشاره به تحصيل دانشجويان در رشته بيوتكنولوژي و وجود فارغ التحصيلان نخبه در اين رشته، بيان داشت: اگر بخواهيم صرفه جويي آب در كشور داشته باشيم بايستي فارغ التحصيلان براي تكنولوژِي ساماندهي شوند تا منبع درآمد براي كشورمان باشند.

**75 درصد مسايل زيست محيطي كشور مرتبط با آب است
معاون رئيس جمهوري گفت: 75 درصد مشكلات زيست محيطي كشور منشاء آن كم آبي است و 25 درصد آن به ديگر مسايل همچون معضلات آلودگي هوا و انقراض گونه هاست.
وي افزود: در اين ميان بايستي كشاورزان با بالاترين فناوري ها بيشترين توليد را در اختيار داشته باشند و اگر
از فناوري استفاده نكنيم قدرت رقابت در بخش كشاورزي را نخواهيم داشت.
كلانتري اظهار داشت: بايستي از تمام تكنولوژي هاي رايج و جايز براي بهبود كشورمان و براي حفظ و صيانت از انقلاب و استقلال كشور استفاده كنيم.
وي گفت: ممكن است عده اي از اين علم خوششان نيايد ولي هدف مقدس است و ممكن است در اين راه تهمت بزنند ولي نبايد عقب نشيني كرد و شايد مخالفان نيز اطلاع ناصحيح از اين علم داشته باشند ولي ضدانقلاب نيستند.
رئيس سازمان حفاظت محيط زيست اضافه كرد: وظيفه حاكميت و دولت حمايت از علم و فناوري و يكي از فناوري هاي مردمي كه براي محيط زيست است بيوتكنولوژِي است و محيط زيست نيز از اين علم حمايت مي كند.
6156/ 6155 خبرنگار: نوشين طهماسبي**انتشاردهنده: محمد عزيزپور