توفان هاروی زیرساخت های انرژی آمریكا در سواحل خلیج مكزیك را از كار انداخت

تهران - ایرنا - توفان سهمگین هاروی كه در ساعت های اولیه روز چهارشنبه و پس از ویران كردن ایالت تگزاس، ایالت لوئیزیانا را در نوردید، بخش اعظم زیرساخت های صنعت نفت و گاز طبیعی آمریكا را تهدید كرد.

به گزارش عصر چهارشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، مركز ملی توفان آمریكا پیش بینی كرد كه تا غروب روز جاری (چهارشنبه) از شدت فشار توفان هاروی در لوئیزیانا كاسته شود.
با این حال، تعدادی از پالایشگاه ها، پایانه ها، سكوهای حفاری و دیگر زیرساخت های بخش انرژی آمریكا از كار افتاده است. دستكم چهار میلیون و 200 هزار بشكه در روز ظرفیت پالایشگاهی یا بیش از 22 درصد از مجموع ظرفیت آمریكا از فعالیت باز ایستاده است.
ظرفیت پالایشی تگزاس 5 میلیون و 600 هزار بشكه در روز و ظرفیت پالایشگاهی لوئیزیانا در همسایگی این ایالت، 3میلیون و 300 هزار بشكه در روز است. از بعد از ظهر روز سه شنبه، بیش از 18 درصد با 319 هزار و 523 بشكه در روز تولید نفتی خلیج مكزیك در مقایسه با رقم 19 درصدی روز قبل از آن، متوقف شد.
توفان هاروی تقریبا یك پنجم از ظرفیت پالایشگاهی آمریكا را تحت تاثیر قرار داده و این مساله سبب نگرانی در مورد كمبود بنزین و افزایش بهای آن شده است.
ابعاد خسارت و ویرانی توفان هاروی سبب شده كه این توفان با توفان كاترینا مقایسه شود. توفان كاترینا كه 12 سال پیش نیواورلئان را ویران كرد، یكهزار و 800 كشته و حدود یكصد و هشت میلیارد دلار خسارت برجا گذاشت.
نحوه عملكرد جرج دبلیو بوش رئیس جمهوری وقت آمریكا در زمان وقوع توفان كاترینا به شدت مورد انتقاد قرار گرفت و حال دونالد ترامپ رئیس جمهوری فعلی این كشور تلاش می كند با واكنشی مشابه رو به رو نشود.
براساس ارزیابی ها، خسارت ناشی از توفان هاروی ممكن است برای شهر هیوستون در تگزاس 50 میلیارد دلار هزینه در بر داشته باشد.
تاكنون مرگ 13 نفر از جمله یك خانواده 6 نفره بر اثر توفان هاروی در آمریكا تائید شده است. یگان های هوایی و قایق های گارد ساحلی آمریكا بیش از چهار هزار نفر را نجات داده اند. مردم نیز به طور داوطلبانه با استفاده از قایق به صدها نفر دیگر كمك كرده اند.
براساس اعلام مركز ملی توفان آمریكا، میزان بارندگی در ایالت تگزاس به دلیل وقوع توفان هاروی به 131.78 (131 ممیز 78) سانتی متر رسیده كه ركوردی بی سابقه است.
میزان بارندگی در جریان توفان 'آملیا' در تگزاس در سال 1978 به 122 سانتی متر رسید. همچنین در سال 1950 و قبل از آنكه هاوایی ایالتی از آمریكا شود، توفان گرمسیری 'هیكی' باعث بارش باران به میزان 132 سانتی متر در جزیره 'كائوآی' شد.
شبد **اروپام**9109**1010
مترجم: نیره مجیدی راد*انتشار:حسن معظمی

سرخط اخبار اقتصاد