توضيح فرهنگستان زبان و ادب فارسي درباره جايگزيني واژه استارت‌آپ

تهران - ايرنا - فرهنگستان زبان و ادب فارسي درباره خبر منتشر شده با موضوع جايگزيني واژه استارت آپ توضيحي ارائه كرد.

به گزارش روز چهارشنبه گروه فرهنگي ايرنا از فرهنگستان زبان و ادب فارسي، در روزهاي اخير در فضاي مجازي و برخي برنامه‌هاي تلويزيوني خبري منتشر شده مبني بر اينكه فرهنگستان زبان و ادب فارسي معادل «كارآغازيان» را براي واژه بيگانه استارت‌آپ (Startup) برگزيده است.
به اطلاع مي‌رساند، فرهنگستان زبان و ادب فارسي تاكنون معادلي براي اين كلمه برنگزيده اما انتخاب معادل مناسب آن را در دستور كار خود قرار داده است.
علاقه‌مندان مي‌توانند براي آگاهي از مصوّبات فرهنگستان به بخش «واژه‌هاي مصوّب» در وبگاه فرهنگستان زبان و ادب فارسي، به نشاني www.persianacademy.ir مراجعه كنند.

** فرهنگستان در كافه‌‌ هنر راديو ايران
آشنا شدن اهل زبان با مصوّبات فرهنگستان زبان و ادب فارسي از طريق رسانه ملي كمك موثري به رواج اين واژه‌هاست بنابراين از روز يكشنبه( 29 مرداد ماه) برنامه كافه ‌هنر به تهيه‌كنندگي زهرا صالحي، بخشي را به واژه‌هاي مصوّب فرهنگستان در حوزه عمومي اختصاص داده است.
در اين سلسله برنامه، شيما شريفي، پژوهشگر گروه واژه‌گزيني، واژه‌هاي مصوّب را معرفي و اطلاعاتي درباره ريشه و معناي واژه غيرفارسي و نحوه معادل‌يابي براي آن ارائه مي‌كند.
كافه ‌هنر زير نظر يدالله گودرزي، شاعر و مدير گروه فرهنگ و انديشه و به تهيه‌كنندگي زهرا صالحي و ريحانه يزدان‌دوست، روزهاي شنبه تا چهارشنبه، از ساعت 15:50 تا 16:30 از راديو ايران (موج اف.ام.، رديف 90 مگاهرتز) پخش مي‌شود.
فراهنگ ** 1880 ** خبرنگار: پروين اروجي * انتشار: اميد غياثوند

سرخط اخبار فرهنگ