كلانتری: ادامه بحران آب منجر به بحران مهاجرت می شود

اردبیل - ایرنا- رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: اگر بحران آب ادامه داشته باشد به دنبال خود، بحران مهاجرت را در كشور ایجاد خواهد كرد.

عیسی كلانتری روز سه شنبه در آیین افتتاح مجتمع فرآورده های غذایی لمان در اردبیل افزود: بحران آب در كشور چالشی بزرگ است، آب تكرار شدنی نیست و باید در مصرف بیش از حد آن سختگیری شود.
وی ادامه داد: برداشت بی رویه آب برای كشور فاجعه است و برای مقابله با آن نباید اغماض كرد.
كلانتری همچنین گفت: افزایش كیفیت محصولات كشاورزی در كشور پیگیری می شود و محصولات تولیدی باید از استاندارد جهانی برخوردار باشد.
وی بیان كرد: در كنار كیفیت، بازاریابی جهانی برای محصولات نیز از اهمیت ویژه برخوردار است و واحدهای تولیدی باید برای ورود به این بازارها و رقابت در آن از فناوری نوین و استاندارد برخوردار باشند.
عباس كشاورز معاون بهبود زراعت وزیر جهاد كشاورزی هم در این آیین گفت: اولین چالش كشاورزی در كشور چالش آب است و باید برای رفع آن تدابیری اتخاذ شود، ضمن اینكه تحت تاثیر بازار بودن نیز چالشی است كه كشاورزان را رنج می دهد و باید با ایجاد و گسترش صنایع تبدیلی، فرصت نگهداری و قدرت افزایش مبادله كالا در كشور با آن مقابله كرد.
وی نخستین ماموریت وزارت جهاد كشاورزی را تولید پایدار دانست و افزود: تامین امنیت غذایی و بالا بردن درآمد كشاورزان از جمله اهداف مورد پیگیری این وزارتخانه است .
مجید خدابخش استاندار اردبیل نیز گفت: 800 هزار تن سیب زمینی در استان اردبیل تولید می شود كه برای ذخیره تنها 50 هزار تن آن انبار و سردخانه وجود دارد.
وی با بیان اینكه احداث 80 هزار تن ظرفیت سردخانه و انبار در استان در مراحل پایانی است اظهار كرد: مجوز 220 هزار تن سردخانه و انبار صادر شده و برای آن 900 میلیارد ریال اعتبار تخصیص یافته است.
وی با اشاره به كمك فنی دولت در این زمینه گفت: بخش خصوصی فعال در این زمینه مورد حمایت دولت قرار می گیرند.
حسین پیرموذن مدیرعامل مجتمع صنایع غذایی لمان نیز گفت: این كارخانه یكی از مجهز ترین كارخانه های كشور بوده و برای ایجاد صنایع تبدیلی سیب زمینی با اشتغالزایی ١٥٠ نفر راه اندازی شده است .
وی بیان كرد: محصولات تولیدی این مجتمع نیاز داخلی را تامین كرده و بخشی از آن به كشورهای همسایه صادر خواهد شد.
پیرموذن اضافه كرد: راه اندازی این كارخانه كمك خوبی برای سیب زمینی كاران اردبیلی خواهد بود كه در بیشتر اوقات به خاطر نوسانات بازار متضرر می شدند.
وی اظهار كرد: برای اولین بار سیب زمینی در اردبیل به قیمت هشت هزار ریال از كشاورزان در این كارخانه خریداری می شود و این امررضایتمندی كشاورزان را به دنبال داشته است.
مجتمع صنایع غذایی لمان شركت نورد گستر اردبیل روز سه شنبه با حضور عیسی كلانتری معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به بهره برداری رسید.
به گزارش ایرنا، اردبیل سالانه بیش از 800 هزار تن سیب زمینی تولید می كند كه بیش از دو سوم آن به صورت خام از استان خارج می شود. همه ساله به دلیل نوسانات بازار كشاورزان این استان متحمل خسارت های زیادی می شوند.
خبرنگار : یعقوب شاددل ** انتشار دهنده : سیفعلی موسی زاده
6016/7110