بازديد معاون رئيس جمهوري از بافت تاريخي و موزه در حال ساخت شهر جهاني يزد

يزد - ايرنا - معاون رييس جمهوري و رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، روز دوشنبه در ادامه سفر به يزد از بافت تاريخي جهاني و برخي از آثار باستاني اين شهر بازديد كرد.

به گزارش ايرنا، علي اصغر مونسان در بازديد از بافت تاريخي شهر يزد كه در ميراث جهاني يونسكو به ثبت رسيده، بر صيانت و حفاظت از آثار فرهنگي‌ و تاريخي در كشور تاكيد كرد.
رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري همچنين از آب انبار چهارسوق، مسجد جامع كبير، مهد قرآن رضويه، محله فهادان و خانه‌ هاي تاريخي شهر يزد بازديد به عمل آورد.
بافت تاريخي يزد كه امسال در فهرست ميراث جهاني يونسكو قرار گرفت 195 هكتار عرصه و 750 هكتار حريم دارد و تنها بافت زنده و پويا در كشور است كه كالبد خشتي اين بافت حفظ شده و زندگي اجتماعي در آن جريان دارد.
مونسان همچنين با حضور در خانه تاريخي شكوهي، براي بررسي روند حفاظت شهر جهاني يزد از بخش ‌هاي مختلف پايگاه پژوهشي ميراث‌ فرهنگي شهر تاريخي يزد بازديد كرد.
رئيس سازمان ميراث فرهنگي در اين بازديد و پس از ارايه گزارشي از پرونده ثبت جهاني شهر تاريخي يزد توسط كارشناسان اين پايگاه، از كارشناسان و دست اندركاران تهيه و تدوين اين پرونده قدرداني كرد.
مونسان ثبت جهاني شهر تاريخي يزد را ثمره خردمندي و دانايي و هنرمندي مردمان اين ديار عنوان كرد و افزود: ثبت ‌جهاني شهر يزد، نگين كوير و شهر بناهاي خشتي و بادگيرها، در كميته ميراث ‌فرهنگي يونسكو افتخار ديگري براي كشورمان به ‌ارمغان آورد.
معاون رئيس چمهوري سپس با حضور در خانه صدرالعلما محل احداث موزه منطقه اي يزد، از بخش هاي مختلف اين موزه در حال ساخت بازديد كرد و در جريان روند پيشرفت اين طرح قرار گرفت.
معاون رئيس جمهوري و رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري صبح امروز (دوشنبه) با استقبال استاندار و ديگر مسئولان استان وارد يزد شد و در بدو ورود با حضور در مسجد روضه محمديه (حظيره) به مقام شامخ سومين شهيد محراب آيت الله محمد صدوقي اداي احترام كرد و سپس در نشست شوراي اداري استان حضور يافت.
بهره برداري از اقامتگاه بوم گردي نقره، بازديد از بازديد از هتل باغ مشيرالممالك از ديگر برنامه هاي سفر يك روزه مونسان به استان يزد بود.
يزد گنجينه اي از هنر، فرهنگ و تمدني ايراني را در خود دارد كه از آن جمله مي توان به بناهاي مذهبي، بقعه، مساجد، حسينيه ها، زيارتگاههاي زرتشتيان، خانه هاي تاريخي، آب انبارها، باغ هاي تاريخي، بادگيرها و بازارچه ها اشاره كرد.
اين استان 2270 هكتار بافت تاريخي دارد و بافت تاريخي شهر يزد به عنوان نخستين بافت تاريخي شهري ايران، 18 تير ماه امسالدر چهل و يكمين اجلاس كميته ميراث بشري سازمان علمي، فرهنگي و تربيتي ملل متحد (يونسكو) در شهر كراكوف لهستان به ثبت جهاني رسيد.
استان يزد يكهزار و 600 اثر تاريخي ثبت شده غير منقول و 600 بناي تاريخي ثبت شده ملي دارد كه ميزبان گردشگران داخلي و خارجي است.
اكنون استانهاي فارس، يزد و اصفهان به عنوان مثلث طلايي گردشگري ايران مقصد نخست گردشگران خارجي و اروپايي است.
7532 / 6197 خبرنگار: سعيد صادقي مقدم**انتشار: محمدحسين فلاح
irnayazdd@