۶ شهریور ۱۳۹۶، ۱۶:۴۶
کد خبر: 82646971
T T
۰ نفر
ارمنستان همكاری اقتصادی ایران با اتحادیه اوراسیا را مهم اعلام كرد

مسكو - ایرنا - وزارت توسعه اقتصادی و سرمایه گذاری ارمنستان با اشاره به برنامه های پیش بینی شده برای همكاری های تهران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا، اهمیت توسعه مناسبات جمهوری اسلامی را با این تشكل منطقه ای مهم اعلام كرد.

به گزارش ایرنا، هوانس عزیزیان معاون وزارت توسعه اقتصادی ارمنستان در نشست هفته اوراسیایی در شهر آستانه پایتخت قزاقستان، راهگذر شمال-جنوب را به عنوان مسیر راهیابی ایران به بازار اتحادیه اوراسیا و كشورهای اروپایی مطرح كرد.
پایگاه خبری وزارت توسعه اقتصادی ارمنستان روز یكشنبه به نقل از سخنان این مقام در نشست آستانه كه جمعه پایان یافت، نوشت: ارمنستان تنها كشور عضو اتحادیه اوراسیا است كه مرز زمینی با ایران دارد و این موضوع می تواند در افزایش همكاری ها تاثیرگذار باشد.
عزیزیان در ادامه نیز ساخت منطقه آزاد مغری ارمنستان نزدیك مرز ایران را یك امكان دیگر برای افزایش مبادلات تجاری بین دو كشور بر شمرد.
وی گفت: راه اندازی شركت های مشترك در منطقه آزاد هم فرصت دیگری برای توسعه مبادلات تجاری بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا است.
اتحادیه اقتصادی اوراسیا كه با ایران برنامه همكاری های گسترده تجاری و اقتصادی را تنظیم كرده است، جمعیتی معادل 180 میلیون نفر را در برمی‌گیرد.
برپایه اطلاعات در دسترس، اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا 2/2 تریلیون دلار تولید ناخالص داخلی و 3/1 تریلیون دلار تولیدات صنعتی دارند و همچنین تجارت خارجی كشورهای عضو به خارج از اتحادیه بالغ بر 877 میلیارد دلار یعنی برابر 7/3% صادرات و 3/2% واردات كل جهان است.
ارمنستان، همراه روسیه، قزاقستان، بلاروس و قرقیزستان دیگر اعضای این تشكل و ایران برنامه ریزی های گسترده ای را برای تشكیل منطقه آزاد تجاری تدارك دیده اند.
به گزارش ایرنا، برپایه نتایج چندین دور مذاكرات، 14 تیرماه فهرستی از 530 كالای صنعتی تولید ایران و پنج كشور عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا شامل تعرفه ترجیحی یا سود بازرگانی صفر برای واردات در ایروان پایتخت ارمنستان نهایی شد.
این پیش نویس به امضای مجتبی خسروتاج قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت و ورونیكا نیكیشینا وزیر تجارت این اتحادیه رسیده است تا مراحل بعدی تائید دو طرف سپری شود.
فهرست پیش نویس شامل 350 ردیف تعرفه ای از تولیدات صنعتی ایران و 180 بند مشابه از اوراسیا است كه شامگاه چهارشنبه امضا شد.
با توجه به برنامه های مذاكرات آتی، این فهرست نیز قابل افزایش است و همچنین منجر به توسعه روابط اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اورآسیا می شود.
ارمنستان با حدود 30 هزار كیلومتر مربع مساحت و سه میلیون نفر جمعیت در منطقه قفقاز كه پس از فروپاشی شوروی در سال 1991 استقلال یافت، با تركیه، گرجستان، جمهوری آذربایجان و ایران هم مرز است.
اروپام 1516 ** انتشار دهنده: هادی مولوی نیا