مونسان: گردشگری زمینه ساز رونق دیپلماسی فرهنگی و خروج از اقتصاد نفتی است

یزد - ایرنا - معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان سیاه نمایی گسترده علیه ایران درعرصه بین المللی توسط دشمنان، گفت: توسعه صنعت گردشگری زمینه ساز رونق دیپلماسی فرهنگی، صدور فرهنگ ایرانی به دیگر كشورها و خروج از اقتصاد متكی به درآمد نفتی است.

علی‌ اصغر مونسان روز دوشنبه در نشست شورای اداری استان یزد با تاكید بر بسترسازی برای توسعه گردشگری حلال به عنوان الگویی مناسب برای توسعه كشور، افزود: بسیاری از گردشگران خارجی با حضور در ایران و مشاهده فرهنگ، آداب، رسوم و آیین های ملی و مذهبی این سرزمین بیش از پیش به ایران علاقه مند می شوند.
وی بیان كرد: هویت دینی و ملی مردم ایران درهم تنیده شده و این هویت باید به نحو مطلوبی برای گردشگران داخلی و خارجی تبیین شود.
مونسان با بیان اینكه سرمایه گذاری در صنعت گردشگری، اقتصاد متكی به نفت را به اقتصاد مولد تبدیل می كند، ادامه داد: در این ارتباط طرح «شهر گردشگر» در چند شهر منتخب كشور اجرا می شود.
وی مردمی كردن اقتصاد را از اهداف مهم دولت دوازدهم عنوان كرد و یادآور شد: مسئولان و دست اندركاران باید با حمایت از بخش خصوصی زمینه‌ تحقق اهداف دولت را ایجاد كنند.
معاون رئیس جمهوری با تاكید بر توجه به شاخص ‌های برنامه ششم توسعه در بخش تولید و اشتغال، تصریح كرد: موضوع اشتغال از مهمترین دغدغه ‌ها و مهمترین اولویت‌ های اصلی دولت است و رفع این مشكل در گرو همكاری قوای سه گانه است.
مونسان افزود: بر اساس برنامه ششم توسعه باید برای ایجاد حدود یك میلیون شغل در سال اقدام شود كه تحقق این مهم نیازمند 770 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری است.
وی ادامه داد: این در حالی است، عمده بودجه دولت صرف هزینه‌های جاری و حقوق كاركنان می ‌شود و برای تحقق اهداف برنامه ششم توسعه باید برای جذب سرمایه گذاری خارج از بخش دولتی تلاش شود.
همچنین مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد نیز در این نشست با ارایه گزارشی از دستاوردهای دولت تدبیر و امید، گفت: ثبت جهانی قنات های زارچ و حسن آباد و بافت تاریخی شهر یزد در سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسكو) از مهمترین دستاوردهایی بود كه در دولت یازدهم محقق شد.
فاطمه دانش یزدی افزود: گردشگری می تواند محور توسعه پایدار یزد باشد و این صنعت در زمینه های مذهبی، معماری، تاریخی و كویرنوردی ظرفیت های قابل توجهی در استان دارد كه برنامه ریزی برای استفاده از این ظرفیت ها در برنامه ‌های اداره كل میراث فرهنگی در سال 96 پیش بینی شده است.
نشست شورای اداری با حضور نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد، استاندار یزد، نماینده مردم شهرستان های یزد و اشكذر در مجلس شورای اسلامی و مدیران این استان برگزار شد.
در حاشیه این نشست، كتاب ارمغان تدبیر (2) در استان یزد شامل دستاوردهای دولت تدبیر و امید رونمایی شد.
پیش از این نیز كتاب ارمغان تدبیر (1) شامل دستاوردهای 2 سال ابتدایی فعالیت دولت یازدهم در استان یزد رونمایی شده بود.
7532/ 6014/ خبرنگار: سعید صادقی مقدم** انتشار: كاظم شاملو
irnayazdd@