مقام عالي قرقيزستان: 84 درصد اختلافات مرزي با تاجيكستان و ازبكستان حل شده است

تهران - ايرنا - «آلمازبيك آتمبايف» رئيس دولت قرقيزستان با بيان اينكه تلاش براي تعيين حدود و علامت گذاري مرزهاي اين كشور در حال انجام است ، گفت: 84 درصد از اختلافات مرزي اين كشور با ازبكستان و تاجيكستان حل شده است.

به گزارش خبرگزاري اكي پرس قرقيزستان ، آتمبايف روز دوشنبه در بازديد از منطقه مرزي اوش افزود: با نخست وزير ازبكستان كه اخيرا وارد اين كشور شده است براي حل مابقي اختلافات مرزي نيز گفت و گو خواهيم كرد.
وي گفت: اين اولين سفر نخست وزير ازبكستان به اين كشور در 26 سال گذشته بوده است.
آتمبياف همچنين يادآور شد كه شوكت ميرضيايف رئيس جمهوري ازبكستان نيز قصد دارد تا هفته آينده از قرقيزستان ديدار كند.
به گزارش ايرنا ، شوكت ميرضيايف» رئيس جمهوري ازبكستان و آلمازبيك آتامبايف رييس جمهوري قرقيزستان، پيشتر در حاشيه سازمان همكاري شانگهاي در آستانه، بر اهميت پياده سازي توافق نامه هاي مربوط به سرعت بخشيدن به قانوني شدن مرز بين دو كشور تاكيد كرده بودند.
در طول مذاكرات در بيشكك، ايهام نجماتوف، رئيس هيئت ازبكستان، با جنسيس رازاكوف معاون نخست وزير قرقيزستان ديدار كرد.
قرقيزستان و ازبكستان بر سر حدود 300 كيلومتر از يك‌هزار كيلومتر مرز مشترك اختلاف دارند. تاجيكستان و قرقيزستان نيز از 976 كيلومتر مرز مشترك بين دو كشور تا امروز در مجموع 504 كيلومتر را مشخص و علامت‌‌گذاري كرده‌اند.
پس از استقلال كشورهاي آسياي ميانه از شوروي ، ميان اين كشورها به ويژه ازبكستان، تاجيكستان و قرقيزستان اختلافات مرزي وجود دارد و اين كشورها تاكنون به طور كامل براي حل اين اختلافات به نتيجه نرسيده‌اند.
آساق**1663**انتشار دهنده: خسرو حسيني

سرخط اخبار جهان