10 طرح عمرانی در روستاهای بخش آرمرده بانه به بهره برداری رسید

سنندج-ایرنا- بخشدار آرمرده بانه گفت: به مناسبت هفته دولت 10 طرح عمرانی در روستاهای بخش آرمرده بانه به بهره برداری رسید.

به گزارش خبرنگار ایرنا سید عارف رحمانی روز یكشنبه در آیین افتتاح پروژه عمرانی بتن ریزی معابر شهر آرمرده افزود: این 10 پروژه عمرانی با اعتباری بیش از یك میلیارد و 310 میلیون ریال به بهره برداری رسید.
وی با بیان اینكه پروژه های روستایی با همكاری دهیاری ها در روستاها احداث شده اظهار كرد: این پروژه ها شامل فاضلاب كشی، احداث پل، دیوار حائل، پارك كودك، معابر سازی و سنگ فرش است.
وی ادامه داد: این پروژه ها در روستاهای بارآور، سوراب، سارداب، سالوك سفلی، داربر، تاژان، بلكه توكل است كه 2 پروژه احداث معابر و پارك كودك در روستای تاژان و دیوار حائل، سنگ فرش و پارك كودك در روستای بلكه همزمان به بهره برداری رسید.
وی اظهار كرد: بخشی از اعتبارات توسط دهیاری ها و بخشی دیگر از طریق خودیاری مردم روستاها تامین شده كه در بعضی از روستاها خودیاری مردم بیشتر از اعتبارات دهیاری بوده است.
رحمانی با انتقاد از عملكرد اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای در بخش آرمرده گفت: با توجه به اینكه شرایط برای بهسازی و بازسازی جاده های روستایی فراهم و اعتبارات هم تامین شده اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای شهرستان در بخش آرمرده ضعیف عمل كرده و ضروری است با توجه به نزدیك شدن فصل سرما نسبت به بازسازی و بهینه سازی جاده های این بخش اقدام كنند.
وی اضافه كرد: در شهر آرمرده هم پروژه های شبكه جمع آوری فاضلاب، احداث خیابان، ساماندهی رودخانه آرمرده و تكمیل ساختمان شهرداری آرمرده در دست اجراء است كه باتوجه به كمبود اعتبارات تاكنون به بهره برداری نرسیده است.
**امسال 10 هزار متر مربع بتن ریزی معابر انجام شده است
در ادامه این آیین شهردار آرمرده گفت: در سال جاری پروژه بتن ریزی معابر شهر آرمرده 10 هزار متر مربع با اعتبار هفت میلیارد ریال انجام شده است.
خالد عزیز زاده افزود: سال گذشته 25 هزار متر مربع بتن ریزی معابر انجام شد و در سال جاری 10هزار متر مربع آن تاكنون به بهره برداری رسید.
وی اظهار كرد: در سال جاری تمام كوچه های شهر آرمرده آسفالت و بتن ریزی شده و هم اكنون آرمرده شهری بدون كوچه خاكی است.

**امسال 6هزار مترمربع سنگ فرش روستاهای بخش نمشیر احداث شد
بخشدار نمشیر بانه در آیین افتتاح پروژه سنگ فرش روستای نجنه گفت: امسال در روستاهای بخش نمشیر بانه 6 هزار متر مربع سنگ فرش و 5 هزار متر فاضلاب كشی به بهره برداری رسیده است.
اسماعیل محمدی افزود: از ابتدای سال جاری تاكنون 6 هزار متر مربع سنگ فرش معابر روستایی و 5 هزار متر فاضلاب كشی در روستاهای بخش نمشیر بانه به بهره برداری رسیده و طرح های هم در زمینه عمرانی در این بخش در دست اقدام است.
وی به اشاره به اجرای طرح روستای نجنه گفت: در روستای نجنه سه هزار و 155 متر مربع سنگ فرش با اعتبار یك میلیارد و 120 میلیون ریال احداث شده كه بخشی از اعتبارات توسط دهیاری و بخش دیگر با خودیاری مردم روستا تامین شده است.
بخشدار نمشیر اظهار كرد: امسال در بخش نمشیر 6 هزار و 420 متر مربع سنگ فرش با با اعتبار سه میلیارد و 200 میلیون ریال با همكاری دهیاری ها و خودیاری مردم روستاها انجام شده كه بیش از 200 میلیون ریال آن از طریق مشاركت مردم تامین شده است.
وی اضافه كرد: امسال 5 هزار و 894 متر فاضلاب كشی با اعتبار 900 میلیون ریال از اعتبارات دهیاری ها و 190 میلیون ریال از طریق مشاركت های مردمی در روستاهای بخش نمشیر انجام شده است.
محمدی یكی از مهمترین دغدغه های بخش آرمرده را نبود دبیرستان در روستاهای بخش نمشیر عنوان كرد و افزود: نبود دبیرستان در روستاهای این بخش سبب شده كه مهاجرت در این بخش بیشتر شود و تعدادی از دانش آموزان از تحصیل محروم بمانند.
وی گفت: جاده بعضی از روستاها بخش نمشیر نامناسب است و جاده بانه سردشت هم كه بسیار نامناسب است به زودی بازسازی این جاده شروع می شود.
** 10 هزار متر مربع بتن ریزی معابر در كانی سور افتتاح شد
در ادامه این مراسم شهردار كانی سور گفت: امسال پروژه بتن ریزی معابر شهر كانی سور به طول 10 هزار متر مربع با اعتبار 2 میلیارد و 700 میلیون ریال به صورت امانی انجام شده كه جزء پروژه های شاخص شهر كانی سور است.
ابراهیم حیدری افزود: پروژه بتن ریزی معابر در بخش های مختلف شهر از جمله ورودی سردشت، خروجی بانه، شرق شهر و بافت قدیمی شهر انجام شده كه بیشتر نیروهای كارگری بومی در احداث این پروژه مشاركت كردند.
بخش نمشیر بانه با 48 روستا بزرگترین بخش بانه است.
شهرستان بانه با 158 هزار نفر جمعیت در غرب سنندج مركز استان كردستان واقع شده است.
**خبرنگار:زینب طلایی/ **انتشار دهنده: امید بهمنی
7469/6108
**آگاهی از آخرین اخبار استان كردستان در كانال زیر:
@IRNASANANDAJ
https://telegram.me/joinchat/DHygAj7hzZXSBJmWuX3Bvg

سرخط اخبار استان‌ها