آرمان كوهنورد شیرازی، فتح قله مانسلو در رشته كوه هیمالیاست

شیراز- ایرنا- آرمان شهپری كوهنورد شیرازی می گوید آرزویم فتح قله هشت هزار و 163 متری مانسلو در رشته كوه های هیمالیای كشور نپال است.

این كوهنورد شیرازی یكشنبه در گفت و گو با ایرنا هدف خود را چنین بیان كرد:‌می خواهیم با فتح قله هشت هزار و 163 متری مانسلو نام استان فارس را برای نخستین بار در هیمالیا به ثبت برسانیم .
شهپری كه به اتفاق میلاد كشاورزی دیگر كوهنورد شیرازی، چهارشنبه هشتم شهریورماه سال 96 ایران را به مقصد كشور نپال ترك خواهد كرد ابزار امیدواری كرد با توكل به خداوند متعال و دعای خیر مردم این قله سخت و خطرناك را فتح كند و پرچم پرافتخار كشورمان را با نام استان فارس بر بلندای بام جهان به اهتزاز درآورد.
صعود به این قله 45 روز طول خواهد كشید و این صعود با حمایت هیات كوهنوردی فارس صورت می گیرد ضمن اینكه مجوز صعود را فدراسیون كوهنوردی و شورای برون مرزی وزارت ورزش و جوانان صادر كرده است.
این كوهنورد شیرازی گفت:‌ پیشتر قله آمادابلام به ارتفاع 6900 متر را در كشور نپال وقله موستاق آتا به ارتفاع 7500 متر در كشور چین فتح كرده ایم.
قله منسلو(manaslu) در منطقهٔ گورخا كه بخشی ازسلسه كوهای هیمالیا در كشور نپال است قرار دارد.
این قله دارای خط الراس های طولانی، یخچال ها و چشم‌اندازهایی با شیب زیاد است.
اولین صعود به این قله در سال 1956 را گروهی از كوهنوردان كشور ژاپن و از مسیر شمال شرقی صورت دادند..
در سال 1972 تعداد 15 كوهنورد كشور كره در ارتفاع هشت هزارو 22 متری بر اثر سقوط بهمنی سهمگین جانشان را از دست دادند و این حادثه بعنوان یكی از فجایع هیمالیا بشمار می‌رود.
خبرنگار:‌حمیدرضا خلیقی ** انتشاردهنده:‌غلامرضا مالك زاده
7368 /1876