آمریكا با شدیدترین توفان در بیش از یك دهه گذشته مواجه است

تهران - ایرنا - سرزمین اصلی آمریكا با یكی از بزرگ ترین توفان ها در بیش از یك دهه گذشته پس از توفان كاترینا، به عنوان یكی از فاجعه بارترین بلایای طبیعی در آمریكا، مواجه شده است.

به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از آسوشیتدپرس، توفان هاروی كه جمعه شب بسرعت به سمت ساحل تگزاس در حركت بود، باعث ریزش باران و باد شدید شد و هزاران نفر از ساكنان آن را مجبور به تخلیه این منطقه كرد.
هاروی در طبقه بندی 4 توفان ها قرار می گیرد كه شامل وزش باد با سرعت 130 مایل (209 ‏كیلومتر) در ساعت در حوالی ساعت 10 جمعه شب (به وقت محلی آمریكا) در شهرك ساحلی كوچك «راك پورت» نزدیك شهر «كورپس كریستی» (Corpus Christi) ایالت تگزاس بوده است.
روزنامه میرور در این زمینه نوشت: این توفان كه تاكنون سواحل تگزاس را در نوردیده، خطر وزش بادهای مرگبار و احتمال جاری شدن سیل های فاجعه بار را در پی دارد.
انتظار می رود این توفان ظرف چند روز به سواحل تگزاس و لوئیزیانیا برسد و پیش بینی می شود این توفان، ارتفاع امواج را به چهار متر و میزان بارش ها را به 90 سانتی متر برساند.
به گزارش ایرنا، توفان كاترینا، یكی از فاجعه‌بارترین بلایای طبیعی در آمریكا بوده است كه در سال 2005 بخش هایی از كرانه‌های آمریكایی خلیج مكزیك از نیواورلئان در ایالت لوئیزیانیا تا موبیل در ایالت آلاباما را در هم نوردید و به ویرانی كشاند.
این توفان با رسیدن از دریا به خشكی با سرعت 280 كیلومتر در ساعت، باعث مرگ یك هزار و 836 نفر و آوارگی یك میلیون نفر شد.
اروپام**9158**1486**مترجم: بهجت عباسی**انتشار: محسن شریفی**

سرخط اخبار جهان