۴ شهریور ۱۳۹۶،‏ ۱۵:۵۰
کد خبر: 82644247
۰ نفر
درگيري در مرز ليبي با چاد 9 كشته برجاي گذاشت

تهران - ايرنا - پايگاه خبري 'ليبين اكسپرس' ليبي روز شنبه گزارش داد كه 9 تن از جمله چند نظامي در درگيري هاي قومي در مرز مشترك ليبي و چاد جان خود را از دست دادند.

براساس اين گزارش، اين قبيل درگيري هاي قومي كه به طور معمول در شهر كويري 'الكفرا' ميان دو كشور رخ مي دهد، اين بار به گونه اي بود كه دو نظامي از تيپ 'سلمان' شهر الكفرا در جنوب شرق ليبي در درگيري با شورشيان چاد جان خود را از دست دادند.
در عين حال تيپ سلمان نيز با اعلام اينكه درگيري ها از سحرگاه امروز (شنبه) آغاز شد از كشته شدن 7 تن از شورشيان چاد در اين درگيري خبر داد.
براساس اين گزارش، الكفرا يك شهر كويري راهبردي در منطقه بياباني 'سيرِناسيا' ميان دو كشور است كه به مرز سودان نيز نزديك بوده و معمولا محل تردد راهزنان، قاچاقچيان و شبه نظاميان تروريست است كه براي ليبي از اهميت خاصي برخوردار است.
به گزارش ايرنا، دي ماه گذشته بود كه البرت باهيمي باداكي، نخست وزير جمهوري چاد اعلام كرد كه نيروهاي امنيتي خود را جهت مقابله با خطر احتمالي ورود افراطي‌ها از ليبي به اين كشور در نقاط مرزي با ليبي مستقر مي كند.
وي گفته بود كه دولت اين كشور جهت ممانعت از ورود افراطي‌هايي كه از مناطق درگيري در ليبي به چاد مي‌گريزند، در اين مرزها مستقر خواهند شد.
نخست وزير چاد گفته بود كه برخي گروه‌هاي تروريستي در جنوب ليبي يعني در نزديكي مرزهاي شمالي ما تجمع يافته‌اند كه اين مساله مرزهاي مذكور را به خطر انداخته است و ما اين مرزها را مناطق عمليات نظامي اعلام مي‌كنيم.
ليبي از زمان سرنگوني معمر قذافي، ديكتاتور سابق اين كشور در سال 2011 دچار مشكلات امنيتي شده است و با وجود اينكه داعش از شهر سرت، پايگاه سابقش در ليبي بيرون رانده شده اما دولت ليبي كه از حمايت سازمان ملل نيز برخوردار است، هنوز نتوانسته موفقيتي در زمينه برقراري امنيت و نظم در كشور به دست آورد، اين درحالي است كه مرزهاي اين كشور نيز همچنان نا امن هستند.
دولت چاد نيز به رغم وضعيت اقتصادي دشوارش از يكي از قدرتمندترين ارتش‌هاي منطقه برخوردار است و اين ارتش در حال حاضر نقش اساسي در مبارزه با گروه تروريستي بوكوحرام وابسته به داعش در كشور نيجريه ايفا مي‌كند.
با اين وجود اين ارتش از كنترل مناطق بياباني واقع در مرزهاي غربي و شمالي هم‌مرز با نيجر و ليبي بسيار ناتوان است چرا كه شورشيان افراطي‌ همچنان در بسياري مواقع موفق به رفت و آمد ميان اين كشورهاي آفريقايي مي‌شوند.
خاورم 1378**1144
مترجم علي نصيري* انتشار دهنده: عليرضا جباري

سرخط اخبار جهان