قوه قضاییه با لایحه منع خشونت علیه زنان مخالفت نكرده است

تهران - ایرنا - معاون حقوقی قوه قضاییه با بیان اینكه این قوه با لایحه پیشنهادی دولت مبنی بر منع خشونت علیه زنان مخالفت نكرده است، گفت: این لایحه به صورت فوق العاده در حال بررسی است.

به گزارش خبرنگار حقوقی قضایی ایرنا، لایحه منع خشونت علیه زنان یا همان لایحه تامین امنیت زنان علیه خشونت در دولت یازدهم در دستور كار قرار گرفت و شهیندخت مولاوردی معاون وقت امور زنان و خانوده ریاست جمهوری برای كاهش خشونت ها، تدوین و تهیه این لایحه را از اولویت های خود عنوان كرده بود. این لایحه در 5 فصل و 100 ماده به منظور جلوگیری از بی عدالتی در روابط خانوادگی و ضرورت رفع ظلم و تعدی نسبت به زنان در عرصه خانواده، و نیز پیش بینی راهكارها و ضمانت های قانونی و جلوگیری از افراط و تفریط در این زمینه از طرف مركز امور زنان و خانواده دولت دهم تدوین شد.
لایحه منع خشونت علیه زنان مدتی است كه از دولت به قوه قضاییه ارائه شده او اخیرا خبرهایی مبنی بر این موضوع منتشر شد كه قوه قضاییه با این لایحه مخالف است.
البته معصومه ابتكار، معاون دولت دوازدهم در امور زنان و خانواده روز 31 مرداد امسال تاكید كرد لایحه تأمین امنیت زنان در برابر خشونت را با جدیت پیگیری می كند.
این موضوع خبرنگار قضایی ایرنا را برآن داشته تا گفت وگویی با ذبیح الله خدائیان معاون حقوقی قوه قضائیه انجام دهد كه این مقام قضایی این موضوع را انكار كرد.
ذبیح الله خدائیان با بیان اینكه لایحه در قوه قضائیه در حال بررسی است، گفت: اتفاقا لایحه منع خشونت علیه زنان به طور فوق العاده و ویژه در قوه قضائیه بررسی می شود.
این مقام عالی قضایی با بیان اینكه تهیه لوایح قضایی بر عهده قوه قضائیه است، اظهار كرد: دولت یازدهم پیشنهاد لایحه منع خشونت علیه زنان را ارائه كرد و با توجه به متن فرستاده شده، این لایحه از حیث ماهیت كاملا قضایی است.
وی ادامه داد: لایحه مربوطه به كمیسیون بررسی لوایح ارجاع شد و این موضوع كه با لایحه منع خشونت علیه زنان در قوه قضائیه مخالفت شده است، اصلا صحت ندارد.
معاون حقوقی قوه قضائیه خاطرنشان كرد: از آنجا كه در قوانین اخیرا مصوب شده، تاكید بر حبس زدایی و استفاده از مجازات های جایگزین است و سعی در كاهش عناوین مجرمانه برای حبس زدایی می شود، برخی مواد این لایحه پیشنهادی از سوی دولت وصف كیفری و عمدتا به حبس تمایل دارد.
خدائیان تصریح كرد: لایحه منع خشونت علیه زنان به طور فوق العاده در قوه قضائیه در حال بررسی است و بعد از بررسی به منظور تائید برای رئیس قوه قضائیه ارسال می شود.
اجتمام** 7329 ** 1569
خبرنگار: لیلا اسماعیل نژاد ** انتشار: علی حبیبی
*آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در كانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا:
@irnaej
https://t.me/irnaej