نمایشگاه عكس مشترك ایرنا و خبرگزاری «شین هوا» چین گشایش یافت

پكن - ایرنا - نمایشگاه عكس مشترك سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) و خبرگزاری رسمی چین (شین هوا) روز پنجشنبه در بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی كتاب چین در شهر پكن گشایش یافت.

به گزارش خبرنگار ایرنا، این نمایشگاه با هدف افزایش روابط بین رسانه های رسمی دو كشور و همچنین توسعه همكاری های دو جانبه و نیز ارتقای سطح روابط دوجانبه برپا شده است.
در آیین گشایش این نمایشگاه «لیو یون شان» (liu yun shan) عضو كادر رهبری حزب كمونیست چین، علی اصغر خاجی سفیر جمهوری اسلامی ایران، «سای مینگ ژاو» (Cai ming Zhhao) رییس خبرگزاری شین هوا و تنی چند از مقامات فرهنگی چین حضور داشتند.
ایرنا و شین هوا در این نمایشگاه بیش از 100 قطعه عكس با موضوع های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، تاریخی، ورزشی و جاذبه های طبیعی و گردشگری دو كشور را به نمایش گذاشته اند.
این نمایشگاه كه با همت ایرنا و شین هوا در مركز بین المللی نمایشگاهی چین گشایش یافته و سفارت جمهوری اسلامی ایران و سازمان رادیو، تلویزیون، فیلم و انتشارات چین نیز در این راستا همكاری فوق العاده ای داشته اند؛ به مدت یك هفته در پكن پایتخت چین دایر است.
نمایشگاه مزبور در سالن اصلی برپا شده كه در این مدت، فعالیت مكان های فرهنگی و تاریخی و همچنین گوشه هایی از روابط سیاسی دو كشور در قاب تصویر در معرض دید عموم قرار می گیرد.
همچنین قرار است ایرنا و شین هوا به عنوان دو خبرگزاری رسمی ایران و چین در همین چارچوب نمایشگاه عكس مشترك دیگری را در سالجاری به مناسبت هفته فرهنگی چین در تهران با حضور مقامات فرهنگی دو كشور برگزار كنند.
توافق برگزاری نمایشگاه مشترك عكس دو خبرگزاری رسمی ایران و چین در پایتخت های دو كشور در جریان سفر تیر ماه سالجاری محمد خدادی مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران به چین و دیدار وی با «سای مینگ ژاو» رئیس خبرگزاری شین هوا حاصل شد.
رئیسان دو خبرگزاری به طور مشترك اعلام كرده اند كه از این اقدام ابتكاری رسانه ای بسیار خرسند هستند و آن را نقطه عطفی در مسیر گسترش روابط دو كشور بویژه دو خبرگزاری می دانند.
برپایی این نمایشگاه در حالی صورت می گیرد كه ایران و چین روابط خود را در همه بخش ها اعم از سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و... در عالی ترین سطوح به پیش می برند و مناسبات دو كشور در جریان سفر بهمن ماه سال 94 «شی جین پینگ» رئیس جمهوری چین به تهران و امضای تفاهمنامه مشاركت جامع راهبردی وارد مرحله تازه ای شده است.
سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) مهر ماه سال گذشته نیز همراه با یونهاپ، خبرگزاری رسمی كره جنوبی به طور همزمان در شهرهای تهران و سئول به عنوان پایتخت های دو كشور، اقدام به برپایی نمایشگاه مشترك عكس كرده است.
آساق**1597*انتشاردهنده:فرهاد راستی