۱ شهریور ۱۳۹۶،‏ ۱۱:۳۲
کد خبر: 82640809
۰ نفر
روزگار ناخوش ارگ كریمخان زند در سایه 'آسمان'

شیراز- ایرنا- این روزها موضوع خدشه بصری یك هتل در حال ساخت به چشم انداز ارگ كریمخان زند شیراز باری دیگر در كانون توجه افكار عمومی و دوستداران میراث فرهنگی استان فارس قرار گرفته است.

ارگ كریم خان درمركز تجاری و اداری شیراز واقع شده كه به فاصله كمتراز 100 متر و در غرب آن خیابان رودكی است، خیابانی كه به زحمت 10 خودرو را درعرض خود جای می دهد اما بیش از 10 هتل در آن جای دارد و قامت بلند یكی ازهمین هتل ها بنا به گفته كارشناسان میراث فرهنگی و سازمان های مردم نهاد، منظره ارگ را به ناهنجاری برده است.
ارگ كریمخانی یا ارگ كریمخان مقرحكومت كریمخان زند (متولد 1119 ه.ق درگذشت 1193 ه.ق و فرمانروای ایران از 1179 هجری قمری تا زمان مرگ و بنیانگذار حكومت زندیه) بوده است.
این ارگ در سال 1189 هجری قمری به دستور كریمخان ساخته شد.
هر چند وقت یكبار بحث خدشه بصری به چشم انداز ارگ كریم خان و تقصیری كه متوجه این هتل (هتل آسمان) است در رسانه ها مطرح می شود و مسئولان مربوط پاسخ می دهند.
اوج این بحث مربوط به زمانی بود كه در اوایل اردیبهشت 1394 شهرداری شیراز اقدام به خراب كردن 2 متر و 20 سانتی متر از هتل آسمان شیراز كرد و دلیل آن را مخدوش كردن منظره بصری مجموعه كریم خانی نامید و اعلام كرد كه ارگ در آستانه ثبت جهانی قرار دارد و خراب كردن این مقدار از هتل لازم بوده است.
شهردار وقت شیراز ششم اردیبهشت 94 گفت كه بنابر مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری 2 طبقه دیگر نیز از هتل آسمان باید برداشته شود و البته به سبب این كه پروانه دارد خسارت مالك باید توسط فردی كه پروانه داده پرداخت شود.
به گزارش ایرنا، علیرضا پاك فطرت اضافه كرد: در مكانی كه هتل آسمان ساخته ‌شده ضابطه M6 است،‌مالك آن در سال 80 شش طبقه را اسكلت زد و به پیاده ‌رو تجاوز كرد كه به كمیسیون ماده 100 رفت و مشخص نیست به چه صورت كمیسیون ماده 100 با این تخلف موافقت كرد اما تأكید می‌شود در زمان تجدید بنا باید عقب‌نشینی كند.
شهردار شیراز گفت:‌در مرحله بعد مالك وقتی عدم خلاف 6 طبقه را گرفت دوباره شروع كرد به لابی كردن و دریافت مجوز ارتفاعات بیشتر گرفتن و در این فرایند باز مشخص نیست چگونه تهیه نقشه و دفترچه محاسبات و سایر مسائل انجام‌ شده است كه در یك سال این پرونده سه تا چهار بار به كمیسیون ماده پنج رفته است و در نهایت ارتفاع را به 14 طبقه ‌رساند و توجیه می‌آورد كه طبقه همكف، طبقه محسوب نمی‌شود.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس نیز 30 آبان 94 گفت: هم اكنون هتل 18 طبقه ای كه در حریم ارگ تاریخی كریمخان زند در شیراز در حال احداث است، پلمب شده است و حكم تخریب چهار طبقه اضافه این هتل اجرایی می شود.
مصیب امیری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان كرد: تعداد طبقات در مجوز اصلی احداث این هتل 14 طبقه بوده اما در هنگام ساخت و ساز مالك هتل اقدام به ساخت این هتل در 18 طبقه كرده است كه این موضوع تخلف است و طبقات اضافی باید تخریب شود.
وی افزود: بهار 94 بر اساس مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی مجوز تخریب چهار طبقه از این هتل در شیراز صادر شد كه تا پایان آبان ماه همین سال این حكم اجرا نشد.
امیری اظهارداشت: در ساخت این هتل با نام آسمان در حریم درجه یك مجموعه زندیه همه ضوابط رعایت نشده و برای ارتفاع غیر مجاز، مجوز های لازم از میراث فرهنگی و دستگاه های مربوط نداشته است.
وی اضافه كرد: بارها در زمان احداث این هتل در مرحله اسكلت، برای حذف طبقات آخر كه غیر مجاز است،به مالك این هتل اعلام شده اما تاكنون طبقات غیر مجاز از سوی مالك هتل حذف نشده است.
او ادامه داد: هتل آسمان می بایست قبل از ساخت این هتل ضوابط سازمان میراث فرهنگی را رعایت می كرده كه درحال حاضر این هتل با ضابطه های میراث فرهنگی مطابقت ندارد و در صورت عدم اجرای حكم تخریب، این هتل، بعد از اتمام كار و در زمان بهره برداری نیز نیاز به مجوز میراث فرهنگی دارد كه این مجوز به این هتل با شرایط كنونی تعلق نمی گیرد.
امیری عنوان داشت: نقشه ساخت این هتل در سال 82 در معاونت سرمایه گذاری میراث فرهنگی فارس تایید شده اما درسال های بعد تعداد طبقات این هتل در حین ساخت افزایش یافته كه میراث فرهنگی نقشه های جدید را تایید نكرده و از این موضوع هم مطلع نبوده است.
وی با بیان اینكه اجرای حكم تخریب طبقات اضافه این هتل مربوط به شهرداری است افزود: میراث فرهنگی ساخت این هتل در 14 طبقه را تایید می كند و به هیچ عنوان اجازه بهره برداری از این هتل در 18 طبقه در حریم ارگ كریمخانی را نمی دهیم.
او گفت: ظرفیت ثبت جهانی مجموعه زندیه فراهم شد كه به دلیل ساخت غیر مجاز این هتل نتوانستیم این مجموعه را ثبت جهانی كنیم و این مهم به تاخیر افتاد.
در جدیدترین رویداد خبری مرتبط با این پرونده، میراث فرهنگی فارس 31 مرداد 96 در اطلاعیه ای اعلام كرد:‌ این اداره هرگز به مشكل خدشه دار شدن حریم منظری ارگ كریم خانی بی تفاوت نبوده است.
روابط عمومی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس افزود:‌به دلیل اخبار منتشره در روزهای اخیر درباره خدشه دار شدن حریم منظری ارگ كریم خان زند و مشكل ارتفاع هتل در حال ساخت آسمان و بی تفاوت بودن میراث فرهنگی استان فارس به این موضوع، لازم می داند برای شفاف سازی و تنویر افكار عمومی توجه علاقه مندان به میراث فرهنگی را بدون متهم كردن شخص، سازمان و یا دستگاهی و صرفا برای آگاهی به مواردی جلب كند.
در این اطلاعیه آمده است:‌هتل آسمان باید با ضوابط معماری مصوب M6 ساخته می شد اما با توجه به اینكه بیشتر هتل های شهر شیراز متمركز در خیابان رودكی هستند شهرداری شیراز در یه مرحله با افزایش ضابطه این هتل به M10 و در مرحله ای دیگر به M14 در كمسیون ماده پنج موافقت كرد هر چند كه بعد از طی این مراحل و با وجود مصوبه كمسیون مذكور، شهرداری مجوز ساخت هتل مذكور را به 17.5 طبقه افزایش داده است.
اطلاعیه حاكی است:‌پیرو این اتفاق از آنجایی كه بحث های گوناگونی پیرامون حریم منظری ارگ كریم خانی مطرح شد میراث فرهنگی فارس موضوع را از طریق شورای عالی معماری و شهرسازی پیگیری كرد و پس از مراجعات متعدد، این شورا پاسخ خود را با تاكید بر لزوم رعایت ضابطه مصوب كمیسیون ماده پنج شهرداری شیراز درباره صدور مجوز ساخت هتل ارائه كرد.
اطلاعیه میراث فرهنگی فارس افزوده است:‌بر اساس اظهار نظر كارشناسان شورای عالی معماری و شهرسازی، اداره كل میراث فرهنگی فارس موضوع را از طریق مراجع ذیصلاح قانونی مجدانه پیگیری كرد و در نهایت با توجه به داشتن مجوز قانونی مالك هتل از شهرداری شیراز رای به نفع وی صادر شد لذا شایعات مطرح شده در فضای مجازی و رسانه ها مبنی بر بی تفاوتی و یا عدم پیگیری موضوع توسط میراث فرهنگی استان با واقعیت مطابقت ندارد.
اداره كل میراث فرهنگی فارس اعلام كرده كه با برگزاری جلسات متعدد با مالك و سازنده هتل مذكور سعی بر ایجاد تعامل برای رفع این معضل داشته اند و باید پذیرفت تغییر در نقشه های معماری و سازه ای هتلی در این ابعاد در زمانی كوتاه و بدون ضرر مالی امكان پذیر نیست. بنابراین لازم است برای حل این موضوع به دنبال بهترین و موثر ترین راهكار اجرایی باشیم.
این اداره كل از كارشناسان و علاقه مندان به میراث فرهنگی دعوت كرده پیشنهادهای عملیاتی خود را برای رفع این مشكل مطرح كنند و امیدوار است با توجه به مذاكره با مالك هتل آسمان و اقدامات كارشناسی مناسب این موضوع به بهترین نحو ممكن حل شود.
در مصوبه خردادماه 94 شورای عالی معماری و شهرسازی كشور درباره این هتل آمده است: به منظور جلوگیری از هرگونه تبعات بعدی مصوبه هفتم دی 84 كمیسیون ماده پنج شهر شیراز ملاك عمل است. بنابراین ضروری است ضمن تعدیل ارتفاع هتل آسمان به میزان 14 طبقه، نسبت به لغو مجوزهای صادره مازاد اقدام شود و از ادامه فعالیت احدث و تكمیل طبقات فوقاتی پروژه ممانعت به عمل آید.
برخی از دوستداران میراث فرهنگی هتل 18 طبقه آسمان را كه در خیابان رودكی شیراز درحال احداث است عاملی برای تجاوز به فضای منظری و بصری ارگ كریم خانی شیراز قلمداد می كنند و براین باورند كه احداث این هتل و تجاوز به فضای بصری ارگ ، بخت ارگ كریمخانی شیراز را برای ثبت در آثار جهانی و مورد حمایت سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد(یونسكو) كاهش می دهد.
احداث این هتل به گونه ای است كه از فضای پیرامونی ارگ كریمخانی می توان طبقات انتهایی هتل را كه از برج جنوب غربی ارگ كریمخانی سر برآورده مشاهده كرد.
بدین ترتیب با ناكامی تلاش های حقوقی برای كاستن از ارتفاع هتل آسمان، این پرونده در اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس همچنان گشوده است تا بلكه به یاری كارشناسان و صاحب نظران، در دولت دوازدهم حل و فصل شود.
1876 / 2027
گزارش: غلامرضا مالك زاده / انتشاردهنده: سیداحمد نجفی