محاصره روهینگیایی های مسلمان در دو روستای میانمار توسط بودایی های افراطی

كوالالامپور - ایرنا - صدها مسلمان روهینگیایی در درون مناطق زندگی خود در دو روستا در غرب میانمار ، تحت محاصره همسایگان بودایی قرار گرفتند.

به گزارش ایرنا، تارنماهای شبكه های خبری منطقه روز چهارشنبه به نقل از ناظران و امدادگران در مورد سرایت خشونت هایی كه تاكنون محدود به نقاط شمالی استان راخین و در مرز بنگلادش بوده است به سایر نقاط اظهار نگرانی كرده اند، چون می تواند مسلمان ها و بودایی ها را تحت تاثیر قرار دهد.
به گفته برخی ساكنان این منطقه، مسلمانان ساكن روستای 'زای دی پین' از رفت وآمد، حضور در سر كار و تهیه غذا و آب برای چند هفته منع شده اند، و تنها روز گذشته به 15 نفر اجازه داده شد 2 بار در هفته برای خرید خواربار از منطقه محاصره شده خارج شوند.
به نوشته تارنمای شبكه خبر آسیا، مسلمان های محاصره شده روهینگیایی اعلام كردند در حالی كه اجازه كار كردن به آنها داده نمی شود، نمی دانند چگونه هزینه غذای خود را تامین كنند.
پلیس اعلام كرد بودائی های روستاهای استان راخین، میزان غذایی را كه روهینگیایی ها می توانند خریداری كنند محدود كرده و به طور كامل مانع حضور آنها در سر كار شده اند.
'میو تو سئو' سخنگوی پلیس میانمار تصریح كرد: فكر می كنم آنها فقط ترسیده باشند و به همین دلیل از این منطقه بیرون نمی آیند.
براساس این گزارش، دولت اعلام میانمار كرد در تلاش برای بهبود شرایط است.
'پروژه آراگان كریس لیوا' یك گروه ناظر مسلمان های روهینگیا اعلام كرد نگران افزایش خشونت ها بین دو طرف در این روستا است.
حدود یك میلیون و 100 هزار مسلمان روهینگیایی در استان راخین زندگی می كنند كه دولت میانمار حق شهروندی آنها را به رسمیت نمی شناسد و محدودیت های عبور و مرور زیادی برای این اقلیت اعمال كرده است.
روستای 'زای دی پین' كه از روستاهای بزرگ این استان محسوب می شود با حدود پنج هزار نفر جمعیت یك مسجد و یك معبد بودایی دارد.
بودائی های این روستا از ماه گذشته میلادی حدود 700 نفر از مسلمانان روهینگیا را با استفاده از 'فنس' در مبادی ورودی محبوس كرده و مانع از رفت وآمد آنها شده و دسترسی این گروه از مسلمان ها را به آب و غذا قطع كرده اند.
بر اساس این گزارش، این محاصره پس از ناپدیدشدن یك مسلمان و كشته شدن سه نفر دیگر رخ داد.
گروهی كه در محاصره بودائی ها قرار گرفته اند علاوه بر ممانعت از رفت و آمد حتی اجازه دسترسی به مسجد بیرون از منطقه محاصره را نیز ندارند.
علاوه بر این روستا كه در فاصله 65 كیلومتری شمال 'سیتو' مركز استان راخین قرار دارد، در روستای دیگری بنام 'آوك نان یار' نیز نیروهای امنیتی میانمار از ماه جاری مانع عبور و مرور تعداد زیادی از مسلمانان شده اند.
آساق**241**1611**انتشاردهنده: رضاپیمان یغمایی