فیلم های «یه وا» و«تمارض» به جشنواره های مونترال و تورنتو می روند

تهران - ایرنا - فیلم سینمایی «یه وا» به كارگردانی آناهید آباد در جشنواره جهانی فیلم مونترال و فیلم «تمارض» به كارگردانی عبد آبست در فستیوال تورنتو به نمایش درمی آیند.

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار ایرنا نخستین فیلم آناهید آباد كه محصول مشترك ایران و ارمنستان است با حضور بازیگران ارمنی و به زبان ارمنی در كشور ارمنستان فیلمبرداری شده است.
این فیلم از جمله فعالیت‌های جدید بنیاد سینمایی فارابی در حوزه تولید مشترك محسوب می‌شود.
پیش از این، حضور فیلم «آپاندیس» ساخته حسین نمازی، یكی دیگر از فیلم‌هایی كه در سال جاری از طریق معاونت بین‌الملل این بنیاد در مجامع جهانی عرضه می‌گردد، نیز در بخش اصلی رقابتی این رویداد سینمایی قطعی شده بود.
جشنواره جهانی فیلم مونترال یكی از پانزده جشنواره رده رقابتی بین‌المللی (به اصطلاح الف)، در كنار كن، برلین، ونیز، لوكارنو، سن سباستین، مسكو، كارلووی واری، ورشو، تالین، مار دل پلاتا، شانگهای، توكیو، گوآ و قاهره در تقویم فیاف محسوب می‌شود.
این رویداد سینمایی از 2 تا 13 شهریور در كشور كانادا برگزار خواهد شد.
به گزارش بنیاد سینمایی فارابی، در خلاصه داستان «یه وا» آمده است؛ یه وا زنی 34 ساله، كه به اتهام قتل شوهرش تحت پیگرد قانونی است. او برای حفاظت از دخترش فرار را پیشه كرده به محل دور دستی پناه می‌برد و به ناچار در محل جدید مجبور به مقابله با مسائل و دشواری‌ها شده رودروی آئینه ای بنام زندگی می‌شود.
در این فیلم، هنرپیشگان شاخص كشور ارمنستان همچون؛ نارینه گریگوریان، شانت هوانیسیان، سرگی توماسیان، ورژ كاسونی، مارجان آودیسیان، روزا آویدیسوا و ..... حضور داشته‌اند.


** «تمارض» به فستیوال تورنتو می‌رود

فیلم «تمارض» به كارگردانی عبد آبست در بخش «كشف» چهل ‌و دومین دوره فستیوال فیلم تورنتو كه مختص فیلم‌های بلند داستانی اول و دوم فیلم‌سازان سراسر دنیاست به نمایش در می‌آید و اولین نمایش آمریكای شمالی خود را با حضور در این فستیوال آغاز می‌كند.
جشنواره فیلم تورنتو مهم‌ترین و بزرگترین جشنواره سینمایی آمریكای شمالی است و طی دهه‌های گذشته به یكی از معتبرترین رویدادهای هنری و سینمایی جهان دركنار جشنواره فیلم كن، برلین و ونیز تبدیل شده است.
سال گذشته اصغر فرهادی با فیلم «فروشنده» از ایران در این فستیوال حضور داشت.
در چهل و دومین دوره فستیوال فیلم تورنتو فیلمسازان مطرحی چون «ویم وندرس»، «دارن آرنوفسكی»، «روبین كمپیو»، «مارتین مك دونالد» و «رابین اوستلاند» كه با فیلم 'مربع' برنده نخل طلای ٢٠١٧ شد، حضور دارند.
از سوی دیگر بازیگران هالیوودی از جمله جورج كلونی، آنجلینا جولی و جیمز فرانكو با تازه‌ترین فیلم‌هایی كه كارگردانی كرده اند، در این دوره از جشنواره شركت خواهند كرد.
«تمارض» تاكنون در فستیوال‌های مختلفی در سراسر دنیا حضور داشته. این فیلم اولین نمایش جهانی خود را با حضور در بخش فروم فستیوال فیلم برلین و اولین نمایش آسیایی خود را با حضور در فستیوال فیلم شانگهای پشت سر گذاشته است. این فیلم پس از اولین نمایش در فستیوال فیلم تورنتو (North American premieres) تور آمریكایی خود را آغاز خواهد كرد.
‏‎چهل و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو tiff از ٧ تا ١٧ سپتامبر (١٦ تا٢٦ شهریور) در شهر تورنتو كانادا برگزار می‌شود.
‏‎مریم شفیعی تهیه كنندگی و محمد اطبایی عرضه و پخش بین المللی فیلم را عهده دار هستند.
«تمارض» محصول هیچ فیلم و اولین فیلم بلند سینمایی عبد آبست است.
عبد آبست، وحید راد، مجید یوسفی، دانیال خجسته، شهرزاد سیفی، اَصغر پیران، جواد پورحیدری، جواد پولادی، علیرضا ساوه درودی، ایمان بسیم، حنانه شاهرخی، حسن و حسین جعفری بازیگران این فیلم هستند.

فراهنگ**9246** 1823 خبرنگار: علیرضا مرادی ** انتشار: طاهره نبی اللهی