صادرات چهارماهه به سوريه 2 برابر شد

تهران- ايرنا- مدير كل دفتر عربي و آفريقايي سازمان توسعه تجارت ايران از رشد 2 برابري صادرات ايران به سوريه در چهار ماه نخست امسال در همسنجي با پارسال خبر داد.

به گزارش سه شنبه سازمان توسعه تجارت ايران، «فرزاد پيلتن» افزود: در چهار ماه نخست پارسال، صادرات ايران به سوريه 29 ميليون دلار بود كه اين رقم در مدت زمان مشابه امسال (تا پايان تيرماه) به 58 ميليون دلار رسيد.
وي گفت: تركيبات آلي، مكمل‌هاي دارويي، شيرخشك، قطعات توربين بخار، دستگاه بيهوشي، شيرآلات، استريليزه كننده‌هاي طبيعي و دستگاه‌هاي رادار از عمده‌ترين اقلام صادر شده به سوريه بودند.
مديركل دفتر عربي و آفريقايي سازمان توسعه تجارت از نشانه‌هاي ورود سوريه به دوره رونق اقتصادي سخن گفت و بيان داشت: پس از 6 سال وقفه، نمايشگاه بين‌المللي بازرگاني دمشق ديروز آغاز به كار كرد كه سهم ايران از اين رويداد، پاويوني به وسعت 600 متر و حضور 30 شركت مطرح است.
پيلتن يادآوري كرد: اين نمايشگاه با حضور نخست ‌وزير سوريه، سفير ايران در دمشق و همچنين نماينده رييس جمهوري در ستاد سوريه افتتاح شد و بيش از 300 هزار نفر در نخستين روز نمايشگاه از پاويون ايران بازديد كردند.
وي خاطرنشان كرد: نمايشگاه تخصصي با عنوان «بازسازي سوريه» از 28 شهريور تا اول مهر 96 برگزار مي شود كه جمهوري اسلامي ايران براي شركت گسترده در اين نمايشگاه برنامه‌ريزي جامعي را در دست اقدام دارد.
به گزارش ايرنا، بررسي هاي خبرنگار اقتصادي ايرنا نشان مي دهد بر پايه آمارهاي سازمان توسعه تجارت ايران، تراز تجاري جمهوري اسلامي ايران و سوريه از سال 1386 تا پايان پارسال همواره به سود ايران مثبت بوده است.
بررسي مبادلات تجاري تهران- دمشق در اين دوره نشان مي دهد در سال 1389 بالاترين ميزان مبادلات 2 كشور به 545 ميليون و 200 هزار دلار رسيد كه از اين رقم سهم ايران 94.6 درصد و بقيه مربوط به طرف سوري بود.
ميزان صادرات ايران به سوريه در سال 1389، 515 ميليون و 800 هزار دلار و ارزش واردات از اين كشور 29 ميليون و 400 هزار دلار رقم خورد.
كمترين ميزان مبادلات تجاري ايران و سوريه از سال 1386 تا پايان مهرماه امسال به سال 1393 مربوط مي شود كه 109 ميليون و 121 هزار دلار. ايران 91.6 درصد از اين مبادلات و سوريه بقيه را از آن خود ساخت.
صادرات ايران به سوريه در سال 1393 به 99 ميليون و 955 هزار دلار و واردات از اين كشور به 9 ميليون و 166 هزار دلار رسيد.

براي آگاهي از آخرين اخبار اقتصادي ايران و جهان با كانال اقتصادي ايرنا در تلگرام همراه شويد:
@IRNAeco
https://t.me/irnaeco
اقتصام ** 3065 *1961* تنظيم: محمد ملك دار ** انتشار: مريم مسعود

سرخط اخبار اقتصاد