۳۱ مرداد ۱۳۹۶،‏ ۱۱:۳۲
کد خبر: 82639580
T T
۰ نفر
میكروب‌های روده از طریق كورتیزول با مغز در ارتباط هستند

تهران – ایرنا – محققان دانشگاه ایلینویز احتمال می‌دهند ارتباط باكتری‌های روده و مغز از طریق كورتیزول صورت می‌گیرد.

به گزارش روز سه شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از مدیكال ساینس، در طی سال‌های اخیر مطالعات مختلفی تاثیر باكتری‌های روده بر سلامت جسمی و روحی و برخی اختلالات عصبی مانند اوتیسم را بررسی كردند. مطالعات اخیر محققان دانشگاه ایلینویز نشان می‌دهد تركیب شیمیایی كورتیزول، یكی از طرق ارتباطی باكتری های روده با مغز است.
تركیبات شیمیایی و انتقال‌دهنده‌های عصبی در دوران كودكی تاثیر مهمی بر رشد مغز دارند و مطالعات نشان می‌دهد میكروبیوم بدن كه مجموعه‌ای از قارچ‌ها، باكتری ها و ویروس‌های معده و روده هستند، در این فرآیند نقش مهمی دارند. البته هنوز مشخص نیست كه دقیقا كدام باكتری بر رشد مغز موثر است.
محققان بچه‌خوك های یك ماهه را كه به لحاظ توسعه مغز و باكتری های روده شباهت زیادی به نوزاد انسان دارند از نظر میزان باكتری و تركیبات خون و تركیبات ویژه‌ای در مغز بررسی كردند. نتایج این بررسی نشان می‌دهد باكتری‌های Bacteroides و Clostridium با میزان غلظت برخی تركیبات از جمله سروتونین و كورتیزول در مغز مرتبط هستند و می‌توان گفت باكتری‌ها از طریق این تركیبات بر مغز تاثیر می‌گذارند.
مطالعات بیشتر نشان می‌دهد این تركیبات در افراد مبتلا به اختلال اوتیسم متفاوت است و بر مبنای این مطالعه می‌توان اقدامات موثری را در درمان برخی اختلالات عصبی از جمله اوتیسم آغاز كرد.
علمی (6) ** 9259**1440
مترجم: سپیده كاشانی** انتشار: گلشن