۳۱ مرداد ۱۳۹۶،‏ ۱۱:۰۷
کد خبر: 82639533
۰ نفر
پرواز جوجه‌فلامینگوها ازبستر خشك بختگان

شیراز - ایرنا - رئیس اداره حیات وحش اداره كل حفاظت محیط زیست استان فارس گفت: اغلب جوجه فلامینگوهایی كه طی روزهای گذشته دربستر خشك دریاچه و تالاب بختگان گیر افتاده بودند با ابتكار روستائیان و دوستداران محیط زیست شرایط زیست بهتر پیدا كرده و به دریاچه مهارلو یا آبگیرهای اطراف پرواز كردند.

اسماعیل امیری روز سه شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: اوایل مرداد 96 تعدادی جوجه فلامینگو در بستر خشك تالاب و دریاچه بختگان در دام خشك شدن دریاچه افتادند كه با مشورت صاحب نظران و تشكیل جلسه كمیته بحران در اداره كل محیط زیست فارس و استفاده از تجربیات علمی و دانش محلی راه حل احداث كرت و ذخیره آب در محل زیست فلامینگوها كه تركیبی از تجربه و عمل و دانش بومی بود اجرا شد و موفقیت آمیز هم بود.
امیری اظهار داشت: با احداث كرت های نسبتا عمیق به تعداد 18 فقره و با توجه به سطح ایستایی بالای آب مقدار مناسبی آب در این كرت ها جمع و مواد غذایی و آب مورد نیاز با شرایط حداقلی و دست ساز انسان تا آماده شدن جوجه ها برای پرواز فراهم شد و برخی از جوجه ها در این مدت بزرگ شدند و قدرت پرواز پیدا كردند.
رئیس اداره حیات وحش اداره كل حفاظت محیط زیست استان فارس ادامه داد: اغلب جوجه فلامینگوهایی كه بزرگ شدند، پرواز كردند از جمله 2 جوجه فلامینگو كه تصاویر آن در فضای مجازی منتشر شده پرواز كردند و با دیدن اولین آب در حاشیه استخرهای آب شهرستان استهبان فرود آمده اند كه این موضوع به محیط زیست شهرستان استهبان گزارش شد و با هماهنگی صورت گرفته این فلامینگوها هم به دریاچه مهارلو منتقل و رها سازی شدند.
امیری از شهروندان خواست در صورت مشاهده فلامینگو در كنار آبگیرها یا استخرها به محیط زیست اطلاع دهند زیرا از آنجایی كه دخالت انسان در طبیعت و عوامل طبیعی مانند خشكسالی، تغییرات دما موجب تخریب محیط زیست شده و چرخه طبیعی و اكولوژی را بهم زده ما شاهد برخی رخ دادها از جمله فرود فلامینگوها در مناطق غیرزیست محیطی ، باغ ها و استخرها هستیم.
طی چند روز گذشته دوستداران محیط زیست و ساكنان روستای بستروم در حاشیه دریاچه بختگان قبل از آنكه تعداد بیشتری جوجه فلامینگو در بستر خشك دریاچه گرفتار شوند با همكاری مأموران محیط زیست موفق شدند حدود یك هزار جوجه فلامینگو تازه متولد شده را از خطر مرگ نجات دهند.
دریاچه بختگان كه دومین دریاچه بزرگ داخلی ایران بعد از دریاچه ارومیه به شمار می‌رود اكنون نزدیك به 14 سال است كه به دلیل تداوم خشكسالی و برداشت بی‌رویه آب از چاه‌های حوضه آبریز توسط كشاورزان همچون بسیاری از تالاب‌های دیگر فارس خشك شده است.
امسال با آبگیری موقت دریاچه و بارندگی های نسبتا مناسب زمستانی ، فلامینگوها در سواحل شرقی بختگان فرود آمدند و شروع به لانه‌سازی و تخمگذاری كردند اما با گذشت زمان و افزایش دمای هوا اندك آب موجود در دریاچه خشك شد و موجب گردید تا ده‌ها جوجه فلامینگو در پهنه خشك بختگان گرفتار شوند .
دریاچه و تالاب بختگان در فاصله 250 كیلومتری شرق شیراز دراستان فارس قرار دارد ، دریاچه مهارلو در فاصله 35 كیلومتری شرق شیراز نیز محل زیست فلامینگوها در سالهای پرباران است.
مصاحبه : نیكنام خشنودی ** انتشار دهنده:‌غلامرضا مالك زاده
6113 / 1876