۳۱ مرداد ۱۳۹۶،‏ ۹:۰۹
کد خبر: 82639325
۰ نفر
اهمیت ماموگرافی سالانه پس از 40 سالگی

تهران – ایرنا – یك مطالعه جدید نشان می‌دهد ماموگرافی سالانه پس از چهل سالگی مهمترین روش در پیشگیری و درمان زودهنگام سرطان سینه است و می تواند تعداد مرگ و میر ناشی از سرطان سینه را تا 40 درصد كاهش دهد.

به گزارش روز سه شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از مدیكال ساینس، مطالعات جدید محققان دانشگاه كلرادو نشان می‌دهد تعداد مرگ و میر ناشی از سرطان سینه در صورتی كه ماموگرافی سالانه پس از 40 سالگی انجام شود، حدود 40 درصد كاهش می‌یابد. ماموگرافی سالانه پس از 40 سالگی، بهترین استراتژی برای جلوگیری از مرگ ناشی از سرطان سینه است.
مطالعات نشان می‌دهد با وجودیكه ماموگرافی سالانه مهمترین عامل در پیشگیری و درمان زودهنگام سرطان سینه است، حدود نیمی از زنان بالای چهل سال و به طور میانگین هر دو سال یك بار ماموگرافی انجام می‌دهند.
به رشد كنترل نشده سلول های پوشش داخلی مجرای شیری یا لوبول، سرطان سینه گفته می شود. هر سینه از 15 تا 20 بخش به نام لوب تشكیل شده كه به صورت خوشه ای در كنار هم قرار دارند. لوب ها مجموعه ای از غدد شیری هستند. هر لوب از بخش های كوچكتری به نام لوبول تشكیل شده است. سرطانی كه از لوبول آغاز شود، سرطان لوبولار نامیده می شود. سرطان سینه در زنان شایع تر است، گرچه احتمال ابتلای مردان نیز به سرطان سینه وجود دارد.
وجود توده در هر ناحیه از سینه و زیر بغل، تورم در ناحیه زیر بغل، درد یا حساسیت در سینه، مسطح شدن یا فرو رفتگی در سطح سینه، هر گونه تغییر شكل، رنگ و اندازه در سینه، تغییر دمای پوست ناحیه سینه، تغییر شكل نوك سینه و احساس فرورفتگی، خارش و سوزش در این ناحیه، ایجاد بثورات پوستی در ناحیه سینه و هر گونه ترشح روشن یا خونی از سینه از مهمترین علایم سرطان سینه هستند.
سرطان سینه تهاجمی ترین نوع سرطان زنان در سراسر جهان است و 16 درصد آمار سرطان های زنان را به خود اختصاص می دهد. با توجه به پیشرفت علم، اكثر بیماران درمان می شوند و بدون كوچكترین تغییر به زندگی خود ادامه می دهند. امید به زندگی و حمایت خانواده، یكی از مهمترین عوامل موفقیت در درمان سرطان سینه است و در كشورهای توسعه یافته به دلیل فرهنگ سازی در زمینه تغذیه سالم و فعالیت مستمر بدنی، درمان با موفقیت بیشتری صورت می گیرد.
نتایج این مطالعه در نشریه Cancer منتشر شده است.
علمی (6) **9259**1440
مترجم: سپیده كاشانی** انتشار: گلشن