۳۰ مرداد ۱۳۹۶،‏ ۹:۲۰
کد خبر: 82638112
۰ نفر
تالاب لپو در مازندران خشك شد

ساری - ایرنا - تالاب ' لپو ' در حاشیه جنوبی دریای خزر و غرب تالاب میانكاله واقع در شرق مازندران در پی خشكسالی اخیر و برداشت بی رویه آب آن برای كشت برنج سرانجام به طور كامل خشك شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، این تالاب زیبا كه مامن پرندگان مهاجر آبزی و كنارآبزی بوده ، در حالی در نیمه تابستان سال جاری در خاموشی كامل آخرین نم های رطوبتش را از دست داد كه اوایل بهار امسال آبش سرریز شده و با ورود به جاده اصلی ، تردد خودروهای سواری را در منطقه با مشكل مواجه كرده بود .
یك كارشناس محیط زیست فعال در شبه جزیره میانكاله روز دوشنبه با تائید خشك شدن تالاب لپو ، گفت كه برداشت بی رویه آب برای كشت برنج دلیل اصلی خشكیدن این تالاب بوده است .
علی ابوطالبی افزود : بخشی از آب این تالاب در سال گذشته در قالب طرح احیاء تالاب بین المللی میانكاله به آنجا انتقال داده شده بود.
رئیس اداره محیط زیست طبیعی اداره كل محیط زیست مازندران در تماس تلفنی خبرنگار ایرنا از خشك شدن تالاب لپو اظهار بی اطلاعی كرد.
الیاس محمدی گفت : در حال حاضر اطلاعی از خشك شدن تالاب لپو ندارم ولی پس از كسب اطلاع می توانم در این زمینه صحبت كنم.
لایروبی نشدن و تغییراتی كه طی سه دهه گذشته در اطراف این تالاب و منطقه میانكاله رخ داد از دیگر عوامل موثر بر خشك شدن این تالاب است كه به گفته كارشناسان تالاب میانكاله را هم تهدید می كند.
** وجه تسمیه و موقعیت مكانی
تالاب لپو متشكل از سه تالاب كنار هم شامل لپو ، شیرخان لپو و پلنگان در یك كیلومتری جنوب دریای خزر و غرب تالاب بین المللی میانكاله است كه مردم محلی به همه آنها لپو می گویند.
لپو در زبان محلی مازندرانی از دو كلمه ' لپ ' به معنای پهن و ' او ' به معنای آب تشكیل شده است . نام لپو به خاطر راكد و آرام بودن آب این تالاب ها بر آنها گذاشته شد و به همین دلیل هم برخی از مردم محلی از این تالاب ها با عنوان مرداب هم یاد می كنند.
وسعت مجموعه تالاب لپو كه در دهستان میانكاله بخش مركزی شهرستان بهشهر واقع است ، بیش از 600 هكتار برآورد شده است.
این تالاب ها بر اساس گزارش های رسمی محیط زیست مازندران به همراه تالاب میانكاله در كنوانسیون رامسر به عنوان تالاب بین المللی ثبت شد .
** آژیر خطر برای معیشت ساكنان 11 روستا
گزارش های رسمی نشان می دهد كه معیشت ساكنان 11 روستای دهستان میانكاله با جمعیتی بیش از 20 هزار نفر شامل روستاهای نمك چال ، یعقوب لنگه ، یكه توت ، زاغمرز ، زینوند ، امیرآباد ، عسگرآباد ، حسین آباد ، للهمرز و قره تپه به این تالاب ها وابسته است .
شغل اصلی مردم این روستاها كشاورزی و دامداری است و تمامی این روستاها از آب آبریزهای منتهی به تالاب استفاده می كنند. تالاب لپو منبع تامین آب بیش از 2 هزار هكتار اراضی كشاورزی و هزاران اصله درخت دست كاشت حاشیه است.
دامداران از پوشش گیاهی پیرامون تالاب ها به طور فصلی و دائم استفاده می كنند.
صید و شكار دیگر فعالیت در ارتباط با تالاب است ، به طوری كه شكار به مدت چند ماه طبق ضوابطی در تالاب میانكاله مجاز است و در دهستان تعداد 400 نفر به فعالیت شكار مشغولند.
همچنین روستاییان از میوه هائی نظیر انار و گیاهان دارویی چون گزنه و نعناع كه در حاشیه تالاب می رویید برای مصرف و كسب درآمد استفاده می كردند و از پوشش یاهی نظیر ' نی ' برای صنایع دستی شامل حصیربافی و سایه بان استفاده می شد.
** تنوع زیستی
تالاب لپو از نظر تنوع گونه های پرندگان هم از مهم ترین زیستگاهها به حساب می آمد ، به طوری كه دستكم 60 گونه پرنده حمایت شده كه هشت گونه آنها در معرض خطر اعلام شده اند در این منطقه شناسائی شدند . همچنین بیش از 130 گونه پرنده غیر حمایت شده كنار آبزی و آبزی مهاجر، بومی و عبوری در این تالاب زیست می كردند.
در مجموع 20 گونه پستاندار كه 2 گونه آن حمایت شده است ، بیش از 10 گونه ماهی ، چند گونه دوزیست ، سخت
پوست و انواع نرمتنان و كرم ها و بیش از 15 گونه انواع مارها هم در این تالاب و كناره های آن شناسایی شده است .
پوشش گیاهی و درختی اطراف این مجموعه تالاب ها تنها در سال جاری دستكم 10 مرتبه دچار آتش سوزی شده بود ، موضوعی كه ممكن است بر خشكیدن آن اثرگذار بوده باشد.
خبرنگار : حسین فلاحتی ** انتشار دهنده : حسن فلاحتی
6982/1654