مجموعه آبشارهای اوتره گلستان میزبان گردشگران تابستانی

گرگان - ایرنا- مجموعه آبشارهای 'اوتره' در حوزه شهرستان رامیان در شرق استان گلستان این روزها میزبان گردشگرانی از نقاط مختلف كشور است كه ساعاتی را در این محل زیبا و رویایی در آرامش می گذرانند.

به گزارش ایرنا این مجموعه كه شامل چهار آبشار است در روستای شفیع آباد دهستان فندرسك جنوبی شهرستان رامیان واقع شده و در دره ای كه رودخانه اوتره از آن عبور می كند، قرار دارد.
این مجموعه آبشار در دل جنگل در مساحت 13 هكتاری مناظر زیبایی از طبیعت آرامش بخش را ایجاد كرده است.
مسیر پیاده روی این مجموعه آبشار زیبا و جذاب بوده و در طول راه تا زیر آبشار اصلی چندین آبشار دیگر وجود دارد كه هریك زیبایی خاص داشته و به منشاء خود كه چشمه ای بسیار كوچك است، متصل می شود.
براساس اعلام میراث فرهنگی گلستان مجموعه اوتره از چهار آبشار دیدنی به نام های اوشرشره، او گردگر، هفت بهشت و اوتره تشكیل شده است.

**اوشرشره
این آبشار بر روی یك صخره سنگی كله قندی با پوششی از خزه های پراكنده قرار گرفته وارتفاع كلی ریزشگاه آب 15 متر است و در قسمت جنوب شرقی رودخانه اوتره قرار دارد.
از چشم اندازهای محیطی این آبشار زیبا وجود آبشارهای كوچك است كه از مسافت 150 متر نرسیده به آن شروع و از دیواره های سمت راست دره به داخل رودخانه سرازیر هستند و منظری حیرت انگیز و جذاب را در طبیعت دره ایجاد كرده اند.
** او گردگر
آبشار اوگردگر بر روی یك دیواره سنگی بلند قرار گرفته و ارتفاع كلی ریزشگاه آب 30 متر است.

** هفت بهشت
در قسمت راست این منطقه و به فاصله كمی آبشار شگفت انگیز و پلكانی هفت بهشت قرار دارد كه ارتفاع كلی ریزشگاه آن 20 متر است و دراثر فرسایش آب در زمان آبدهی فراوان صخره به صورت پلكانی در آمده و چشم انداز فوق العاده ای در محیط ایجاد كرده است.
در زمان آبدهی كم به وضوح می توان سطح این اشكال پلكانی را در آبشار هفت بهشت مشاهده كرد.

** اوتره
اوتره در بالای آبشار هفت بهشت قرار گرفته و میزان آبدهی آن بیشتر از دیگر آبشارها است و مسیر اصلی رودخانه اوتره را تشكیل می دهد و ارتفاع كلی ریزشگاه آب از آن به 25 متر می رسد كه در زمان طغیان سبب از بین رفتن صخره های سنگی و حتی تخریب و فرسایش بستر رودخانه هم می شود.
به گزارش ایرنا شهرستان رامیان با افزون بر 85 هزار نفر جمعیت واقع درشرق استان گلستان و در فاصله حدود 70 كیلومتری گرگان واقع بوده و دارای دو بخش مركزی و فندرسك، چهار شهر رامیان، دلند، تاتارعلیا و خان ببین و 61 روستای دارای كد شناسایی است.
از جاذبه‌های گردشگری شهرستان رامیان می‌توان به قله 2400 متری قلعه موران به همراه چشم انداز زیبا و بقایای تاریخی، استخر طبیعی گل رامیان با عمق نزدیك به 80 متر، مجموعه آبشارهای سرخه كمر به تعداد 5 آبشار، مجموعه آبشارهای جوزك، مجموعه آبشارهای سید كلاته به تعداد 8 آبشار، مجموعه آبشارهای چفت كه تعداد آنها به 12 آبشار می‌رسد كه كوتاهترین آن 8 و بلندترین آن 32 متر ارتفاع دارد و مجموعه آبشارهای پشمكی اشاره كرد.
همچنین چشمه زارهای نیلبرگ، سید كلاته، انجیر چشمه، منطقه كوهستانی النگ، چشمه پیر كرم، دهكده های ییلاقی و توریستی در ارتفاعات رامیان مانند پاقلعه، رضی، ملچ آرام، جنگل دره ملا و باغ تاشته، پارك جنگلی دلند، ذخیره گاه بین‌المللی سرو زربین، ذخیره گاه بین المللی سرخدار، جنگل پنهان خانه، گرم چشمه، دیو چشمه، روستای تاریخی كشكك، تپه تاریخی نقاره خانه، بقعه متبركه امامزاده بی بی حلیمه خاتون الهادی و موزه مردم‌شناسی شهر رامیان از دیگر جاذبه های گردشگری این شهرستان است.
در استان مرزی و شمالی گلستان ادامه رشته كوه های البرز، رودخانه ها و آبشارهای بسیاری در نقاط مختلف استان به وجود آورده كه‌ هریك زیبایی طبیعت را به رخ می كشند.
حدود 60 آبشار كوچك و بزرگ در نقاط مختلف استان روان است كه آبشارهای گلستان (پارك ملی گلستان)، شیرآباد، لوه، كبودوال، زیارت، باران كوه، دوآب و شادان از آن جمله می باشد.
استان گلستان بین دو قطب گردشگری شمال و زیارتی مشهد واقع بوده ودر ایام تعطیلات سال و بویژه تابستان پذیرای گردشگران عبوری واقامتی بسیاری است.
این استان یك میلیون و 869 هزار نفر جمعیت دارد كه در 30 شهر و حدود 1075 روستا زندگی می كنند.
1648
تنظیم وانتشار: پری سالارنیا

سرخط اخبار استان‌ها