۳۰ مرداد ۱۳۹۶،‏ ۸:۳۹
کد خبر: 82638060
۰ نفر
افزايش استخراج نفت از مخازن با فناوري نانو

تهران- ايرنا-محققان دانشگاه صنعتي سهند تبريز، توانستند با استفاده از نانوذرات قابليت برداشت نفت از مخازن نفتي را در مقياس آزمايشگاهي افزايش دهند. اين نتايج مي‌تواند در صنايع بالادستي نفت مانند واحدهاي بهره برداري و ازدياد برداشت نفت بسيار اثرگذار باشد.

به گزارش روز دوشنبه گروه علمي ايرنا از ستاد ويژه توسعه فناوري نانو رياست جمهوري، بخش عظيمي از اقتصاد كشورمان وابسته به فروش نفت خام و يا فراورده‌هاي نفتي است. در بحث انرژي نيز، نفت و گاز از ‌مهمترين منابع تأمين‌كننده‌ بخش‌هاي مختلف صنعت و حتي مصارف خانگي هستند. اما با توجه به كاهش منابع و در پي آن كاهش توليد از مخازن ايران، بايد به دنبال‌ استفاده از روش‌هاي مناسبي بود تا بتوان برداشت نفت را همچنان تا حدي افزايش داد كه پاسخگوي تأمين انرژي و رونق اقتصادي كشور باشد.
به گفته‌ محسن ويسي محقق دانشگاه صنعتي سهند تبريز، يكي از روش‌هايي كه در دهه‌ گذشته در مقياس آزمايشگاهي و پايلوت مورد توجه قرار گرفته است، استفاده از نانوذرات است. استفاده از نانوذرات در مقايسه با روش‌هاي ديگر ازدياد برداشت نفت از پيچيدگي و دشواري‌هاي كمتري برخوردار است. همچنين با توجه به امكان سنتز نانوذرات با روش‌هاي ساده، استفاده از نانوذرات نسبت به ديگر روش‌ها نياز به تجهيزات و هزينه‌ كمتري داشته و آلودگي‌هاي زيست محيطي را نيز كاهش مي‌دهد.
در اين طرح، كاربرد نانوذرات اكسيد آهن به منظور افزايش توان برداشت از مخازن نفتي مورد ارزيابي قرار گرفته است. نتايج نشان داده كه اين نانوذرات قادرند ضريب بازيافت نفت را تا 7/56 درصد افزايش دهند.
ويسي در خصوص اهميت انجام تحقيقات در زمينه‌ ازدياد برداشت نفت عنوان كرد: دانستن اين موضوع كه يك فرآيند ازدياد برداشت چقدر بازدهي داشته و تا چه حد موفقيت آميز خواهد بود، بسيار مهم است. اگرچه طبق تحقيقات دهه‌‌ اخير مشخص شده كه تزريق نانوذرات اكسيد‌هاي فلزي مي‌تواند عاملي جهت افزايش برداشت شود، اما نياز است تا مطالعه و بررسي‌هاي بيشتر و دقيق‌تري روي مخازن ايران صورت گيرد. بدين ترتيب مي‌توان به ارائه‌ يك راه حل مناسب از لحاظ انتخاب نوع نانوذره‌ مناسب و مكانيسم عملكرد آن در ازدياد برداشت نفت دست يافت.
وي افزود: بيشتر مخازن ايران كربناته‌ نفت دوست هستند و توليد نفت از اين مخازن با مشكلاتي از جمله كاهش زود هنگام توليد نفت و هم چنين توليد آب شور روبرو است. بنابراين به نظر مي‌رسد كاربرد نانوذرات آب دوست، به منظور تغيير ترشوندگي سنگ مخزن كربناته به حالت خنثي يا آب دوست، مي‌تواند تأثير قابل توجهي در سهولت توليد نفت داشته باشد.
محقق دانشگاه صنعتي سهند تبريز ادامه داد: در اين پژوهش، به دنبال ازدياد برداشت نفت در نمونه‌هاي مغزه كربناته از مخازن نفتي بوديم. روش پيشنهادي ما تزريق نانوسيالات به صورت برداشت ثالثيه بود. براي دستيابي به بهترين نتايج، بررسي تأثير نانوذرات مختلف بر ميزان تغيير ترشوندگي مخزن به منظور انتخاب نانوذره‌ مناسب با شرايط مخزن نفتي، پايداري نانوذره در شرايط عملياتي مورد نظر و بررسي دقيق مكانيسم‌هاي توليد در محيط متخلخل مد نظر قرار گرفته است.
اين طرح در قالب پايان نامه‌ كارشناسي ارشد محسن ويسي و با همكاري دكتر سيد عليرضا طباطبايي نژاد و دكتر الناز خداپناه از دانشگاه صنعتي سهند تبريز و به سفارش شركت ملي نفت فلات قاره ايران انجام شده است. اين پايان نامه تحت عنوان پايان نامه‌ مورد نياز صنعت به تأييد داوران ستاد ويژه‌ توسعه‌‌ فناوري نانو نيز رسيده است. آيين نامه‌ حمايت از پايان نامه‌هاي مورد نياز صنعت در سايت www.nano.ir/hrdc موجود است.
علمي**1023**1440
تنظيم:ابوالقاسم تيموري** انتشار: گلشن