۲۹ مرداد ۱۳۹۶،‏ ۲۰:۳۶
کد خبر: 82637876
۰ نفر
اهدای اعضای بیمار مرگ مغزی به چهار بیمار نیازمند

شهركرد- ایرنا- هماهنگ كننده تیم پیوند اعضای چهارمحال و بختیاری از اهدای اعضای بیمار مرگ مغزی اهل لردگان به چهار بیمار نیازمند خبر داد.

زهرا سیاح روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: گنجعلی مالكی 37 ساله در 19 مردادماه جاری به دنبال خونریزی مغزی ناشی از تصادف با موتور سیكلت در بخش ICU بیمارستان لردگان تحت مراقبت ویژه قرار گرفت.
وی ادامه داد: با تایید مرگ مغزی بیمار توسط تیم پزشكی بیمارستان، مقدمات پذیرش بیمار در مركز آموزشی و درمانی آیت الله كاشانی شهركرد فراهم و بیمار در تاریخ 25 مردادماه در این مركز پذیرش شد.
سیاح تصریح كرد: عمل جداسازی اعضای بیمار با كمك تیم جراحی اعزامی از شیراز انجام و كبد پس از جداسازی به شیراز و یكی از كلیه ها به اصفهان انتقال داده شد.
هماهنگ كننده تیم پیوند اعضای چهارمحال و بختیاری افزود: یكی از كلیه های بیمار مرگ مغزی نیز به بیمار نیازمند پیوند كلیه در بیمارستان كاشانی پیوند زده شد و بخشی از نسوج جداسازی شده نیز به تهران منتقل شد.
به گفته سیاح، خانواده نیكوكار این بیمار مرگ مغزی دوازدهمین خانواده ای است كه در سال جاری با اعلام رضایت برای اهدای اعضای عزیزان خود به چندین بیمار نیازمند پیوند عضو، جان دوباره بخشیده اند.
وی خاطرنشان كرد: با اهدای كلیه های این بیمار مرگ مغزی بیست و پنجمین جراحی پیوند كلیه در استان با موفقیت انجام شد.
به گزارش ایرنا، سالانه بین پنج تا هشت هزار نفر در كشور دچار مرگ مغزی می شوند كه در 36 درصد موارد، تیم های پیوند عضو موفق به جلب رضایت خانواده ها می شوند.
این رقم درحالی است كه در استان های محرومی نظیر چهارمحال و بختیاری تیم پیوند اعضا در 65 درصد موارد مرگ مغزی موفق به جلب رضایت خانواده ها برای اهدای عضو می شوند.
چهارمحال و بختیاری در كنار استان های كوچك دیگر نظیر كهگیلویه و بویراحمد از نظر آمار اهدای عضو به تناسب جمعیت، در دوره های زمانی مختلف در رتبه های نخست تا سوم كشور قرار دارد.
خبرنگار: خاطره حسین زاده**انتشار:جهانبخش صفری
7363/6021