میزان ناباروری درایران بیش از دیگركشورهاست

تهران - ایرنا - مدیرعامل مجتمع دارویی درمانی هلال ایران با اشاره به این كه میانگین ناباروری در سایر كشورها 10 تا 15 درصد است، گفت: این میزان در بین زوج های ایرانی 20 درصد است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، حمید چوبینه در نشست خبری روز یكشنبه با اشاره به عملكرد مجتمع دارویی و درمانی هلال ایران، با اعلام این خبر افزود: افزایش سن ازدواج به ویژه در زنان و تمایل به فرزنددار نشدن در ابتدای ازدواج از جمله موضوعاتی بوده كه به ناباروری در جامعه دامن زده است كه خوشبختانه با توجه به فرامین رهبرمعظم انقلاب و توجه بیمه‌ها به این مسأله درمان ناباروری با موفقیت ها و آمار زیادی درایران درحال انجام است.
چوبینه با اعلام این كه حدود 2.5 تا 3.5 میلیون زوج نابارور در كشور وجود دارد، بیان داشت: هرسال به این تعداد افراد ناباور افزوده می‌شود و این مسأله به معنی ایجاد مشكل برای بسیاری از خانواده‌ها است.
وی افزود: استفاده از علوم نوین در درمان ناباروری مورد توجه قرار گرفته و خوشبختانه در این مركز اقدامات زیادی صورت می‌گیرد.
دكتر چوبینه یكی دیگر از دلایل رجوع خانواده ها به مراكز درمان ناباروری را جلوگیری تولد نوزادان معلول اعلام كرد واظهارداشت: برخی از خانواده‌ها به دلیل اینكه یك فرزند معلول داشته و یا احتمال خطر معلولیت در فرزندان آتی آنها بسیار زیاد است از باردار شدن امتناع می‌ كنند كه با مراجعه این خانواده‌ها به مراكز ناباروری می‌توان گام‌های مؤثری جهت پیشگیری از تولد فرزندان معلول انجام شود.
وی تصریح كرد: حدود 7 هزار زوج برای درمان ناباروری به مجتمع دارویی و درمانی هلال ایران مراجعه كرده و تشكیل پرونده دادند كه حدود 3 هزار آنها مورد درمان قرار گرفته و اكنون یك هزار نفر از آنان یا فرزنددار شدند و یا در آستانه فرزند آوری هستند.
چوبینه درباره دیگر فعالیت این مجموع درمانی گفت: در این مركز بیماران خارجی مداوا می شوند و به غیر از این موضوع مجروحان جنگی از كشورهای عراق، سوریه و افغانستان نیز تحت درمان قرار می گیرند.
وی با اشاره به اینكه سطح خدمات پزشكی در ایران در سطح مطلوب بین‌المللی قرار دارد، گفت: از طرفی نیز مجموعه اقدامات درمانی در ایران شناخته شده بوده و ارزان‌تر از سایر كشورها به ویژه كشورهای منطقه است به همین دلیل بیمارانی از عراق، عمان، تاجیكستان و برای مداوا به مجتمع دارویی و درمانی هلال ایران مراجعه می‌كنند.
مدیرعامل مجتمع دارویی و درمانی هلال ایران ادامه داد: اولویت ما در هلال‌احمر ارائه خدمات بشردوستانه و انسان‌دوستانه بوده و بر همین اساس خدمات ویژه‌ای برای آسیب‌دیدگان جنگی داریم.
چوبینه اضافه كرد: طی 4 ماه نخست امسال حدود 300 مجروح جنگی از كشورهای عراق، سوریه و افغانستان در ایران تحت درمان قرار گرفتند كه البته بیشتر این افراد از كشور عراق هستند و هزینه‌های درمان آنها را خیرین ایرانی و دولت اعزام كننده می‌پردازد.
اجتمام /3377/1193/ 1724
خبرنگار: سمانه ‌زین العابدین * انتشار: حسین فتح الهی