۲۹ مرداد ۱۳۹۶،‏ ۱۹:۵۳
کد خبر: 82637836
۰ نفر
خداحافظی صالحی امیری از وزارت ارشاد

تهران- ایرنا- سید عباس صالحی كه تا امروز یك شنبه معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بود به عنوان وزیر كابینه دوازدهم از مجلس رای اعتماد گرفت و سید رضا صالحی امیری رسما از مجموعه وزارتخانه خود خداحافظی كرد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا سید رضا صالحی امیری پس از علی جنتی كه از پست وزارت استعفا داد از سوی رئیس جمهوری به عنوان وزیر به مجلس معرفی شد و توانست مدت 9 ماه كشتی فرهنگ و هنر كشور را هدایت كند تا اینكه امروز ناخدایی دگر آمد.

او هنگام ترك این عرشه و واگذای سكان فرهنگ و هنر به معاون خود خطاب به معاونان، مدیران و همكاران خود در سراسر ایران گفت: در این مدت تمام توان، تجربه، سعی و كوشش خود را به كار گرفتم تا عرصه فرهنگ و هنر را به ساحل امن ثبات و آرامش بازگردانم و این مهم، بدون حمایت و پشتیبانی همكاران عزیز به هیچ وجه ممكن نبود.
صالحی امیری شكل گیری شورای برنامه ریزی وزارتخانه و تدوین سند چشم انداز فرهنگی و گسترش نهادهای صنفی به عنوان دستاورد های دوره صدارت خود نام برد.
او دفاع از اصحاب فرهنگ و هنر و نیز حفظ كرامت و منزلت كاركنان وزارت ارشاد را از دیگر اهداف خود برشمرد و افزود: اگر چه تمام مساعی خویش را برای تحقق آن به كار گرفتم، اما معترفم كه تا رسیدن به نقطه مطلوب هنوز فاصله معناداری وجود دارد.
صالحی امیری اظهار داشت: تأمین امنیت فرهنگی به معنای امنیت فكر، قلم و بیان و پرهیز از رفتارهای سلیقه‌ای و مقابله با محدودیت‌های غیرقانونی از دیگر اهداف موردنظر بود كه امیدوارم تلاش‌هایم در این زمینه از جانب اهالی فرهنگ و هنر این مرز و بوم مورد قبول قرار گرفته باشد و اگر قصوری از اینجانب سرزده، به كرامت و بزرگی دل خویش بر من ببخشایند.
به گفته وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی ، رفع دغدغه‌های مقام معظم رهبری در عرصه فرهنگی و توجه به تذكرات و تأكیدات معظم‌له و همچنین برطرف ساختن نگرانی‌های مراجع عظام تقلید از دیگر اولویت‌هایی بود كه با جدیت در این دوره كوتاه دنبال شد.
وی اضافه كرد: برای دستیابی به عدالت فرهنگی و تسری و گسترش فعالیت‌های عرصه فرهنگ به پهنه جغرافیای ایران اسلامی، شعار و رویكرد «ایران، تهران نیست» را با اعتقاد قلبی دنبال كردم. مطمئنم كه در دوره جدید شاهد شكوفایی خلاقیت هنرمندان در جای‌ جای این مرز پرگهر خواهیم‌بود، به شرط آن كه نگاه به روستاها، شهرها و شهرستان‌ها در اولویت مسئولان و سیاستگذاران فرهنگی قرار گیرد.
صالحی امیری در بخشی از بیان از وزیر بعدی با صفات برادر فرهیخته ، مون و متعهد یاد كرد و آورد: اكنون كه شاهد فعالیت‌های تأثیرگذار او در سمت معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در چهار سال اخیر بوده‌ایم، سكان هدایت كشتی فرهنگ را به دست می‌گیرد، برای ایشان و همه دست‌اندركاران وزارت‌خانه آرزوی موفقیت‌های چشمگیر و دستاوردهای روزافزون دارم.
وی در پایان از كاركنان تحت امر خود طلب حلالیت كرد.
سید عباس صالحی امروز در مجلس شورای اسلامی توانست از مجموع 288 رای ماخوذه 242 رای موافق را برای حضور در عالی ترین منصب مسئولیت و پاسخگویی فرهنگ و هنر كشور به دست آورد.
فراهنگ** 9012** 1823 دریافت: زهرا امیری ** انتشار: طاهره نبی اللهی