بزرگترین گلخانه شیشه ای كشور با كشت هیدروپونیك در ارس بهره برداری می شود

تهران – ایرنا- بزرگ ترین گلخانه شیشه ای كشور و خاورمیانه ، با توجه به بحران منابع آب ،با روش كشت هیدروپونیك در 50 هكتار وسعت و در 31 هكتار فضای مسقف در منطقه آزاد ارس پاییز امسال به بهره برداری می رسد.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا به تبریز، 'حسین حضرتی' مدیرعامل مجموعه یك شركت سرمایه گذاری (ارس تارلا امین) افزود: این پروژه از سال 1393 كلید خورد و پس از یك سال عملیات واگذاری زمین، تسطیح و خاك ریزی و خاك برداری روی زمین های غیرهموار در چهار سطح تسطیح انجام شد به طوری كه هر سطح با سطح دیگر 10 متر اختلاف ارتفاع داشته باشد.
وی با اشاره به اینكه تكنولوژی كشت هیدروپونیك از هلند وارد شده است ،تصریح كرد: سرمایه گذاری برای تكمیل این طرح 160 میلیارد تومان است كه 50 درصد آن از طریق بانك كشاورزی و 50 درصد توسط سرمایه گذاران پروژه تامین شده است.
وی با بیان این كه با اجرای این پروژه به استثنای مجموع شاغلین سال های اخیر برای امر احداث در نهایت 230 نفر در امر كشت و تولید اشتغال می یابد اظهارداشت: در بهره برداری از مرحله نخست این پروژه در سطح 11 هكتار 4 هزارو 500 تن محصول گوجه فرنگی سالم تولید شد كه 85 درصد آن به كشورهای روسیه، قطر و دبی صادر شده است.
به گفته وی، طی این مدت زمان كوتاه نزدیك 15 درصد این محصول نیز به بازار داخلی عرضه شده است.
مدیرعامل این شركت، محصولات تولیدی این گلخانه را با برند ' آتا ویتا' به بازارهای كشورهای متقاضی عرضه می كند، پیش بینی كرد: در صورت بهره برداری از مجموع 31 هكتار گلخانه شیشه ای مسقف سالانه 14 هزار تن محصول سبزی و صیفی برداشت شود.
یوسف ابراهیمی، سرمایه گذار و مدیر فنی بزرگ ترین گلخانه شیشه ای غرب آسیا با اشاره به مزایای اجرای چنین پروژه هایی گفت: توسعه گلخانه های بزرگ در ازای هر هكتار یك دهم كاهش مصرف آب، افزایش تولید 10 برابری ، كاهش 20 درصدی مصرف برق و كاهش مصرف 15 درصدی گاز ، كاهش آلاینده های زیست محیطی و تغذیه بهتر گیاه و كاهش مصرف كود و در نهایت كاهش ضایعات را نسبت به گلخانه های معمولی در پی دارد.
وی اضافه كرد: برنامه ریزی توسعه ای برای 8 سال آینده تولید بذر F1 در 350 هكتار از گلخانه های این شركت در دستور كار دارد تا دیگر به كشورهای دیگر وابستگی نداشته باشیم.
وی با اشاره به این كه جهت تامین تجهیزات با كیفیت مورد نیاز برای ایجاد چنین گلخانه مجهزی با 14 شركت خارجی مذاكره شد و در نهایت با یك شركت معتبر هلندی به صورت مشروط به تفاهم سازنده ای رسیدیم، گفت: هدف استراتژیك این مجموعه در ورود به تولید كشاورزی در كنار فعالیت های اقتصادی در حوزه فولاد و صرافی، ایجاد پكیج كامل و سالم سبزی و صیفی است.
ابراهیمی اظهارداشت: هدف از اجرای این پروژه علاوه بر انتقال تكنولوژی گلخانه های شیشه ای هیدروپونیك به كشور ایجاد اشتغال؛ ارزآوری و تولید محصول سالم است.
وی قیمت كودهای تولید داخل را نسبت به وارداتی گران تر دانست و افزود: كودهای تولید داخل بخشی از عناصر موردنیاز گیاهان گلخانه ای را ندارد و همچنین به دلیل هزینه های تمام شده محصول قیمت آنها بیش از قیمت كودهای وارداتی است به همین منظور ما برای تامین كود كیفی و مطلوب این محصول را از كشورهای اروپایی معتبر وارد می كنیم.
این سرمایه گذار با اشاره به این كه یك مورد مشابه از همین گلخانه در باكوی آذربایجان نیز موجود است، گفت: البته تفاوتی كه میان این دو هست در طرح توسعه گلخانه ارس قرار است 250 هكتار دیگر نیز به آن اضافه شود.
صدرالله اسكندری، مشاور و مجری طرح گلخانه شیشه ای ارس مدت زمان بازگشت سرمایه در این پروژه را نزدیك چهار سال دانست و افزود: با وجود این كه هر عامل غیر قابل كنترلی می تواند سرمایه گذاری در بخش كشاورزی كشت یك میلیون نشاء را با مخاطراتی روبرو كند، اما تلاش شده تا با حداكثر تدبیرهای كارشناسی ممكن، ضریب این ریسك به حداقل میزان ممكن كاهش یابد.
به گزارش ایرنا، بزرگترین گلخانه شیشه ای با كشت هیدروپونیك دارای شیشه هایی از نوع VENLO به همراه سامانه اتوماسیون و كنترل هوشمند بوده و نوع اسكلت، دریچه های تهویه، ناودان های جمع آوری آب باران و آب تغلیظ، ساختمان گلخانه ، استخرهای تامین آب و تاسیسات جانبی، واحدهای سورتینگ و بسته بندی سامانه های تهویه، گرمایش، آبیاری وتغذیه مبتنی برفناوری های نوین جهان و برای نخستین بار در كشور و غرب آسیا است كه در منطقه آزاد ارس واقع در آذربایجان شرقی (تبریز) اجراشده و محصولات آن به صورت انبوه از اواسط پاییز وارد بازارهای خارجی و داخلی می شود.
این پروژه قرار است همزمان با آغاز برداشت محصول در اوایل پاییز امسال با حضور مسئولان بلندپایه بخش كشاورزی كشور به بهره برداری برسد.

برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با كانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
اقتصام**9186 گزارش: هما همت خواه*انتشار: مرضیه فاتحی