شركت هاي ايراني در اولويت همكاري در مرحله بازسازي سوريه قرار دارند

دمشق - ايرنا - رئيس كميسيون برنامه ريزي و توليد مجلس سوريه گفت: حضور همه جانبه شركت هاي ايراني در مرحله بازسازي، از اولويت هاي سوريه اقتصادي است.

فارس الشهابي روز شنبه در گفت و گو با خبرگزاري جمهوري اسلامي افزود: ما خواستار مشاركت كشورهايي در بازسازي سوريه هستيم كه صادقانه در كنار ما ايستادند و بهترين جوانان خود را در راه ياري ملت سوريه فدا كردند.
وي اظهارداشت: شركت هاي ايراني در همه زمينه ها مي توانند در دوره بازسازي سوريه مشاركت كنند و در مرحله نخست شركت هاي توليد برق، آب، راه و شهرسازي و خطوط توليد اولويت سوريه براي بازسازي است.
الشهابي اضافه كرد: ترتيب اولويت هاي دوران بازسازي را مشخص و براساس آن، با حضور هيات ها و شركت ها و انجام توافق، از ظرفيت شركت هاي ايراني در روند بازسازي استفاده مي كنيم.
نماينده حلب در مجلس سوريه گفت: ما اجازه مشاركت دربازسازي سوريه را به كشورهايي كه در ويراني و غارت سوريه و كشتار ملت دست داشتند نمي دهيم و اين كشورها هيچ نقشي در مرحله بازسازي سوريه نخواهند داشت.
الشهابي بيان كرد: هم اكنون مذاكرات ميان طرف هاي سوري و ايراني درباره تسهيلات و امور سفر و حمل و نقل كالا و مبادلات بانكي در حال انجام است.
وي اظهارداشت: بايد پس از آزادسازي ديرالزور، مسير زميني ميان ايران، عراق و سوريه فعال شود و دشمن مشترك ايران و سوريه تلاش مي كند اين مسير زميني بسته بماند و قطع اين ارتباط يكي از مهمترين دلايل جنگ با سوريه بود.
رئيس كميسيون برنامه ريزي و توليد مجلس سوريه گفت: دشمن به هدف خود نخواهد رسيد و پس از آزادسازي ديرالزور و الميادين، مسير زميني از تهران تا دمشق فعال مي شود.
وي افزود: مشاركت بيشتر با حضور در نمايشگاه و هيات هاي تجاري نيست بلكه بايد زمينه سفر و حركت افراد و شركت ها به صورت انفرادي نيز فراهم شود.
الشهابي اظهارداشت: روابط و همكاري ميان بازرگانان و شركت هاي دو كشور بايد به صورت دائمي برقرار شود و به حضور در مناسبت ها و نمايشگاه ها محدود نباشد.
وي گفت: ما آماده استقبال از همه شركت هاي ايراني براي فعاليت در سوريه هستيم و آمادگي داريم وضعيت موجود را به طور كامل به اطلاع آن ها برسانيم تا بدانند كجا و چگونه سرمايه گذاري كنند.
الشهابي افزود: شركت هاي ايراني بيشترين مشاركت را در پنجاه و نهمين نمايشگاه بين المللي دمشق دارند و با توجه به اينكه دولت و ملت جمهوري اسلامي ايران شريك در پايداري و پيروزي سوريه بر تروريسم هستند، طبيعي است كه بيشترين مشاركت را در اين نمايشگاه و مرحله بازسازي سوريه داشته باشد.
وي اضافه كرد: اميدواريم شاهد حضور گسترده جمهوري اسلامي در مرحله بازسازي سوريه باشيم.
رئيس كميسيون برنامه ريزي و توليد مجلس سوريه درباره برگزاري نمايشگاه بين المللي دمشق نيز گفت : برغم اينكه اين نمايشگاه پس از چند سال توقف، آغاز به كار كرده است، مشاركت كشورها و شركت ها در اين نمايشگاه بسيار خوب بوده است و اين مشاركت در نمايشگاه هاي آينده پر رنگ تر خواهد بود.
الشهابي افزود: مهمترين و جالب ترين ويژگي پنجاه و نهمين نمايشگاه بين المللي دمشق، حضور گسترده اقتصادي و صنعتي استان حلب در اين نمايشگاه است كه شركت هاي آن، بيش از ديگر استان ها حضور دارند.
وي اضافه كرد: از آنجا كه حلب بيش از ديگر استان هاي سوريه مورد تخريب و ويراني و غارت قرار گرفت، حضور بيش از 350 شركت از اين استان، نشان دهند بهبود و رونق اقتصاد سوريه است.
پنجاه و نهمين نمايشگاه بين المللي دمشق از پنجشنبه 17 تا 26 اوت( 26 مرداد تا 4 شهريورماه) به مدت 10 روز در شهرك نمايشگاهي دمشق برقرار است.
اين نمايشگاه با حضور شركت هاي بخش هاي دولتي و خصوصي 43 كشور از جمله جمهوري اسلامي ايران برگزار مي شود كه 23 كشور به طور رسمي و با هماهنگي سفارت هاي آن ها و شركت هايي از 20 كشور ديگر از سراسر جهان برگزار مي شود.
كشورهاي ايران، روسيه، ارمنستان، بلاروس، چين، كوبا، مصر، هند، اندونزي، عراق، كره شمالي، لبنان، فلسطين، آفريقاي جنوبي، سودان، يمن، ونزوئلا، برزيل، عمان و پاكستان از جمله كشورهايي هستند كه به صورت رسمي در اين نمايشگاه شركت كرده اند.
شركت هايي نيز از كشورهاي بلژيك، انگليس، آلمان، فرانسه، هلند، دانمارك، امارت متحده عربي، اسپانيا، ژاپن، هنگ كنگ، كره جنوبي، تايلند، مالزي، تايوان، لهستان، بلغارستان، ايتاليا، اردن، بحرين، يونان و جمهوري چك در پنجاه و نهمين نمايشگاه بين المللي دمشق حضور دارند.
جمهوري اسلامي ايران با 31 هلدينگ بزرگترين شركت كننده پنجاه و نهمين نمايشگاه بين المللي دمشق است
31 هلدينگ از جمهوري اسلامي ايران كه هركدام از آن ها مجموعه اي از شركت هاي مختلف در زمينه هاي فعاليت خود به شمار مي روند در 31 غرفه محصولات و خدمات خود را ارائه مي كنند.
مساحت در نظر گرفته شده براي شركت هاي ايراني در پنجاه و نهمين نمايشگاه بين المللي دمشق بيش از هزار مترمربع است.
آخرين دوره نمايشگاه بين المللي دمشق در سال 2011 برگزار شد و اين نمايشگاه در پنج سال گذشته به دليل مشكلات ناشي از حضور تروريست ها برگزار نشد.
خاورم**6116 ** 1064

سرخط اخبار جهان