۲۸ مرداد ۱۳۹۶،‏ ۷:۴۷
کد خبر: 82635784
۰ نفر
چهل بازه نخستین رودپارك مشهد

مشهد- ایرنا- معاون طرح و توسعه شركت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: ساخت رودپارك بر روی یكی از رودخانه های مشهد به نام 'چهل بازه' برای نخستین بار در این كلانشهر صورت گرفته است.

علیرضا طاهری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: چهل بازه از بالادست بند گلستان واقع در هشت كیلومتری غرب مشهد آغاز شده، از این مسیر با عناوین رودخانه های رهبار، مایان و جاغرق عبور كرده سپس در داخل شهر مشهد چهل بازه نام می گیرد.
وی ساخت رودپارك چهل بازه را كار مشترك شركت آب منطقه ای و شهرداری مشهد اعلام و بیان كرد: در بخشی از این رودپارك كه به بهره برداری رسیده علاوه بر ایجاد یك منطقه تفریحی و گردشگری موضوع عبور ایمن سیلابهای رودخانه نیز تثبیت شده است.
معاون شركت آب منطقه ای خراسان رضوی طول آن بخش از رودخانه چهل بازه را كه امكان ایجاد رودپارك در آن وجود دارد 6.5 كیلومتر ذكر و بیان كرد: تاكنون اجرای رودپارك در هزار و 500 متر از طول این رودخانه با احیا و آزادسازی 10 هكتار از زمینهای اطراف آن انجام شده است. كل زمینهای اطراف رودخانه چهل بازه كه باید احیا و بازسازی شوند 300 هكتار است.
طاهری گفت: وجود پارك و فضای سبر در طول رودخانه، ساخت پارك كود، دریاچه مصنوعی، آبشار، پارك ساحلی و شنی و فضای مطبق ساحلی از ویژگیهای رودپارك چهل بازه هستند.
وی افزود: مطالعات اجرای این رودپارك سال 1380 انجام و عملیات اجرایی آن سال 1392 آغاز شد. هم اكنون رودپارك چهل بازه در حدفاصل پل نمایشگاه بین المللی مشهد تا پل شهید ستاری اجرا شده و ادامه آن پارك وكیل آباد تا میدان قائم را در بر می گیرد.
معاون شركت آب منطقه ای خراسان رضوی ادامه داد: تاكنون برای اجرای هزار و 500 متر رودپارك و بازسازی 10 هكتار زمینهای اطراف چهل بازه كه عملیات اجرایی آن توسط شهرداری مشهد انجام شد 400 میلیارد ریال هزینه شده است.
وی ساخت رودپارك در اطراف رودخانه كشف رود مشهد با 70 كیلومتر طول را از دیگر برنامه های شركت آب منطقه ای خراسان رضوی با همكاری شهرداری مشهد را طرح مشابه دیگری اعلام و بیان كرد: هم اكنون عملیاتی شدن این طرح در دست پیگیری است.
طاهری همچنین طول رودخانه های خراسان رضوی را 29 هزار كیلومتر ذكر و بیان كرد: حفاظت، ایمن سازی، به روزآوری و ساحل سازی این رودخانه ها كه برخی از آنها فصلی هستند و در مواقعی از سال آب دارند و برخی نیز در داخل روستاها و شهرها استقرار یافته اند از وظایف شركت آب منطقه ای است.
خبرنگار: مریم انجیدنی **انتشار: حسین كریم زاده
3027/1858