300 سكه تاريخي گنجينه ميراث فرهنگي يزد مرمت و احيا شد

يزد - ايرنا - سرپرست معاونت ميراث فرهنگي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان يزد گفت : 300 عدد از سكه هاي گنجينه ميراث فرهنگي يزد در محل آزمايشگاه حفاظت و مرمت خانه تاريخي شكوهي مرمت و احيا شد.

به گزارش روز چهارشنبه اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان يزد، « ساشا رياحي مقدم » ،افزود: از نظر تاريخي اين گروه از سكه ها از دوره ساساني تا دوره قاجار و از نظر جنس شامل نقره، فلوس، برنز و برنج است .
وي با بيان اينكه سكه ها به عنوان يكي از شاخص هاي شناسايي ميراث فرهنگي ملت ها ، همواره از جايگاه ويژه اي در مطالعات تاريخي برخوردار است ، اظهار كرد: سكه، سندي مكتوب و معتبر، كتابي كوچك و پرمحتواست كه ضرورت شناخت و اهميت آن از جهات مختلف، حايز اهميت است.
وي ادامه داد: هر يك از عوامل تشكيل دهنده سكه، نوع فلز، نقش ها و نگارها، علايم روي سكه ها، محل ضرب، نوع خط، تاريخ ضرب و ابزار ضرب به لحاظ علمي در شناخت تاريخ، فرهنگ، هنر و نيز اقتصاد هر دوره تاريخي نقش عمده اي دارد.
وي اضافه كرد: از تصاوير سكه ها به طرز پوشيدن لباس و آرايش سر، ساده زيستي يا تجمل گرايي فرمانروايان پي مي بريم و از عنوان و القابي كه به خود بسته اند با نحوه تفكر و جاه طلبي هاي آنها آشنا مي شويم.
اين مسئول با بيان اينكه نقش هاي موجود بر 2 روي سكه ها طيف گسترده اي از طرح ها و نقش هاي انساني، حيواني و گياهي به همراه كتيبه ها را شامل مي شود گفت: پوشيده شدن اين نقش ها به وسيله رسوبات محيطي و يا محصولات خوردگي باعث ناخوانا شدن طرح و نقش سكه ها شده و مانع بررسي دقيق و تاريخ گذاري صحيح آنها خواهد شد.
رياحي مقدم افزود: از طرفي وجود رسوبات محيطي يا برخي تركيبات آسيب رسان بر روي سكه ها باعث خوردگي و تخريب نقش آنها مي شود.
سرپرست معاونت ميراث فرهنگي استان يزد درجه حرات، رطوبت، نور و نحوه نگهداري از سكه ها را از مهم ترين عوامل آسيب رسان به سكه ها عنوان كرد و گفت: سكه هاي اين گروه به واسطه وجود تركيبات كلريدي و خوردگي ناشي از آن به شدت آسيب ديده و در مواردي نقوش و كتيبه آنها نيز تخريب و يا ناخوانا شده بود.
رياحي مقدم افزود: در اين مورد جلوگيري از تخريب بيشتر با تثبيت خوردگي فعال انجام شد و بر سطح بسياري از سكه ها رسوبات محيطي وجود داشت كه پاكسازي شد تا علاوه بر حذف ر سوبات به عنوان يكي از عوامل آسيب رسان، ويژگي هاي بصري آنها نيز بهتر نمايان شود.
وي اضافه كرد: بيشترين آسيب موجود بر روي سكه ها مربوط به محصولات خوردگي مس داراي بنياد كلريدي بود.
استان يزد ، 2هزار و 270هكتار بافت تاريخي دارد و شهر يزد به عنوان نخستين شهر خشت خام و دومين شهر تاريخي جهان داراي بافت تاريخي به مساحت عرصه 743 هكتار و مساحت حريم پنج هزار هكتار است.
يزد با عناويني همچون شهر بادگيرها، شهر كار و كاريز و كاهگل، دارالعباده، دارالعلم و دارالعمل، حسينيه ايران، شهر دوچرخه ها، شيريني، شهر قنات و قنوت و قناعت و شهر آتش و آفتاب شناخته مي شود.
7532* 2047* دريافت كننده: سعيد صادقي مقدم * انتشار دهنده - عباسقلي اشكورجيري*
irnayazdd@

سرخط اخبار استان‌ها