بررسي نقش مديريتي زنان در همايشي در شيراز/ گلايه ها و لزوم توجه بيشتر به مديريت زنان

شيراز- ايرنا- نشست مشترك هم انديشي جمعيت زنان نوانديش واعضاي شوراي اسلامي شهر شيراز و خبرنگاران و فعالان رسانه در اين شهر برگزار شد كه محور اين گردهمايي افزون بر گلايه برخي شركت كنندگان از توجه صوري به مديريت زنان به جاي توجه واقعي،‌ توجه بيشتر به استفاده از بانوان در مديريت ها بود.

به گزارش ايرنا دبير جمعيت زنان نوانديش فارس در اين همايش كه شامگاه سه شنبه برگزار شد گفت: توجه به توانمندي هاي زنان در حوزه هاي مديريت يكي از آرمان هاي اصلي انقلاب است، با گذشت 40 سال از پيروزي انقلاب نبايد شاهد خوب حرف زدن و بد عمل كردن برخي مسئولين در خصوص مديريت زنان در جامعه باشيم.
جميله كريمي ادامه داد: اين موضوع يكي از آفت ها در رويكردهاي مسئولان است.
او اظهار داشت: درآستانه آغاز رسمي فعاليت شوراي شهر پنجم شيراز انتظار است كه جريان سازي حوزه زنان از اولويت هاي اين شورا قرار گيرد و از توانمندي هاي بانوان در امور مديريت و اداره شهر استفاده هاي بيشتري شود.
دبير جمعيت زنان نوانديش فارس عنوان كرد : پنج دوره از استقرار شوراها و فعاليت اين نهادهاي مدني مي گذرد ، فعاليت شوراها يك حركت خوب و مؤثر در اداره امور جامعه بود تا در شهر و محله و روستا از توانمندي هاي شهروندان براي اداره امور شهر استفاده بهتري شود و شوراها به عنوان كانون محلي در سطح شهر بتوانند نقش خود را ايفا كنند.
كريمي افزود: هدف قانون در تشكيل شوراها اين بود كه شوراها به عنوان نهادهايي براي مديريت شهر با استفاده از توانمندي همه اقشار جامعه عمل كنند و هماهنگ كننده تمام عناصر شهري باشند، ولي متأسفانه در دوره هاي پيشيني ما شاهد تحقق اين رويكرد در عملكرد شوراها نبوديم.
دبير جمعيت زنان نوانديش فارس اضافه كرد : در شوراي شهر تمام مؤسسات، آموزشگاه ها و مراكز تربيتي و اجتماعي بايد كار خود در حوزه اي كه به آنها واگذار شده است را به خوبي و با مشاركت همه فعالان اجتماعي و فرهنگي انجام دهند. شوراي شهر بايد بتواند از بخش هاي آسيب پذيرتر جامعه مانند زنان و كودكان به ويژه در محلاتي كه از توسعه اجتماعي و فرهنگي دور مانده اند حمايت كند.
كريمي همچنين بر لزوم بهره گيري از توانمندي هاي رسانه اي در شيراز براي اداره امور شهر تاكيد كرد و گفت : شيراز قابليت هاي خوب و ويژه در حوزه رسانه دارد به ويژه بانوان فعال در رسانه هاي فارس از طيف خوش فكر و توانمند جامعه هستند.
وي گفت:نيازمندي هاي شهري شامل مسائل مربوط به عمران و آباداني و مسائل فرهنگي و زيست محيطي و اجتماعي با مشاركت همه اين بانوان قابل طرح و قابل حل است ، اين مسئله نيازمند حضور طيف ها و تخصص هاي مختلف در اداره امور شهر است.
اين فعال سياسي اجتماعي گفت : با توجه به مشكلات فرهنگي زيادي كه در شهر شيراز و حواشي شهر وجود دارد ، بايد برنامه ريزي درستي براي حل اين مشكلات از سوي اعضاي شوراي شهر با مشاركت رسانه ها و به ويژه خبرنگاران انجام شود. بايد براي جوانان و نوجوانان برنامه ريزي كرد تا در مسير درست قرار گيرند و امكانات فرهنگي نيز عادلانه در تمام مناطق شهر توزيع شود.
دراين نشست تعدادي از منتخبين شوراي پنجم شيراز و فعالان رسانه و خبرنگاران نيز ديدگاههاي خود را در باره افق آينده شورا و انتخاب شهردار و لزوم مشاركت بانوان در برنامه هاي اجرايي و مديريتي شهر شيراز بيان كردند .
مهدي حاجتي از اعضاي شوراي اسلامي جديد شيراز با بيان اينكه امروز طبقه فعال حوزه زنان دستش از تئوري همچنان خالي است، گفت: امروز اهالي رسانه در ايفاي نقش ديده باني خود دچار سردرگمي در حوزه نخبگان جامعه هستند.
ليلا دودمان ديگر عضو شوراي پنجم شهر شيراز بيان كرد: فعالان حقوق زنان شعارهاي زيادي پيرامون برابري و عدالت جنسيتي زنان سر داده و ادعاي تغيير قوانين را داشته اند اما امروز ما تا رسيدن به جايگاه والاي زنان فاصله زيادي داريم.
سولماز دهقاني از منتخبان شوراي پنجم شيراز نيز با اشاره به اينكه به دنبال اين هستيم كه زنان را از حاشيه به متن بياوريم گفت : در دنيايي كه انگاره ها همه چيز را مردانه تعريف كرده اند، ما شبكه زنان توانمند در جمعيت زنان نوانديش استان فارس را راه اندازي خواهيم كرد .
احمد تنوري عضو منتخب شوراي جديد شيراز هم با ابراز اميدواري از اينكه شاهد اصلاح قوانين حوزه زنان باشيم، گفت: اين مهم از طريق رايزني با نهادهاي تصميم گير و تصميم ساز دنبال خواهد شد.
علي ناصري سخنگوي شوراي پنجم شيراز نيز بيان كرد: يكي از مهمترين اركان توسعه يافتگي توجه به نقش هاي جنسيتي است و كشورهايي كه نتوانند به بلوغ فكري در بهره مندي از نقش زنان در عرصه هاي مختلف موفق عمل كنند از نظر توسعه يافتگي دچار مشكل شده اند.
خبرنگار : نيكنام خشنودي ** انتشار : غلامرضا مالك زاده
6113 / 1876