۲۳ مرداد ۱۳۹۶،‏ ۲۲:۲۱
کد خبر: 82631820
۰ نفر
روسیه بر حفظ یكپارچگی لیبی تاكید كرد

مسكو - ایرنا - سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در دیدار با ژنرال خلیفه حفتر فرمانده نیروهای مسلح در لیبی اعلام كرد كه مسكو از تلاش ها برای حل اختلافات و حفظ وحدت این كشور حمایت می كند.

به گزارش ایرنا، لاوروف و حفتر روز دوشنبه در مسكو دیدار كرده و دو طرف در باره اوضاع سیاسی-نظامی لیبی با محور اقدامات جامعه جهانی تحت نظارت سازمان ملل برای حل و فصل بحران این كشور گفت وگو و تبادل نظر كردند.
پایگاه اینترنتی وزارت خارجه روسیه نوشت كه لاوروف و حفتر در باره دورنمای گفت وگوهای اخیر طرف های لیبیایی در پاریس بین حفتر و فائز السراج رئیس دولت وفاق ملی لیبی رایزنی كردند.
طرف روسی بر اهمیت تداوم مذاكرات ملی با مشاركت نمایندگان تمامی گروههای سیاسی، طوایف و مناطق لیبی با هدف یافتن راهكار مورد قبول همه و تامین شرایط توسعه پایدار به عنوان یك كشور یكپارچه و مستقل تاكید كرد.
لاوروف همچنین آمادگی روسیه را برای ادامه كمك به پیشبرد روند حل و فصل سیاسی مشكلات لیبی با مشاركت تمامی طرف ها اعلام كرد.
حفتر پیشتر گفته بود كه نیروهایش آماده همكاری با روسیه در زمینه مبارزه با تروریسم در لیبی هستند.
از سال 2011 كه لیبی هدف بمباران های چند كشور غربی به پیشگامی آمریكا به بهانه اجرای قطعنامه پرواز ممنوع قرار گرفت و حكومت معمر قذافی رهبر وقت این كشور سقوط كرد، دستخوش موج جنگ و ناآرامی ها شده كه همچنان ادامه دارد.
در زمان حاضر نیز دو دولت در لیبی وجود دارد كه شامل وفاق ملی به ریاست فائز السراج در طرابلس مورد حمایت جامعه جهانی و دیگری طبرق در شرق به ریاست ژنرال حفتر فرمانده نیروهای مسلح این كشور است.
پارلمان لیبی از دولت مستقر در در شرق این كشور حمایت می كند.
اروپام*391 انتشار دهنده: هادی مولوی نیا