درآمد گردشگری سلامت تا 7 میلیارد دلار قابل افزایش است

اراك - ایرنا - نایب رئیس انجمن توسعه گردشگری سلامت ایران گفت: یك و 2 دهم میلیارد دلار درآمد، سال گذشته از محل گردشگری سلامت عاید كشور شد كه این مبلغ با توجه به ظرفیت های موجود حوزه درمان تا هفت میلیارد دلار قابل افزایش است.

به گزارش ایرنا، محمد پناهی روز دوشنبه در كارگروه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مركزی در اراك افزود: گردشگری از اولویت های برنامه ششم و از اهداف سند چشم انداز 20 ساله كشور است كه با رونق حوزه درمانی، امكان بالندگی و توسعه آن وجود دارد.
وی اظهار كرد: ایران به عنوان خاستگاه كهن پزشكی در منطقه آسیای میانه و كشورهای حوزه خلیج فارس در سه بخش كیفیت درمان، قیمت مناسب و طول درمان برای جذب گردشگر از فرصت و ظرفیت مناسبی برخوردار است.
وی گفت: گردشگری سلامت به سه بخش گردشگری پزشكی، گردشگری طبیعت درمانی و تندرستی تقسیم شده كه گردشگری پزشكی با قابلیت ارزآوری بالا، موضوعی قابل تامل است.
نایب رئیس انجمن توسعه گردشگری سلامت ایران گفت: 500 هزار تا یك میلیون گردشگر خارجی مسلمان هرساله به عنوان گردشگر زیارتی وارد ایران می شوند كه 20 تا 30 درصد این افراد در كنار بهره مندی از مواهب گردشگری، درمان را نیز در برنامه سفر خود لحاظ می كنند بنابراین باید از این ظرفیت با تامین زیرساخت های لازم بهره گرفته شود.
وی اظهار كرد: گردشگران سلامت برای اقامت در تهران باید هزینه سنگینی را متقبل شود اما استان مركزی به علت مجاورت با تهران و بهره مندی از پزشكان حاذق و كادر درمانی مجرب، ظرفیت بالقوه ای برای جذب گردشگر خارجی در حوزه درمان دارد.

*تملك 24 خانه تاریخی اراك با استفاده از ظرفیت مالكان و دستگاه های اجرایی امكان پذیر است
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مركزی نیز گفت: تملك 24 خانه تاریخی در كلانشهر اراك به تنهایی توسط میراث فرهنگی استان امكان پذیر نیست و باید از ظرفیت مالكان، وراث و دستگاه های اجرایی دولتی بهره گرفت.
عزیز فیلی افزود: ایجاد انگیزه و تشویق مالكان و ورثه با هماهنگی میراث فرهنگی برای تغییر كاربری خانه های تاریخی به هتل، كتابخانه و واحد فرهنگی راهكاری موفق در این زمینه است.
وی اظهار كرد: واحدهای آموزشی عالی در اراك نیز می توانند از این بناها برای مهمانسرا و سالن های مورد نیاز استفاده كنند و دستگاه های دولتی نیز با تملك برخی از این بناهای تاریخی و تبدیل به اقامتگاه، فرهنگسرا و موزه در راستای وظایف حاكمیتی با گرایش فرهنگی اقدام نمایند.
وی درباره تفاهمنامه سه جانبه بین استان های مركزی، اصفهان و قم در حوزه های فرهنگی، تاریخی و صنایع دستی نیز گفت: نباید این تفاهم نامه جنبه سمبلیك داشته باشد بلكه كمیته های اجرایی مشترك بین استان ها تشكیل تا تبادل فرهنگی و ارتباط بین استان ها محقق شود.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مركزی هم گفت: با این تفاهم نامه و اتصال سه استان، قلمرو واحد و هم افزایی توانمندی ها در این حوزه محقق خواهد شد.
محمد حسینی اظهار كرد: گرچه همه استان ها در حوزه تاریخ، فرهنگ و طبیعت گردی دارای جایگاه هستند اما برخی استان ها از شاخص های قابل توجه و منحصر به فردی برخوردارند.
وی گفت: در صورت امكان در این تفاهم نامه باید استان اصفهان در حوزه گردشگری، تاریخ و فرهنگی، استان قم در حوزه گردشگری زیارتی و استان مركزی در حوزه گردشگری طبیعی دیده شود.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مركزی گفت: به سهولت می توان از داشته های فرهنگی، تاریخی و گردشگری اثر بخش و موثر سه استان برای رونق و توسعه این صنعت بهره گرفت.
وی گفت: برگزاری جشنواره های متعدد داخلی و خارجی، نمایشگاه صنایع دستی و سوغات از سه استان می تواند در ارتقاء صنعت گردشگری منطقه عراق عجم موثر باشد.
بیش از 2 هزار جاذبه گردشگری در استان مركزی شناسایی شده كه 850 اثر تاكنون در فهرست آثار ملی كشور به ثبت رسیده است.
6991/6012/ 6013 خبرنگار: معصومه ابراهمیی*** انتشاردهنده: علی حیدر شاه حسینی