طرح فرصت مطالعاتي و پسا دكترا محدود به بخش صنعت نخواهد بود

تهران – ايرنا – معاون پژوهش و فناوري وزيرعلوم با بيان اينكه، تاكنون تعداد 12 طرح پسادكتراي صنعتي و فرصت مطالعاتي بين دانشگاه و صنعت به مرحله اجرايي رسيده است، با اظهاراميدواري از رفع شدن تمامي مشكلات اجرايي اين طرح تا پايان سالجاري تاكيد كرد: بر اساس برنامه ريزي وزارت علوم، اجراي طرح فرصت مطالعاتي و پسا دكترا تنها محدود به بخش صنعت نخواهد بود.

به گزارش خبرنگار گروه علمي ايرنا، معاونت آموزش، پژوهش و فناوري وزارت صنعت، معدن و تجارت امروز يكشنبه ميزبان دكتر وحيد احمدي معاون پژوهش و فناوري وزارت علوم تحقيقات و فناوري، دكتر خسرو پيري مديركل دفتر برنامه‌ريزي امور فناوري و دكتر شريفي مديركل دفتر برنامه ريزي پژوهشي وزارت علوم با موضوع پيگيري و ايجاد هماهنگي لازم به منظور اجراي تفاهمنامه سال گذشته اين دو وزارتخانه در طرح همكاري صنعت و دانشگاه مربوط به آئين نامه فرصت مطالعاتي در بخش صنعت و پسادكتري صنعتي بود.
تفاهم‌نامه سال گذشته دو وزارتخانه صنعت و علوم عناوين مختلفي در زمينه ارتباط صنعت و دانشگاه، طرح‌هاي تحقيقاتي مشترك و حمايت از پايان‌نامه‌ها را شامل مي شود كه يكي از آئين نامه هاي آن طرح 'پسا دكتري صنعتي'مي باشد كه از سوي دو وزارتخانه به سازمان هاي مربوطه زيرمجموعه ابلاغ شده است.
دكتر وحيداحمدي معاون پژوهش و فناوري وزارت علوم، تحقيقات وفناوري در حاشيه اين جلسه در گفت و گو با خبرنگار گروه علمي ايرنا، هدف از اين آيين‌نامه را گسترش هرچه بيشتر همكاري هاي بين دانشگاه و صنعت، استفاده از ظرفيت دانشگاه‌ها براي رفع مشكلات بخش صنعت، ارتقاء توانمندي‌هاي علمي و دانش كاركنان بنگاه‌هاي اقتصادي و كمك به افزايش توان و مهارتهاي علمي متقاضيان فعاليت در مراكز آموزش عالي در محيط واقعي توليد عنوان كرد.
وي يادآورشد:بر اساس آيين‌نامه‌ طرح پسادكتري صنعتي، كليه اعضاء هيات علمي دانشگاه ها قبل از جذب در دانشگاه‌ها مي‌توانند از يك فرصت مطالعاتي يكساله در بخش صنعت برخوردار شوند كه اين اتفاق آشنايي هرچه بيشتر اين فارغ التحصيلان را با بخش صنعت به دنبال خواهد داشت.
دكتر احمدي در ادامه با اشاره به شيوه نامه حمايت از انجام فرصت مطالعاتي داخل كشور، اعضاي هيات علمي دانشگاه‌ها و موسسات آموزشي عالي و پژوهشي داراي مجوز از وزارت علوم، تحقيقات و فناوري در واحدهاي صنعتي، معدني و تجاري اظهاركرد: بر اساس اين شيوه‌نامه اعضاي هيات علمي و استادان دانشگاه به جاي اينكه فرصت مطالعاتي شش تا 9 ماهه در خارج از كشور بگذرانند از يك فرصت مطالعاتي يكساله در بخش صنعت بهره مند خواهند شد.
وي با اشاره به نتايج نشست امروز خود با معاون آموزش، پژوهش و فناوري وزير صنعت و مديران زيرمجموعه اين معاونت با اشاره به اينكه، تاكنون از سوي وزارت صنعت 80 اولويت و از سوي وزارت علوم نيز 20 اولويت در حوزه پسا دكترا ابلاغ شده است و پژوهشگراني كه تمايل به استفاده از طرح هاي مذكور دارند مي توانند به بخش هاي مربوطه سايت طراحي شده در اين خصوص مراجعه كنند.
معاون پژوهش و فناوري وزيرعلوم تصريح كرد: تاكنون تعداد 12 طرح پسادكتراي صنعتي و فرصت مطالعاتي في‌مابين دانشگاه و صنعت به مرحله اجرايي رسيده است.
وي با بيان اينكه، در جلسه امروز برخي مسائل از جمله نيازهاي صنايع بزرگ مانند شركت خودورسازي سايپا اعلام شد، افزود: قرار شد مشكلات اجرايي و همچنين وجود سايرنيازمندي ها مورد بررسي قرار گرفته و نهايتا تا پايان سال 1396 تمامي مشكلات هر دو وزارتخانه در اين بخش مرتفع شود.
معاون پژوهش وفناوري وزير علوم اظهاركرد: وزارت علوم اولويت هايي كه از سوي وزارت صنعت اعلام شده بود را به دانشگاه ها اعلام كرده است كه در صورت وجود متقاضيان نسبت به معرفي انها اقدامات لازم صورت گيرد.
وي افزود:ضمن اينكه خوشبختانه ما طرح كارآموزي در صنعت را بعنوان يكي ديگر از طرح هاي ارتباط صنعت با دانشگاه از طريق ثبت نام در يك سامانه مشترك پيگيري كرده ايم و اين بدان معني است كه دانشجويان ما در طول دوره تحصيل خود براي مدت حدود سه ماه بايستي يك دوره صنعتي را طي كنند و اين خود باعث مي شود كه دانشجويان يك شناخت نسبي از بخش صنعت پيدا كنند.
احمدي با تاكيد براينكه، ارتباط بخش صنعت و دانشگاه تنها محدود به رشته هاي صنعتي و بخش صنعت نخواهد بود، از برنامه ريزي معاونت پژوهشي وزارت علوم به منظور برقراري ارتباط با ساير دستگاه ها و ساير رشته ها از جمله علوم انساني خبر داد و گفت: اين طرح نيز در قالب كارآموزي است كه بر اساس آن دانشجويان رشته هاي غيرصنعتي از جمله علوم انساني براي گذراندن دوره كارآموزي به برخي دستگاه ها و نهادها معرفي خواهند شد.
علمي ** 1836 **1440
خبرنگار: يوسف درويشي** انتشار: گلشن