تامین اجتماعی سه بار در سال جهت بررسی بیمه كارگران، كارگاه ها را بازرسی می كند

تهران - ایرنا - مدیر كل درآمد حق بیمه سازمان تامین اجتماعی گفت: حداقل سه بار در سال از كارگاه های مشمول تامین اجتماعی بازرسی می شود تا مسائل و مشكلات حوزه بیمه ای مورد رسیدگی قرار گیرد.

به گزارش روز یكشنبه ایرنا از سازمان تامین اجتماعی، مهرداد قریب افزود: بر اساس ماده ٩٢ قانون نظام صنفی، در صورتی كه فردی در كارگاه تولیدی فعالیت داشته باشد و كارفرما حق بیمه برای فرد پرداخت نكند می تواند به شعب تامین اجتماعی مراجعه كند و موضوع را اطلاع دهد، بازرسان سازمان تامین اجتماعی در چنین مواقعی خارج از نوبت رسیدگی می كنند.
وی اظهار كرد: سازمان تامین اجتماعی بر اساس ماده ٣٩ قانون تامین اجتماعی، لیست های حق بیمه ارسالی از سوی كارفرمایان را مورد بررسی و بازرسی قرار می دهد.
قریب ادامه داد: سازمان تامین اجتماعی مكلف است به محض دریافت موضوع عدم پرداخت حق بیمه كارگر یا كارگران، برای بازرسی از كارگاه اقدام كند.
مدیر كل درآمد حق بیمه سازمان تامین اجتماعی اظهار داشت: كارگاههای فعال مشمول تامین اجتماعی، سالانه به صورت سیستماتیك حداقل ٣ بار در سال مورد بازرسی قرار می گیرند اما در صورتی كه شكایتی از سوی كارگران در خصوص عدم پرداخت حق بیمه از سوی كارفرمایان اعلام شود بلافاصله بازرسان به كارگاه به منظور شناسایی بیمه شدگان و رسیدگی به مطالبات آنها مراجعه می كنند.
وی افزود: بیش از یك هزار بازرس سازمان تامین اجتماعی در سطح كشور فعال هستند و آماده پیگیری مطالبات بیمه شدگان هستند.
قریب با بیان اینكه از روزی كه كارگر مشغول به كار می شود و رابطه دستمزدی میان كارگر و كارفرما حاكم است، كارفرما مكلف به ارسال و پرداخت حق بیمه برای كارگر است، تصریح كرد: سازمان تامین اجتماعی نیز در مقابل مكلف به بررسی های لازم و بازرسی از كارگاه است.
وی در خصوص پرداخت حق بیمه قراردادهای موقت یكماه و یا سه ماهه برخی شاغلان گفت: در صورتی كه قرارداد كار، یك ماه یا سه ماه باشد، باید كارفرما برای این مدت حق بیمه پرداخت كند.
مدیر كل درآمد حق بیمه سازمان تامین اجتماعی تصریح كرد: حتی برای یك روز كاركرد كارگر، كارفرما مكلف به پرداخت حق بیمه است.
براساس آمار سازمان تامین اجتماعی؛ بیش از یك میلیون و 500 هزار كارگاه تولیدی مشمول تامین اجتماعی هستند.
سازمان تامین اجتماعی 42 میلیون بیمه شده دارد كه 18 نوع خدمت به آنها ارائه می دهد.
اجتمام ** 7268 ** 1418
تنظیم: مهناز بیرانوند** انتشار : مریم برزآبادی
برای آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در كانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا:
@irnaej
https://t.me/irnaej