وزیر پیشنهادی ارتباطات بر رونق كسب وكارهای اینترنتی در چهار سال آینده تاكید كرد

تهران-ایرنا- وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت دوازدهم با حضور در فراكسیون های امید ومستقلان ولایی مجلس شورای اسلامی بر لزوم توسعه كسب و كارهای اینترنتی در 4 سال آینده و توسعه متوازن زیرساخت های ارتباطات در تمامی مناطق كشور تاكید كرد.

به گزارش ایرنا از خانه ملت، «محمدجواد آذری جهرمی» وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره جلسه عصر امروز -شنبه - فراكسیون امید مجلس شورای اسلامی گفت: نشست امروز بسیار سازنده و پرثمر بود كه دغدغه های نمایندگان درباره توسعه ارتباطات و تقویت زیرساخت ها مطرح شد و بنده نیز برنامه های خود را در این رابطه تشریح كردم.
وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت دوازدهم بیان كرد: باید تقویت زیرساخت های ارتباطات در كل كشور با رویكرد توسعه متوازن انجام شود تا فضا برای توسعه جامع بخش ارتباطات فراهم شود.
آذری جهرمی با تاكید بر لزوم رونق كسب و كارهای اینترنتی افزود: توسعه كسب و كارهای اینترنتی در چهار سال آینده و توجه به فضای مجازی و دغدغه ها در این بخش ها از سوی نمایندگان عضو فراكسیون امید مجلس مطرح شد و بنده نیز با ارائه برنامه های كاری خود، بر توسعه این نوع كسب و كارها تاكید داشتم.

**حضور در نشست فراكسیون مستقلان ولایی/ حوزه فناوری اطلاعات مستعد توسعه است
وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت دوازدهم همچنین در نشست مشترك با فراكسیون مستقلان ولایی مجلس شورای اسلامی گفت: سهم فناوری اطلاعات در دنیا 1/75 درصد بوده كه این رقم در ایران 0/2 درصد است كه این نشان می دهد كه حوزه فناوری اطلاعات مستعد توسعه است.
محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینكه بر اساس پیش بینی ها در برنامه دولت از 900 هزار شغل ایجادی 100 هزار شغل در حوزه فناوری اطلاعات است، افزود: یكی از سیاست های وزارتخانه توسعه كسب و كارهای نوپا بوده كه باید با حمایت نظام بانكی و حمایت های نرم افزاری بخش ارتباطات بالغ شود.
وی با اشاره به اینكه بر ما فرض بوده كه اشتغال را توسعه داده و به سمت روستاها حركت كنیم، ادامه داد: پس از خصوصی سازی مقرر شد كه 3 درصد از مالیات بر درآمد شركت ها و اپراتورها به مناطق غیربرخوردار اختصاص یابد اما مدل باید عوض شود و این درصد در اختیار اپراتورها قرار گیرد و با نظارت نمایندگان استان ها در روستاها هزینه شود.

**8 هزار و 300 شعبه پست بانك در كشور وجود دارد
آذری جهرمی با بیان اینكه 8 هزار و 300 شعبه پست بانك در كشور وجود دارد، یادآور شد: به اندازه نصف كل سیستم بانكی شعبه پست بانك در كشور وجود دارد اما پوشش جغرافیایی آن حدود 30 درصد است و بخشی در حدود 70 درصد به این سیستم دسترسی ندارند.
وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینكه در عرض 18 ماه مشكل پوشش مخابراتی روستاها رفع می شود، تصریح كرد: خصوصی سازی در كشور انجام شده اما مشكلاتی در این بخش وجود دارد كه باید رفع شود از جمله مشكلاتی كه در بخش مخابرات است.

**وعده 18 ماهه برای توسعه پوشش مخابراتی روستایی/ حمایت از قانون كپی رایت برای توسعه كسب و كارهای نوپا
وزیر پیشنهادی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت دوازدهم در حاشیه نشست مشترك بافراكسیون های مجلس شورای اسلامی در گفت و گویی به مردم وعده داد كه در طی 18 ماه پوشش و دسترسی‌های روستایی را در مناطق كمتر برخوردار طی یك برنامه مناسب توسعه دهد.
آذری جهرمی با اشاره به اینكه برنامه ریزی جدی نمایندگان در قالب كمیسیون‌ها و فراكسیون‌های مختلف برای بررسی برنامه وزرای پیشنهادی آغاز شده است، گفت: نمایندگان مطالعه جدی بر روی برنامه‌های وزرا داشته‌اند و برنامه‌ها را با قوانین بالادستی، سیاست‌های كلی و برنامه ششم توسعه انطباق داده‌اند.
وزیر پیشنهادی وزارت ارتباطات و فناوری دولت دوازدهم با بیان اینكه انطباق برنامه‌های وزارتخانه‌های مختلف با یكدیگر از جمله مباحث مورد تأكید نمایندگان است، افزود: بحث توسعه مناطق كمتر برخوردار و روستایی با جدیت توسط نمایندگان پیگیری می‌شود و برنامه وزرای پیشنهادی با برنامه رئیس جمهوری در زمان انتخابات و همراهی با آراء نیز تطبیق داده می شود.
آذری جهرمی ادامه داد: حقوق زنان و جوانان در مجموعه دولت جزو محورهای عمده سوالات نمایندگان از وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم است و حضور وزرا در كمیسیون‌ها زمان خوبی برای گفت و شنود و بررسی برنامه‌ها است كه گفت وگوها در فضای صمیمانه پیش می رود.
وی اظهارامیدواری كرد كه آمادگی لازم برای روز سه شنبه كه زمان آغاز بررسی برنامه‌های وزرا و فرآیند رأی اعتماد در كابینه است، فراهم شود.
آذری جهرمی در پاسخ به سوالی مبنی بر تبلیغ وزیر پیشنهادی ارتباطات از برنامه «دیرین دیرین» ، تصریح كرد: مجموعه 'دیرین دیرین' یكی از مجموعه‌هایی است كه در پی توسعه‌هایی تلاش شد تا به ثمر بنشیند و درنهایت موفقیت كسب كرد و به درآمدزایی رسید كه با توجه به فضایی كه ایجاد شده بود این مجموعه احساس كرد كه پاسخی تنظیم و ارسال كند البته این اقدام مورد رضایت بنده نبود و سپس معترض شدیم كه این فرآیند برای مجلس مطلوب نباشد هر چند كه باید پاسخی به افكار عمومی داده شود.
وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت دوازدهم افزود: این موضوع تبلیغی از سوی بنده نبود و به صورت خودجوش انجام شده بود.

**فضای امید در جامعه حاكم شده كه نظام به جوانان اعتماد می‌كند
وی با بیان اینكه فضای امید در جامعه حاكم شده كه نظام به جوانان اعتماد می‌كند، ادامه داد: امیدوارم اگر توفیقی حاصل شد و نمایندگان مجلس به بنده اعتماد كردند بتوانم شاخص نسلی را كه پرچم آن بر دوش بنده قرار می گیرد به خوبی پیش ببرم؛ اعتماد به جوانان مسیری بوده كه در واقع مسیر نجات كشور است.
آذری جهرمی با بیان اینكه وعده 18 ماهه به نمایندگان و مردم داده است، یادآور شد: به مردم وعده داده شده كه پوشش ها و دسترسی‌های روستایی در مناطق كمتر برخوردار با یك اقدام جدی و برنامه مناسب توسعه داده شود هر چند كه در برنامه پیش بینی شده كه طی 4 سال پوشش‌های روستایی گسترش داده شود.
وی با اشاره به اینكه موضوع اشتغال، موضوع اول وزارت ارتباطات نبوده و وزارت ارتباطات مسئولیت مستقیم در این باره ندارد، افزود: وزارت ارتباطات تلاش‌های زیادی برای حصول نتیجه برای افزایش اشتغال خواهد داشت و با توجه به اینكه در برنامه دولت وعده داده شده كه سالیانه 900 هزار شغل ایجاد شود، ایجاد صد هزار شغل وظیفه وزارت ارتباطات است كه بخش مهمی از این ایجاد شغل در حوزه فناوری اطلاعات است.
وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت دوازدهم تصریح كرد: طبیعتا بر اساس قولی كه دولت به مردم و برنامه‌ای كه بر این اساس وزرا به مجلس ارائه كرده‌اند یكی از محورهای مهم توسعه كسب و كارهای نوپا است كه اگر مشكلات آنها همانند نظام بیمه‌ای، مشكلات اقتصادی، حمایت قانونی از قانون كپی رایت، بهبود شرایط قوانین حریم خصوصی رفع شود می توان به نتایج مطلوب در توسعه كسب و كارهای نوپا دست یافت.
سیام**3070*1449**تنظیم: داود نخ كوب نیاسر**انتشار: امیر كاردان راد