۲۱ مرداد ۱۳۹۶،‏ ۱۲:۲۶
کد خبر: 82628676
۰ نفر
گرگ گرسنه 9 راس گوسفند را در همدان  درید

همدان - ایرنا - معاون محیط طبیعی اداره كل حفاظت محیط زیست همدان اظهار كرد: یك قلاده گرگ در حوالی منطقه حسام آباد شهرستان بهار از توابع استان همدان بامداد روز جمعه با ورود به یك آغل 9 راس گوسفند را درید.

مهدی صفی خانی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این گرگ به علت نامناسب بودن وضعیت آغل و كوتاه بودن دیوار آن ساعت پنج صبح روز جمعه به راحتی وارد محل نگهداری گوسفندان شده بود.
وی اضافه كرد: این حیوان پس از ورود به داخل آغل به 10 راس گوسفند حمله كرد و موجب شد 9 راس گوسفند تلف و یك راس به شدت زخمی شود.
صفی خانی اضافه كرد: پس از حمله این گرگ و بروز نگرانی در اهالی منطقه، تیم های حفاظت محیط زیست اقدام به گشت زنی در حوالی مناطق حسام آباد برای گرفتن گرگ كردند.
وی ادامه داد: با وجود بیش از 24 ساعت گشت زنی توسط یگان حفاظت محیط زیست تاكنون اثر و رد پایی از گرگ مشاهده نشده است.
معاون محیط طبیعی اداره كل حفاظت محیط زیست همدان انتشار اخباری مبنی بر پلاك دار بودن گرگ را تكذیب كرد و بیان كرد: با توجه به اینكه مشكلی در زمینه گونه گرگ از نظر جمعیتی وجود ندارد بنابراین نیازی به مدیریت جمعیت و پلاك دار كردن آنها نیست.
صفی خانی تاكید كرد: برخی ادعا می كنند كه گونه گرگ توسط عوامل محیط زیست در منطقه رها سازی شده كه این باور غلط نیز تكذیب می شود.
به گفته وی مهمترین علل حضور گرگ در جوامع انسانی و حمله به گله و انسان ، از بین رفتن زیستگاه این جانوران است.
صفی خانی افزود: تجاوز انسان به طبیعت، تبدیل زیستگاه حیوانات به مزارع و باغات موجب كاهش طعمه در طبیعت و فشار گرسنگی به حیوانات از جمله گونه های درنده شده است.
معاون محیط طبیعی اداره كل حفاظت محیط زیست همدان بیان كرد: از بین رفتن هرم غذایی و كاهش تنوع گونه ای حمله گرگ به جامعه انسانی را اجتناب ناپذیر كرده و باید بدانیم كه این تعارض محصول عملكرد نامناسب انسان است.
صفی خانی افزود: بسیاری از دامداران و گله دارانی كه گوسفندان آنها مورد حمله گرگ قرار می گیرد از مكان مناسبی برای نگهداری احشام استفاده نمی كنند.
وی اضافه كرد: آغل دارای یك تعریف خاصی بوده و نباید از یك چهار دیواری فاقد حفاظ مناسب كه هیچگونه شباهتی به آغل ندارد برای نگهداری گوسفندان استفاده كرد.
وی یاد اور شد : چندی پیش یك چوپان شب هنگام گله گوسفندان را در دامنه كوهی در اسدآباد و مكانی بدون حفاظ نگهداری كرده و گرگ از این موقعیت برای حمله به گوسفندان استفاده كرد.
معاون محیط طبیعی اداره كل حفاظت محیط زیست همدان اظهار كرد: برای در امان ماندن گوسفندان از گرگ باید حداقل استانداردها را در زمینه محل نگهداری احشام رعایت كرد.
صفی خانی اظهاركرد: مردم در صورت مشاهده حضور گرگ در جامعه انسانی این موضوع را به محیط زیست اطلاع رسانی كنند.
وی افزود: البته چندی پیش خبری مبنی بر نگهداری یك قلاده گرگ به همراه توله ها در باغ شخصی توسط یكی از شهروندان این استان گزارش شد كه پس از بررسی مشخص شد كه گونه یاد شده سگ است.
به گزارش ایرنا بسیاری از شهرستان همدان از سال 90 تاكنون به خاطر حضور و حمله گرگ خبر ساز شده اند كه مهمترین آنها 2 شهرستان رزن و بهار است.
انتظامی شهرستان بهار اواخر بهمن ماه سال 94 جسد یك مرد 30 ساله را در حواشی روستای رسول آباد (تاج آباد) كشف كرد كه طبق بررسی های صورت گرفته این مرد طعمه حیوانات درنده شده بود بگونه ای كه تنها بخشی از نیم تنه بدن آن باقی مانده بود.
اوایل دهه 90 نیز یك كودك خردسال در شهرستان بهار طعمه گرگ قرار گرفت كه برای مدت ها این خبر موجب دل نگرانی اهالی این منطقه شده بود.
اهالی شهرستان رزن نیز از اوایل سال 90 تاكنون مورد هجوم و حمله گرگ قرار گرفتند كه اواسط تیرماه سال 94 گرگ در سه نوبت وارد 2 روستای تخت و ملابداغ از توابع بخش سردرود شهرستان رزن شد.
در 2 حادثه كه در 2 روز متوالی رخ داد گرگ از ناحیه گردن و صورت یك دختر و پسر حدود چهارساله را در روستا های تخت و ملابداغ زخمی كرد كه با حضور به موقع اعضای خانواده گرگ متواری شد.
همچنین در سانحه سوم كه برای دومین بار در روستای ملابداغ رخ داد یك قلاده گرگ قصد حمله به یك پدر و فرزند را داشت كه با هیاهو و حضور همسایه ها گرگ پا به فرار گذاشت.
شهرستان بهار در 15 كیلومتری مركز استان و در مسیر همدان به سمت استانهای كرمانشاه و كردستان قرار دارد.
7526/1181
خبرنگار: علیرضا جهانگیری** انتشار دهنده : پروانه امانی