ایجاد رشته های جدید دانشگاهی در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری

تهران - ایرنا - مدیر مركز آموزش عالی میراث فرهنگی از پیشنهاد ایجاد 12 رشته جدید دانشگاهی در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خبر داد و گفت كه با تصویب آنها، شمار رشته های این حوزه به 16 رشته خواهد رسید.

یوسف منصورزاده امروز جمعه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: هم اكنون ما در چهار رشته معماری، مرمت بناهای تاریخی، صنایع دستی و موزه داری در مقطع كارشناسی دانشجو می پذیریم ولی اخیرا 12 رشته جدید را نیز در سطوح كارشناسی و كارشناسی ارشد تعریف كرده و برای تایید به وزارت علوم فرستاده ایم.
وی تصریح كرد: رشته های یادشده همگی جدید و بر اساس نیازهای سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تعریف و طراحی شده است.
منصورزاده یكی از این رشته ها را «میراث ناملموس» برشمرد و گفت: در چند سال اخیر كه موضوع «میراث ناملموس» جدی شد ما احساس كردیم سطح كارشناسی ارشد این زمینه را نیز دایر كنیم چون هنوز در هیچ دانشگاهی این رشته تدریس نمی شود.
مدیر مركز آموزش عالی میراث فرهنگی افزود: هم اكنون حدود 300 تا 400 دانشجو از طریق آزمون سراسری می پذیریم كه اغلب با نمره بالا و امتیاز خوب جذب می شوند.
منصورزاده فضای كلی این مجموعه آموزشی را كه وابسته به سازمان میراث فرهنگی است اما از نظر آموزشی زیر نظر وزارت علوم اداره می شود را 20 هزار مترمربع بیان كرد كه كارگاههای آموزشی مختلف در حوزه مرمت، صنایع دستی و هنرهای سنتی را نیز در بر می گیرد.
وی گفت: دانشگاه های میراث فرهنگی تئوری محور هستند اما شیوه در این مركز مهارت محور است و نیروها بعد از فارغ التحصیلی آماده به كار هستند.
فراهنگ**3079*1551* خبرنگار: علی اسدی** انتشار:محمدرضا نادری