۲۰ مرداد ۱۳۹۶،‏ ۱۳:۴۷
کد خبر: 82627755
۰ نفر
خطیب نمازجمعه تهران: به مدح های دروغ اعتراض كنید

تهران- ایرنا- خطیب نماز جمعه این هفته تهران گفت: اگر كسی به دروغ، به ناحق و بی اساس مدح و ثنای شما را گفت، اگر نمی توانید دهان او را ببندید، حداقل اعتراض كنید و حتی اگر مجالی برای اعتراض نیست در درون خود خوشحال نشوید.

به گزارش ایرنا، آیت الله «محمدعلی موحدی كرمانی» در خطبه اول نماز جمعه این هفته تهران اظهار كرد: خداوند به رسول الله (ص) فرموده است؛ آنهایی كه هركاری انجام می دهند، خوشحال و از خود راضی هستند و فخر و مباهات می ورزند و دوست دارند كسی از آنها تعریف كند، ولو تعریف، مدح و ثنایی بی مورد و نابه جا و فردی متملق از آنها مدحی دروغین كند، اینها از عذاب الهی نمی توانند فرار كنند.
وی افزود: عذابی دردناك در انتظار اینگونه افراد است زیرا از اینكه مدحی بی جا از آنها شده است، خوشحال شده اند و حتی این خوشحالی مورد مواخذه قرار می گیرد.
موحدی كرمانی با تاكید بر اینكه مراقب باشیم، گناه نكنیم و خدا را حاضر و ناظر ببینیم و بدانیم آنچه انجام می دهیم ضبط می شود و توشه ما در آخرت خواهد بود، افزود: در این زمینه باید بسیار دقت و مراقبت داشته باشیم و ببینیم كه چه پیش فرستادیم.
وی تاكید كرد: در قیامت به حساب انسان رسیدگی می شود؛ آنچه در دنیا انجام داده ایم و حتی احیانا برخی حالات نفسانی كه در سینه های ما مكتون است، همه مورد بازخواست قرار می گیرد.
نائب رئیس اول مجلس خبرگان تاكید كرد: تمام اعمال و نگاه های ما ضبط می شود؛ حتی حالات نفسانی ما مورد حساب قرار می گیرد، البته این غیر از نیتی است كه مثلا كسی قصد می كند، گناه كند و نمی كند به صرف این قصد مواخذه نمی شود اما به دلیل كینه ای كه در سینه نگه داشته است، مورد مواخذه قرار می گیرد.
موحدی كرمانی به یكی از سخنان پیامبر اكرم (ص) خطاب به ابوذر اشاره كرد و گفت: پیامبر به ابوذر می فرماید؛ ابوذر قبل از آنكه روز قیامت فرارسد و به حسابت برسند، خودت به حساب خودت برس و به كارهایی كه كردی رسیدگی كن.

**خطبه دوم نماز جمعه
آیت الله محمدعلی موحدی كرمانی در خطبه دوم نماز عبادی و سیاسی جمعه این هفته تهران افزود: انسان ها تلاش می كنند و عملی انجام می دهند و در نهایت به سمت لقاء الهی حركت می كنند، آنان كه نامه عملشان به دست راستشان داده شود، خداوند با آن ها حساب آسانی خواهد كرد.
وی ادامه داد: در روایت آمده است كه خداوند تا سن 40 سالگی با بنده اش به آسانی و وسعت برخورد می كند یعنی زود می گذرد و با یك پشیمانی او را می بخشد اما بعد از آن كه به سن 40 رسید خداوند به دو فرشته مامور می گوید از این به بعد با شدت با این انسان برخورد كنید، لذا افرادی كه از سن 40 سالگی می گذرند باید حواسشان جمع باشد.
امام جمعه موقت تهران در ادامه گفت: سعی كنید هیچ بنده ای از بنده خدا را اهانت نكنید شاید همین فرد ولی خدا باشد، شاید یك انسان پابرهنه ولی خدا باشد.
آیت الله موحدی در ادامه به موضوع حساب در روز قیامت اشاره كرد و افزود: در روز قیامت انسان هایی مطالبه گر می شوند و دامن آدم را می گیرند.
علمی **1834 و 9254 **1561**خبرنگاران : ناهید شفیعی ، سجاد خسروانیان**انتشار:مژگان توانا