180 هزار زن سرپرست خانوار تحت پوشش بهزیستی هستند

تهران- ایرنا- معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی كشور می گوید: 180 هزار خانواده زن سرپرست خانوار، تحت پوشش سازمان بهزیستی قرار دارند كه این زنان و فرزندان آنان از تمام خدمات از جمله مستمری و خدمات درمانی ، خدمات ایجاد اشتغال و ودیعه مسكن بهره مند می شوند.

«حبیب الله مسعودی فرید» روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: براساس آمار جدید سرشماری مربوط به سال 95 ، بالغ بر دو میلیون و 600 هزار خانواده زن سرپرست در كشور وجود دارد.
وی تصریح كرد: ما در سال 1390 به تعداد 2 میلیون و 500 هزار خانواده زن سرپرست داشتیم كه اكنون حدود 10 درصد این آمار افزایش یافته و به دو میلیون و 600 هزار خانواده زن سرپرست ، رسیده است.
وی پیش از این به خبرنگار ایرنا گفته بود 5.5 درصد از 2 میلیون و 500 هزار خانوا زن سرپرست خانواده در كشور (معادل 137 هزار و 500 نفر) را دخترانی تشكیل می دهند كه هرگز ازدواج نكرده اند.
به گفته معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی كشور، از دو و نیم میلیون نفر ، حدود 71 درصد آنان به دلیل فوت همسر ، خانواده زن سرپرست شده اند.
مسعودی فرید افزوده بود، حدود 10 تا 11 درصد این زنان نیز به دلیل طلاق، سرپرست خانواده شده اند و حدود 10 تا 11 درصد دیگر به دلیل داشتن شوهر از كارافتاده و دارای معلولیت ، سرپرستی خانواده خود را به عهده گرفته اند.
به گفته وی، برخی زنان سرپرست خانواده نیز دارای همسر هستند اما همسر آنان به دلایل مختلف در كنار آنان نیست یا هست اما سرپرستی خانوار را برعهده نمی گیرد؛ در برخی موارد همسر این زنان ممكن است زندانی یا معتاد باشد یا اینكه خانه را رها كرده باشند كه ما به آنان 'زنان سرپرست خانوار دارای همسر' می گوییم.
اجتمام**9185**1561**خبرنگار: سادات حسینی خواه**انتشار:مژگان توانا

سرخط اخبار اقتصاد