15 مركز معاینه فنی خودروهای سبك تعطیل شد

تهران - ایرنا - مدیر امور اجرایی معاینه فنی خودروهای سبك كشور گفت : 15 مركز معاینه فنی خودروهای سبك در كشور به دلیل تخلف و رعایت نكردن استانداردهای لازم تعطیل شد.

سعید قیصر در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود:این مراكز به دلیل اینكه دیتا(داده های اطلاعاتی )تشخیص میزان آلایندگی هوا را تغییر یا دست كاری كرده بودند، تعطیل شدند.
وی بدون اشاره به نام شهرهایی كه این مراكز در آن تعطیل شده گفت : مركز سیمفا (سامانه ملی یكپارچه معاینه فنی خودرو)هر گونه تخلف و دستكاری را گزارش می دهد و این افراد از این موضوع غافل شده بودند و به همین دلیل ،شناسایی و مراكز متخلف نیز تعطیل شد.
قیصر ادامه داد: به دلیل اینكه برخی از مركز معاینه فنی خودرو در بحث استاندارد سازی از قبل احداث شده بودند ،امكان تخلف وجود داشت ،اما در حال حاضر با وجود سامان سیمفا این تخلفات رو به كاهش است و متخلفان به راحتی قابل شناسایی است .
وی تصریح كرد: این مراكز متخلف در بحث آلایندگی ،گواهی غیر واقعی برای خودرو ها صادر كرده بودند كه تمامی این خودرو ها كه این گواهی غیر واقعی را دریافت كرده بودند شناسایی شدند و معاینه فنی آنها باطل و دو باره از آنها خواسته شد كه برای گرفتن معاینه فنی مراجعه كنند .
مدیر امور اجرایی معاینه فنی خودروهای سبك كشور گفت :مراكز متخلف معاینه فنی خودرو بعد از تذكر لازم ،برای بار دوم چنانچه تخلف كنند ،برای سه ماه تعطیل می شوند و برای بار سوم مجوز فعالیت آنها باطل می شود.
قیصر با بیان اینكه شمار خودرو هایی كه این گواهی های غیر واقعی و خلاف را دریافت كرده بودند كمتر از 2هزار خودرو بودند ،گفت: در سراسر كشور 466مركز و در تهران نیز 40 مركز معاینه فنی خودرو با 69 خط فعال است.
وی به مردم و مالكان خودرو ها توصیه كرد: به مراكز معاینه فنی خودرو اطمینان داشته باشند وبه منظور حفاظت از محیط زیست و حفظ سلامتی شهروندان برای اطمینان از میزان آلایندگی و ایمنی خودرو های خود با پرداخت هزینه اندكی به این مراكز مراجعه كنند.
قیصر تصریح كرد: معاینه فنی خودرو یك مسئله حیاتی و موضوع مهم اجتماعی است كه عدم رعایت صحیح و استانداردهای لازم در این خصوص سلامت و ایمنی جامعه را به خطر می‌اندازد، بنابر این موضوع تخلفات معاینه فنی ارتباط مستقیم با حقوق شهروندی داشته و تمام تلاش خود را معطوف داشته‌ایم تا ضریب تخلفات را به حداقل برسانیم.
وی خاطرنشان كرد : عملكرد مراكز معاینه فنی از این به بعد با شدت بیشتر از گذشته رصد خواهد شد و هیچ‌گونه تخلفی در مراكز معاینه فنی قابل اغماض نبوده و ضمن برخورد قانونی، به هیچ مركز متخلفی اجازه فعالیت نخواهیم داد.
به گزارش ایرنا در حال حاضر تردد برای تمامی خودرو های فرسوده شامل خودروهای سنگین، سبك، شخصی، عمومی و دولتی در تهران ممنوع است.
همچنین خودروهای فاقد معاینه فنی و خودرو های فرسوده در محدوده اجرای طرح زوج و فرد در شهر تهران توسط دوربین های مجهز در سیستم سیمفا(سامانه یكپارچه معاینه فنی كشور)شناسایی و اعمال قانون خواهند شد.
در حال حاضر ممنوعیت تردد خودرو های فرسوده به دلیل مجهزبودن دوربین ها در تهران اجرا می شود و چنانچه دیگر كلان شهر ها نیز به این دوربین ها مجهز شوند این ممنوعیت اعمال خواهد شد و پیش بینی شده است كه در تبریز هم بعد از تهران به عنوان دومین شهر به سیستم سیمفا متصل و این ممنوعیت در آینده اجرا شود.
به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، بی تردید عوامل بسیاری در آلودگی هوا تاثیر گذار هستند، در تیر ماه سال گذشته مصوبه ای توسط هیات وزیران به تصویب رسید كه این مصوبه برنامه جامع كاهش آلودگی هوای كلان شهرهای كشور بود.
میزان آلودگی هوا به منابع متحركی وابسته است كه در این مصوبه راهكارهایی برای كاهش آلودگی پیشنهاد شده و دستگاه های مختلف را ملزم كرده است كه این راهكارها را اجرایی كنند،یكی از بندهای این طرح اجرای LEZ است كه در نیمه شهریورماه سال گذشته در تهران اجرایی شد.
دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیك شهرهای كشور پیش از این گفته بود :نوسازی ناوگان تاكسیرانی و جلوگیری از تولید و شماره گذاری موتورهای كاربراتوری از دیگر بندهای این مصوبه است كه به طور قطع به فراخور زمان تعیین شده و توسط دستگاه های ذیربط اجرایی خواهد شد.
پوریا محمدیان تصریح كرد: درگاه هایی پیش بینی شده افراد برگه معاینه فنی را از مراكز مجاز اخذ كنند و همچنین شهروندان می توانند از طریق سامانه http://symfa.moi.ir و وارد كردن اطلاعات خودرو خود از اخذ برگه معاینه فنی خود اطمینان حاصل كنند و همچنین شماره 62982 پاسخگوی همه سوالات شهروندان در خصوص پروسه معاینه فنی خواهد بود.
اجتمام **2181**1569**خبرنگار: ناهید حاجی خانی **انتشار: علی حبیبی
*آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در كانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا:
@irnaej
https://t.me/irnaej

سرخط اخبار جامعه