خبرنگاران، زبان گوياي مردم و افرادي متعهد در بيان حقايق

تهران – ايرنا - راستي چه زيباست انديشه اي كه در مقابل قلم زانو زند و واژه هايي كه در خدمت بيان حق برآيد؛ نقش خبرنگار متعهد به عنوان مهمترين و صادق ترين عامل اطلاع رساني، نقشي حياتي و انكار نشدني است و همواره پل ارتباطي بين مردم و مسئولان بوده و هستند.

امروزه نقش رسانه هاي جمعي، ارتباطات، اطلاعات و وسايل اطلاع رساني داراي اهميت بسياري است و اين موضوع با توجه به عصر ارتباطات، ديگر بر كسي پوشيده نمانده است.
تهيه اطلاعات به موقع، صحيح و فراهم آمدن وسايل اطلاع رساني، علاوه بر ابزارهاي گوناگون، نيازمند استفاده از افرادي متخصص و حرفه اي است كه بتوانند در فعاليت هايشان خير و صلاح مردم و جامعه را در نظر بگيرند و با آگاهي و استفاده از تجربيات بيشتر خدمت رساني كنند كه اين مهمترين وظيفه خبرنگار و اصحاب قلم است
خبرنگاران متعهد را مي توان وجدان بيدار جامعه دانست، چون در نظامي كه مردم به عنوان ولي نعمتان اهميت و جايگاه ويژه ايي دارند، اصل اول، پاسخگويي مسوولان به مردم است كه در اين راستا بخشي از اين مسووليت به عهده خبرنگاران و مطبوعات است.
خبرنگاران را مي توان چشمان بيناي مردم دانست كه با بيان مشكلات آنان به مسوولان همچون پل ارتباطي عمل مي كنند كه شايد به واسطه حجم بالاي وظايف مديران گاها فرصت پرداختن به اين امور فراهم نمي شود، كه در اين ميان خبرنگار با اشاعه آن مي تواند نقش پيام رساني مطمئن را داشته باشد.
خبرنگاران همچنين با داشتن نقدي صادق و منصفانه بر عملكرد مسوولان، مي توانند به معيار مناسبي براي سنجش عملكرد آنان و ابزاري براي ارتقاي سطح خدمات رساني به مردم به شمار آيند، زيرا خبرنگاران بايد آسيب ها را شناسايي و نسبت به شهر و حوزه خود احساس مسووليت داشته و آگاهانه عمل نمايند.
روز خبرنگار، روزي است كه اهل قلم و بيان بايد افتخار كنند كه در خدمت بشريت هستند و براي پيشرفت انسانها گام بر مي دارند.
روز خبرنگار روز انسانهايي است كه در كمال حريت و آزادگي تا پاي جان مي كوشند تا رسالت انبيا را در رساندن نداي حق و حقيقت عملي كنند و جامعه را از گزند غفلت و تغافل نگاه دارند.
روز خبرنگار، روز بندگان صالح خداست كه جام شهدا را نوشيدند و فرياد سرخشان بيداري اسلامي را به ارمغان آورد و آخرين دست نوشته هايشان با خونشان تاليف شد.
ناصرمحمودي فرد، فرماندار شهرستان دماوند با اشاره به جايگاه و نقش خبرنگاران در انعكاس به موقع اخبار و جلوگيري از هرگونه شايعه اظهار كرد: خبرنگاران پل ارتباطي بين مردم و مسئولان هستند و مي توان اين حرفه را جزو پرخطر و سخترين كارها دانست زيرا با كمترين امكانات وظايف خود را به خوبي انجام مي‌دهند.
وي بيان كرد: خبرنگاران به واسطه مسئوليتي كه دارند بايد همواره امانت‌دار بوده و نقاط ضعف و قوت را هم از طريق حاكميت به مردم و هم از مردم به مسؤولان منعكس كنند.
فرماندار شهرستان دماوند با اشاره به تلاش هاي خبرنگاران در دوران جنگ تحميلي و بحران‌هاي اقتصاد، نيز گفت: آنچه توانسته ارتباط بين مردم و مسؤولان را رقم بزند، خبرنگاران بوده‌اند و امروز وظيفه داريم توجه به مطالبات آنان و حمايت از خبرنگاران است.
محمودي فرد، وظيفه اصلي خبرنگار را انعكاس واقعيت‌ها دور از حب و بغض دانست و گفت: در چهار سال دولت يازدهم، خبرنگاران شهرستان دماوند كمترين مشكلات در حوزه كاري خود داشتند و تلاش كرديم تا بستر اطلاع رساني و خدمت در حوزه خبرنگاري براي همه فراهم شود.

**خبرنگاران در آگاهي بخشي اجتماعي ياري رسان باشند
عباس صفري، شهردار دماوند با اشاره به اينكه خبرنگاران مبارزان عرصه خبر هستند و مي توانند ما را در آگاهي بخشي اجتماعي ياري رسانند، اظهار كرد: در طي چهار سال دوره شوراي چهارم، با كمك اصحاب رسانه سعي شد تا مردم را از اقدامات، خدمات، حوادث و رخدادهايي كه در شهر اتفاق افتاد، مطلع سازيم.
وي با بيان اينكه خبرنگاران نقش مهمي را در اطلاع رساني به موقع ايفا مي كنند، گفت: خبرنگاران و روابط عمومي هاي ادارات مي توانند نقش مهمي را در اطلاع رساني به موقع ايفا كنند و از هرگونه شايعه و مطالب غير اخلاقي فاصله بگيرند.
شهردار دماوند اضافه كرد: رسانه بايد اجتماعي باشد و از شخصي بودن دوري كند و آنچه به مصلحت جامعه است را همواره مورد توجه قرار دهد.

**نقش خبرنگاران در رشد و توسعه جامعه مهم است
اميد قمي، رئيس اداره ورزش و جوانان شهرستان دماوند در پيامي ضمن گراميداشت هفدهم مرداد روز خبرنگار، بيان كرد: هفدهم مردادماه هر سال، يادآور كوشش خستگي ناپذير و فداكاري بارز كساني است كه رسالت هميشگي خود را آگاهي بخشي به جامعه و نورافكندن بر تاريك خانه جهل و تعصب تعريف كرده اند.
وي ادامه داد: خبرنگاران با سلاح قلم و ثبت تصاوير بي كم و كاست از دغدغه هاي همنوعان شان، در راه اعتلاي روزافزون جامعه و رشد و توسعه همه جانبه گام بر مي دارند و در اين مسير دشوار و پر فراز و نشيب، شجاعانه راه مي پيمايند.
رئيس اداره ورزش و جوانان شهرستان دماوند ضمن گراميداشت ياد و خاطره شهداي والا مقام حوزه خبر و اطلاع رساني بويژه شهيد صارمي، فرارسيدن اين مناسبت را به همه اصحاب رسانه و جامعه خبري شهرستان دماوند تبريك گفت: و بيان كرد: اميد آن كه با اصل دانستن منافع جمعي و اهداف توسعه اي در رسانه ها و به حاشيه راندن مسائل فرعي، مسير رشد و توسعه اين شهرستان بيش از پيش هموارتر شود.
خبرنگار: الهام حيدري - انتشار: محمد آجورلو
تهرام/7246//1348